|

TÜSİAD: Seçimsiz dönem önemli bir reform fırsatı

Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği, ülkenin önündeki seçimsiz dönemin sosyal ve siyasal reformlar için önemli bir fırsat olduğunu açıkladı.

Yeni Şafak
10:33 - 1/04/2019 Pazartesi
Güncelleme: 10:37 - 1/04/2019 Pazartesi
DHA
TÜSİAD yerel seçimlerin ardından açıklama yaptı.
TÜSİAD yerel seçimlerin ardından açıklama yaptı.

Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği'nden (TÜSİAD), yerel seçimlerin ardından yapılan açıklamada, ülkenin önündeki seçimsiz dönemin sosyal ve siyasal reformlar için önemli bir fırsat olduğuna dikkat çekildi.

TÜSİAD’ın yazılı açıklamasında şöyle denildi:

“Bu çerçevede hükümetimizin 20 Eylül 2018 tarihinde açıkladığı Yeni Ekonomik Program doğrultusunda sıkı para ve bütçe politikaları ekonomik güven ortamı için öncelik olacaktır. Eşzamanlı olarak yatırım ortamı, eğitim, dijital dönüşüm ve iş piyasası başta olmak üzere tüm temel alanlardaki yapısal reformlarda hızla ilerlenmesini temenni ediyoruz.

“Yeni reform döneminde öncelikli hedefimiz ekonomik sorunlarımıza kalıcı çözümler üretmek olmalıdır. Serbest piyasa ilkelerinden taviz vermeden, düzenleyici kurulların bağımsızlık ve saydamlığını güçlendiren, dünyada rekabet gücümüzü artırıcı yapısal reformları içeren ve ekonomik kırılganlıkları giderecek bütüncül bir ekonomik yaklaşım son derece etkili olacaktır.

“Bu bütüncül yaklaşım çerçevesinde, hukuk devletinin, özgürlüklerin ve bağımsız düzenleyici kurulları ile piyasa ekonomisinin güçlenmesi yönündeki tüm atılımlar Türkiye’nin demokrasisi, milli birlik ortamı ve küresel rekabet gücü açısından belirleyici önemdedir.

“Hızla değişen uluslararası ekonomik ortamda, Avrupa Birliği üyelik hedefini sorgulatmaksızın, hizmetler, tarım, dijital tek pazar ve kamu ihaleleri gibi önemli alanlara genişlemiş bir gümrük birliğinin gerçekleşmesi de, Türkiye’nin milli menfaatleri açısından son derece faydalı olacaktır. Avrupa ekonomisi ile bütünleşirken aynı zamanda bir Avrasya merkezi olarak tüm dünyaya açık bir Türkiye’nin 21. yüzyılda yükselen bir ülke olacağına olan inancımız tamdır.”

#TÜSİAD
5 yıl önce