Ekonomi Yabancı Kovid dinlemedi Nisanda 790 konut aldı

Yabancı Kovid dinlemedi: Nisan’da 790 konut aldı

Ülkeler arası ticaretin durduğu salgın döneminde Türkiye 790 konutu yabancılara sattı. Aynı dönemde Avrupa ve ABD’de yabancıya neredeyse hiç konut satışı gerçekleşmedi. Yabancılar en çok İstanbul’dan konut aldı.

Mine Açar Yeni Şafak
Fotoğraf: Arşiv
Fotoğraf: Arşiv

Türkiye İstatistik Kurumu, nisan ayına ilişkin konut satış istatistiklerini açıkladı. Buna göre, ülke genelinde nisanda satılan konut sayısı bir önceki aya göre yüzde 60,6, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 55,5 düşüşle 42 bin 783 oldu. Aynı dönemde yabancılara yapılan konut satışları ise 790 adet olarak kayıtlara geçti. Rakam bir önceki aya göre yüzde 78,8 azalmayı gösterse de gayrimenkul uzmanları bu dönemde Avrupa ülkelerinin hemen hemen hiçbirinde konut satılmazken Türkiye’de 790 konutun yabancıya satılmasının Türkiye’ye güvenin bir göstergesi olduğunu dile getirdiler.

AVRUPA’DA YAPRAK KIPIRDAMADI

Avusturalya'da gayrimenkulde indirim oranları 3 kat artmasına rağmen sektörde hiç hareket yaşanmadı. İspanya ve İtalya'da da konut satışlarında istatistikler yaprak kıpırdamadığını gösterdi. Bu ülkelerde sağlık sektörünün çökmesi ve halkın ülkeye güveninin azalması satışlarda etkili oldu. Türkiye ise salgın sürecini iyi yönetmesiyle bu süreçte bile yabancının odağında olmayı başardı. Nisanda yabancıların ağırlıklı tercihi de İstanbul oldu. Satılan 374 konut İstanbul’da yer aldı. Bu ili 150 konut satışıyla Antalya, 47 konut satışıyla Ankara, 30 konut satışıyla İzmir ve 25 konut satışıyla Yalova izledi. İran vatandaşları Türkiye'den 157, Irak vatandaşları 103, Rusya vatandaşları 61, Afganistan vatandaşları 54 ve Çin vatandaşları 40 konut edindi.

4 AYLIK BİLANÇO İYİ

  • İlk defa satılan konut sayısı nisanda geçen yılın aynı ayına göre yüzde 60,7 düşüşle 14 bin 848 oldu. Toplam konut satışları içinde ilk satışın payı yüzde 34,7 oldu. İkinci el konut satışlarında da yüzde 52,1 azalma yaşandı ve 27 bin 935 konut ikinci elden satıldı. Satılan konutların ödemesi ise 17 bin 88 konutta banka kredisiyle, 25 bin 695 konutta da peşin ve senetle yapıldı. Konut satışlarında İstanbul 6 bin 113 konutla ilk sırada Hakkari 6 konutta son sırada yer aldı. Satışlar ocak-nisan döneminde ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 8,9 artarak 383 bin 821 oldu.

BDDK'dan 15 bankaya ceza
EKONOMİ
BDDK'dan 15 bankaya ceza
Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.