Ekonomi Yapılandırma için cazip oran yüzde 1,25 ve üstü

Yapılandırma için cazip oran yüzde 1,25 ve üstü

Konut kredisinde 0,99 vade farkıyla yapılandırma imkanı vatandaşı bankalara yönlendirdi. Birçok kişi kredisini yeniden hesaplatmaya başladı. Yapılandırmada en hesaplı oran, vadesine 7 yıl kalan kredilerde yüzde 1,25, 4 ve daha az kalan vadelerde ise yüzde 1,40 ve üzeri vade farkı olarak hesaplandı.

Mine Açar Yeni Şafak
Fotoğraf: Arşiv
Fotoğraf: Arşiv

Kamu bankalarının kendilerinden konut kredisi kullanan müşterilerine yönelik başlattığı 0,99 vade farkıyla yapılandırma imkanı vatandaştan tam not aldı. Eski yüksek faizli kredisini yeni düşük faizli kredi ile dönüştürmek isteyen birçok vatandaş, soluğu kamu bankalarında aldı. Biz de yapılandırmada en akıllı oranın hangisi olduğunu sizler için araştırıp hesapladık ve yapılandırmada dikkat edilmesi gereken unsurları göz önünde bulundurduk. Ortaya da uzun vadeli kredi kullanımında sınır bir faiz oranı çıktı. O da yüzde 1,24. Bu vadede çekilen kredi yapılandırmada vatandaşa bir şey kazandırmıyor. Oran başa baş geliyor.

ERKEN KAPAMA CEZASI ÖNEMLİ

Yapılandırmada en hesaplı oran, vadesine 7 yıl kalan kredilerde yüzde 1,25, 4 ve daha az kalan vadelerde ise yüzde 1,40 ve üzeri vade farkı olarak hesaplanıyor. 10 yıl vadede yüzde 1,24 vade farkıyla 120 ay kredi kullanan bir vatandaş, 3 yıl boyunca bankaya 69 bin 620 TL ödüyor. Bunun 48 bin 141 TL’si faiz, 19 bin 778 TL’si ana para ve bin 700 TL’si ücret ve komisyonlardan oluşuyor. Geri kalan bakiye 167 bin 352 lira. Bakiyeyi kapatmak isterse kalan 100 bin TL anapara için erken ödeme cezası olarak da 2 bin lira ödemesi gerekiyor. Bu tabloda vatandaşın kredisini kapatıp yeniden kalan 100 bin lira ana para için 7 yıl vadede 0,99 vade farkıyla kredi kullanması durumunda ise ödeyeceği toplam para, faiz, ücret ve komisyon dahil 165 bin 799 lira olarak hesaplanıyor. Yani yapılandırma yapmasına gerek kalmıyor ve ödeme başa baş geliyor. Aynı ana para ve vadede ise vade farkı 1,25 ve üzerinde vatandaş daha az aylık taksit ödeyip cebinde para kalıyor.

5 YIL ALTINDA % 1,40 FAİZ DÖNÜŞEBİLİR

Benzer hesaplamayı 5 yıl vade için yaptığımızda ise bu durumda da anlamlı kredi yapılandırma oranı 1.40 olarak karşımıza çıkıyor. 120 bin lira için bankadan 1,40 vade farkıyla 60 ay kredi çeken bir vatandaş 14 ay boyunca toplam 44 bin 4 TL bankaya ödeme yapıyor. Bunun 21 bin 791 TL’si faiz, 19 bin 787 TL’si ana para ve 2 bin 426 TL’si de ücret ve komisyonlardan oluşuyor. Geriye kalan 46 ayda ödeyeceği toplam para 100 bin lirası anapara olmak üzere 141 bin 93 TL. Kredi kullanıcısı bakiyeyi kapatmak istediğinde 3 yıl ve üzerinde yüzde 2, 3 yıl altında ise yüzde 1 erken kapatma cezası ödüyor. Bu örnekte rakam 2 bin liraya denk geliyor. Geriye kalan 46 ay için 0,99 vade farkıyla kredisini yeniden yapılandırırsa ödeyeceği toplam ödeme 137 bin 964 TL’ye düşüyor. Yani cebinde kalacak rakam toplamda 3 bin 128 TL.

  • Hesaplama bankadan bankaya değişiyor
  • Kredi yapılandırması her koşulda her tüketici için avantajlı olmayabilir. Öncelikle kredide kalan tutarın belirlenen yeni faiz oranı ile oluşturacağı aylık ödemeleri hesaplamak gerekir. Konut kredilerinin yeniden yapılandırılmasında dikkat edilmesi gereken farklı etmenler olduğu da unutulmamalı. Mesela faiz, toplam kredi tutarı, vade ve işlem için ödenmesi gereken birtakım ücretler dikkate alınarak kar ve zarar hesabı doğru yapılmalı. Eski faiz ile yeni faiz oranları arasında büyük fark yoksa, tüketici bir taraftan kazanırken başka bir değişkenle kaybediyorsa, sağlanan faiz avantajı erken ödeme ücretinden oldukça fazla değilse yeniden yapılandırma tüketicinin menfaatleri açısından faydasız hale gelebilir. Bir de bu hesaplamaların bankadan bankaya değişiklik göstereceğini de unutmamak gerekiyor. Bunun için yapılması gereken ise kredi maliyet oranını baz almak.

Enerji Kimlik Belgesi olmadan alım satım yapılamayacak: Son gün 1 Ocak 2020
EKONOMİ
Enerji Kimlik Belgesi olmadan alım satım yapılamayacak: Son gün 1 Ocak 2020
Abone Ol Google News
İsveç’te inanılmaz görüntü: Gökyüzü bir anda mora döndü
Dünya

İsveç’te inanılmaz görüntü: Gökyüzü bir anda mora döndü

İsveç’in Trelleborg kasabasında gökyüzü, yakındaki Gislov kasabasındaki domates bahçelerinde kullanılan ‘verimli enerji aydınlatma sistemi' nedeniyle mor renge dönüştü.
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: İslamofobi ve ırkçılık çok ciddi bir seviyeye ulaştı
Dünya

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: İslamofobi ve ırkçılık çok ciddi bir seviyeye ulaştı

Nijer'in başkenti Niamey'de düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı toplantısında konuşan Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, "İslamofobiye karşı kararlılıkla ve birlik içinde mücadele etmeliyiz. Bu ciddi bir mesele. İslamofobi ve ırkçılık çok ciddi bir seviyeye ulaştı" ifadelerini kullandı.
İranlı nükleer bilimci saldırı sonucu hayatını kaybetti: Netanyahu'nun sunumunda adı özellikle belirtilmişti
Dünya

İranlı nükleer bilimci saldırı sonucu hayatını kaybetti: Netanyahu'nun sunumunda adı özellikle belirtilmişti

İran Savunma Bakanlığı, İran'ın nükleer programının kilit isimlerinden Muhsin Fahrizade'nin terör saldırısı sonucunda hayatını kaybettiğini açıkladı. Aynı zamanda Savunma Bakanlığı Araştırma ve İnovasyon Kurumu Başkanı da olan Fahrizade'nin saldırı sonucu ağır yaralı olarak hastaneye kaldırıldığı ancak tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadığı ifade edildi. Öte yandan İran Dışişleri Bakanı Zarif, nükleer fizikçi Fahrizade'ye yönelik terör saldırısında İsrail'in rolü olduğuna dair ciddi belirtiler bulunduğunu söyledi. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ise olayın ardından yaptığı açıklamada "Gergin günler bizi bekliyor" ifadelerini kullandı.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.