Özgün Cumhurbaşkanı Erdoğandan faiz indirimi sinyali Faizler ne kadar düşecek?

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan faiz indirimi sinyali: Faizler ne kadar düşecek?

Merkez Bankası eylül ayında yaptığı toplantıda politika faizini 1 puan indirimle yüzde 13 seviyesine çekti. TCMB bir sonraki toplantısı 20 Ekim 2022 Perşembe günü yapacak. Vatandaşlar Merkez Bankası’nın ekim ayı faiz beklentisinin ne yönde olacağını merak ediyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, faize yönelik beklentilere cevap verdi. “ En büyük düşmanım faizdir. Şu anda yine faizi 12'ye kadar düşürdük. Yetmez. Bunun daha da inmesi lazım.” diyen Erdoğan, faizlerin daha da düşeceğinin sinyalini verdi.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Yeni Şafak
Faizler düşecek mi, Merkez Bankası ekim faiz toplantısı ne zaman TCMB faiz beklentisi ne?
Erdoğan'dan faiz düşecek mesajı

Merkez Bankası faiz kararı ile ekim ayında geçerli olacak faizi duyuracak. Uzun süredir sabit bırakma kararının alındığı faizlerde ağustos ve eylül aylarında faiz indirimine gitti. TCMB Para Politikası Kurulu toplantı takviminde yer alan bilgilere göre bu ay faiz kararı 20 Ekim 2022 Perşembe günü açıklanacak. Karar aynı gün saat 14:00’te duyurulacak. Peki Merkez Bankası faiz kararı ne olur? Faizler düşecek mi, çıkacak mı?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan faiz mesajı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara'da Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) 21. Olağan Genel Kurulu toplantısında konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, burada yaptığı konuşmada faizlerin indirimine ilişkin mesajı verdi. İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın faiz konusundaki açıklaması: “Sizin şu anda öyle bir cumhurbaşkanınız var ki benim en büyük savaşım faizledir. En büyük düşmanım faizdir. Şu anda yine faizi 12'ye kadar düşürdük. Yetmez. Bunun daha da inmesi lazım. Halkbank Genel Müdürü karşımda Merkez Bankamızla konuşuyoruz. Önümüzdeki para politikası kurulu toplantılarında bunun daha da inmesi gereğini telkin ediyorum. Aramızda maalesef faiz politikasını yüksek faizi savunanlar var. Başta muhalefet olmak üzere onlar da savunuyorlar. Cumhurbaşkanınız düşük faizi savunan politika güdüyor. Yılbaşından sonra enflasyonun da düşük faizle ineceğine inanıyorum.''

Asgari ücrete zam geliyor: Asgari ücret ocak zammı ne kadar olacak?
ÖZGÜN
Asgari ücrete zam geliyor: Asgari ücret ocak zammı ne kadar olacak?
Biden silah tüccarını verip LGBT'liyi aldı: Tutuklu askeri kurtarmadılar
Dünya

Biden silah tüccarını verip LGBT'liyi aldı: Tutuklu askeri kurtarmadılar

Rusya ile gerçekleşen takas ABD’de infiale neden oldu. Rusya’da tutuklu bulunan ABD’li eski asker Paul Whelan’in yerine basketbolcu Brittney Griner’ın takasa dahil edilmesi büyük tepki çekti.

Konuyla ilgili açıklama yapan Beyaz Saray Sözcüsü Karine Jean-Pierre, Griner’in tercih edilmesine yönelik eleştirileri ünlü basketbolcunun özellikle LGBT toplumu için rol model ve ilham kaynağı olduğunu dile getirerek karşılamaya çalıştı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in eski danışmanlarından Sergei Markov da takas için, “ Putin, Biden’ı yendi” yorumunda bulundu.

EYT’de yaş sınırı olmamalı
Gündem

EYT’de yaş sınırı olmamalı

Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, EYT’de en önemli ve ilk kriterin, 1999 Eylül'den önce işe giren bütün emekçilerin haklarının iade edilmesi olduğunu söyledi. Arslan, “Yeni bir yaş sınırı kesinlikle olmamalı. EYT’nin çıkması sosyal güvenlik sisteminde geçici dengesizlik oluştursa da uzun vadede göreceğiz ki Sosyal Güvenlik Kurumu'nu da finanse edecek modele doğru gidecek” dedi.
MÜSİAD'ın savunmaya katkısı artacak
Ekonomi

MÜSİAD'ın savunmaya katkısı artacak

Türkiye'nin savunma sanayii alanındaki yatırımları devam ederken sektör yeni işbirlikleri ile güçlenerek büyüyor. Savunma sanayiinin lokomotif şirketlerinden ASELSA yeni iş imkanları yaratmak amacıyla MÜSİAD üyeleriyle buluştu. MÜSİAD Genel Başkanı Mahmut Asmalı, savunma sanayiindeki başarıların Türkiye Yüzyılı'nın inşasına güç kattığını söyledi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.