Gündem 10 ili etkiledi Mecliste bir ilk

Meclis vekil sayısı! Kaç vekillik düştü, kaç vekil tutuklu?

10 ili etkiledi: Meclis’te bir ilk

1 Kasım 2015 seçimlerinin ardından 550 vekil 4 partiden seçilerek Meclis’e girmişti. Zaman içinde gelişen olaylar ve durumlar nedeniyle 550 vekilden Meclis’te fiili olarak sadece 534 vekil görev yapıyor. 16 vekilden 7’sinin vekilliği düşürüldü, 7’si tutuklu, 1 vekil hayatını kaybederken 1 vekil de kendi istediği ile istifa etti.

Emrah Yeşilduman Yeni Şafak
Meclis'te vekilliği düşürülen, tutuklu bulunan, istifa eden ve hayatını kaybeden vekil tablosu.
Meclis'te vekilliği düşürülen, tutuklu bulunan, istifa eden ve hayatını kaybeden vekil tablosu.

1 Kasım 2015’te yapılan genel seçimlerin ardından AK Parti, MHP, CHP ve HDP barajı aşarak Meclis’e girmişti. AK Parti 317 vekil ile tek başına iktidar olurken CHP 134 vekil, MHP 40 vekil ve HDP 59 vekil ile muhalefette yer almıştı. Ancak geçen yaklaşık 2,5 yıllık sürenin ardından Meclis’te 16 sandalye fiilen boş kaldı. Dikkat çeken bu düşüşün nedenleri ise şöyle; 7’sinin vekilliği düşürüldü, 7’si tutuklu, 1 vekil hayatını kaybetti, 1 vekil de kendi istediği ile istifa etti.

Meclis’te oluşan bu tabloda dikkat çeken ilkler de yaşandı. İlk kez ‘devamsızlık’ nedeniyle vekilliği düşürülen isimler de bu listede yer aldı.

İşte değişen vekil sayısı ile hangi illerden kaç vekil eksildiğini gösteren tablo… İnfografik: Emir Ece

Vekilliği düşürülen isimler;

HDP Van milletvekili Figen Yüksekdağ’ın terör örgütü propagandası yapmak suçundan kesinleşmiş cezasının Yargıtay tarafından onanmasının ardından milletvekilliği düşürüldü.

HDP Siirt Milletvekili Besime Konca’nın 'Örgüt propagandası yapmak' suçundan hakkında 2,5 yıl kesinleşmiş hapis cezası nedeniyle milletvekilliği düşürüldü.

HDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan’ın “Terör örgütü üyesi olmamakla beraber örgüt adına suç işlemek” suçundan 4 yıl 8 ay 7 gün hapis cezası nedeniyle vekilliği düşürüldü.

HDP Van milletvekili Tuğba Hezer ile Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız, hakkında "PKK terör örgütü üyesi olmak", "Devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak" ve "Terör örgütü propagandası yapmak" suçlarından tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkarılmıştı. Sarıyıldız ve Hezer yurtdışında firari oldukları için Meclis tarihinde ilk kez “devamsızlık” gerekçesiyle vekillikleri düşürüldü.

REKLAM

HDP Şırnak Milletvekili Ferhat Encu’nun terör örgütü propagandası yapmak suçundan 3 yıl 9 ay kesinleşmiş hapis cezası doğrultusunda vekilliği düşürüldü.

HDP Ağrı Milletvekili Leyla Zana'nın milletvekilliği de ‘Meclis’te yemin krizi’ sonrası Meclis Komisyonu’nun raporu ile ‘devamsızlık’ gerekçesiyle düşürüldü.

Tutuklu bulunanlar

HDP İstanbul milletvekili ve Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, 'terör' soruşturması kapsamında tutuklandı.

HDP Mardin Milletvekili Gülser Yıldırım, “Örgüt üyeliği” suçundan açılan davada tutuklu yargılanıyor.

HDP Hakkari Milletvekili Selma Irmak, "silahlı terör örgütüne üye olmak" ve " terör örgütü propagandası yapmak" suçlarından 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

HDP Hakkari Milletvekili Abdullah Zeydan "silahlı terör örgütüne üye olmak" ve "terör örgütü propagandası yapmak" suçlarından 8 yıl 1 ay 15 gün hapis cezasına çarptırıldı.

HDP Bingöl Milletvekili İdris Baluken, "örgüt üyeliği ve propagandası" suçlamasıyla yargılandığı davada 16 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırıldı.

HDP Diyarbakır Milletvekili Çağlar Demirel, 'Silahlı terör örgütüne üye olmak' suçundan 7.5 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

CHP İstanbul milletvekili Enis Berberoğlu, MİT TIR’ların davasında devlet sırlarını ifşa etmekten tutuklu bulunuyor.

Hayatını kaybeden AK Partili vekil

AK Parti Gaziantep Milletvekili Abdulkadir Yüksel, geçirdiği kalp krizi nedeniyle kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi.

REKLAM

Vekillikten istifa eden CHP’li vekil

CHP İstanbul Milletvekili Şafak Pavey'in, TBMM Başkanlığına sunduğu, "milletvekilliği görevinden istifa" talebi, TBMM Genel Kurulu'nda oylanarak kabul edildi. Böylece Pavey'in milletvekilliği düştü. Pavey, istifa gerekçesi olarak; sağlık nedeniyle milletvekilliği yapamayacağını ve uzun süre önemli bir tedavi göreceğini belirtmişti.

  • İşte Meclis’te oluşan son tablo;
  • Adalet ve Kalkınma Partisi: 316 - (1 Kasım 2015’te 317 vekil çıkarmıştı)
  • Cumhuriyet Halk Partisi: 131 - (1 Kasım 2015’te 134 vekil çıkarmıştı)
  • Halkların Demokratik Partisi: 52 - (1 Kasım 2015’te 59 vekil çıkarmıştı)
  • Milliyetçi Hareket Partisi: 36 - (1 Kasım 2015’te 40 vekil çıkarmıştı)
  • İyi Parti: 5 - (2017 Aralık’ta kuruldu. 4’ü MHP’den istifa eden 1’i de CHP’den istifa eden vekil ile temsil ediliyor)
  • Bağımsız Milletvekili: 1 - (CHP’den ihraç edilen Aylin Nazlıaka)
  • Toplam: 541
En güzel Berat Kandili mesajları
Gündem

En güzel Berat Kandili mesajları

En güzel Berat kandili mesajları. 19 Nisan Cuma gecesi Berat Kandili idrak edilecek. İslam alemi için büyük bir öneme sahip mübarek kandillerde Müslümanlar birbirlerine mesaj atarak aralarındaki bağı güçlendiriyor. Biz de sizler için güncel, anlamlı, resimli, kısa, güzel Berat Kandil mesajlarını derledik. Siz de aile fertlerinize, akrabalarınıza, dostlarınıza, sevdiklerinize SMS, Facebook, Instagram ve WhatsApp üzerinden en güzel resimli Berat Kandili kutlama mesajlarını gönderebilirsiniz. İşte en güzel kandil mesajları...
Eski ÖSYM Başkanı Demir'in ifadesi ortaya çıktı
Gündem

Eski ÖSYM Başkanı Demir'in ifadesi ortaya çıktı

ÖSYM’ye yönelik FETÖ soruşturması kapsamında gözaltına alındıktan sonra ev hapsi şartıyla serbest bırakılan eski ÖSYM Başkanı Ali Demir’in ifadesi ortaya çıktı. FETÖ üyesi olmadığını belirten Demir, kendi döneminde soru sızdırıldığı iddiasını da reddederek, "Hiçbir sınavın sorusu sızdırılmamıştır. En üst düzeyde önlemleri bir başkan olarak aldım. Bu sınav sorularının sızdırıldığına dair de somut bir delil mevcut değildir" dedi.
İmamoğlu'nun antrikot tiyatrosu: Beylikdüzü'nden getirdiği çaycısını oynattı
Gündem

İmamoğlu'nun antrikot tiyatrosu: Beylikdüzü'nden getirdiği çaycısını oynattı

İBB'de dün göreve başlayan Ekrem İmamoğlu'nun, medyaya yansıyan 'antrikot' videosunun kurgu olduğu ortaya çıktı. İmamoğlu'nun yemek menüsünü sorduğu yerin yemekhane değil İBB Özel Kalem Müdürlüğü'ne ait çay ocağı olduğu öğrenildi. İBB eski Başkanı Uysal'ın ekibi videoya karşı "İBB Yemekhanesi’nde tüm personele aynı yemek çıkmaktadır. Bugüne kadar Başkan da bu yemekten yemiştir" açıklaması yaptı.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.