Gündem 34 bin Suriyelinin yaşadığı 5 barınma merkezi kapatılıyor

34 bin Suriyeli'nin yaşadığı 5 barınma merkezi kapatılıyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın seçim öncesi açıkladığı 'Suriyeli misafirler kendi topraklarında güvenli alanlardaki evlerine dönmeleri sağlanacak" sözlerinin ilk adımı atılıyor. Gaziantep, Adıyaman ve Mardin’de Suriyelilerin barındığı 5 geçici barınma merkezi kapatılarak kampta bulunan 34 bin 180 sığınmacı sınır bölgelerindeki yeni kamplara yerleştirilecek.

Haber Merkezi DHA
5 Suriyeli barınma merkezi kapatılacak
5 Suriyeli barınma merkezi kapatılacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, 24 Haziran seçimleri öncesinde düzenlenen Gaziantep mitingindeki, "Seçimin ardından tüm Suriye topraklarını güvenli hale getirmeyi ve misafirlerimizin tamamının evlerine dönmelerini sağlamayı hedefliyoruz" açıklamasının ardından ilk adım atıldı.

5 BÖLGEDEKİ KAMPLAR KAPATILACAK

Dün, Göç İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından çadır kentlere gönderilen talimatta 23 bin 95 Suriyeli sığınmacının barındığı Gaziantep’in Nizip, İslahiye ve Karkamış kampları ile 8 bin 627 sığınmacının yaşadığı Adıyaman ve 2 bin 458 sığınmacının bulunduğu Mardin Midyat’taki kampların kapatılacağı belirtildi. Kapatılacak kamplardaki 34 bin 180 Suriyeli sığınmacının ise Hatay, Kilis ile Şanlıurfa’nın Akçakale, Suruç ve Ceylanpınar ilçelerindeki sınıra daha yakın olan kamplara yerleştirileceği belirtildi. Taşıma işleminin 1 ay içerisinde yapılması planlanırken, 5 bin Suriyelinin bulunduğu Nizip konteyner kentinin bir süre daha faaliyet göstereceği belirtildi

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.