Gündem Afgan kadınların bitmeyen çilesi

Afgan kadınların bitmeyen çilesi

Afganistan’da yıllardır süren kaosun en yorgunu kadınlar. Sorunlarının eskiden de olduğuna dikkat çeken Afgan kadınlar, sürekli değişen düzenden rahatsız olduklarını belirtiyor. Kadınlar, sıradan, normal ve rahat nefes alabilecekleri bir yaşam istiyor.

Abone Ol Google News
Ayşe Mine Alioğlu Yeni Şafak
Afgan kadınların bitmeyen çilesi
Ayşe Mine Alioğlu - Forozan Sultani

ABD’nin 20 yıl önce başlayan Afganistan’daki işgalinin bitmesiyle Taliban Afganistan İslam Emirliği’ni ilan etti. Sokaklar normale döndü. Okullar açıldı. Bugüne kadar Afgan halkının ekonomik durumu, yaşam şekli ve devlet yönetimi tartışılırken Afgan kadınları hep göz ardı edildi. Yeni Şafak ülkede 42 yıllık kaosun en yorgunu Afgan kadınlarıyla konuştu.

SÜREKLİ DEĞİŞEN DÜZENDEN RAHATSIZIZ

Meslekleri ve yaşam şekilleri birbirinden farklı olsa da kadınların birleştiği konular ortak. Batılıların Taliban’a karşı kullandıkları kadın hakları söylemleri Afgan kadınlarına yarardan çok zarar verdi. Dünya gözünü Taliban’ın kadınlar üzerinde vereceği kararlara çevirirken gelenekle dini birbirine karıştıran Afgan erkekleri, kadınların sosyal hayatta aktif olmalarından rahatsız. Sürekli değişen düzenden ve muhacir konumuna düşmekten mutsuzlar. Kadınlar sıradan, normal ve rahat nefes alabilecekleri bir yaşam istiyor.

ROKETLER DÜŞÜYORDU

Çocukluk günlerinden beri Afganistan’ın her anına şahitlik eden kız okulu öğretmeni 48 yaşındaki Adiba Wahidi, şunları söyledi: “İlk inkılap 27 Nisan 1978’de oldu. Benim coğrafyamda sürekli birileri yönetim için mücadele eder. 1982 yılında Ruslar sözde bize yardım etmek için işgale başladılar. Herkes onlara karşı çıktı. Karışıklığa rağmen eğitimimize devam ettik. Hiç güvenlik yoktu. Okula giderken sokağa roket düşebiliyordu.”

SAVAŞA ALIŞTIK

“Mücahitler dönemi başladı. Bizi Ruslardan korumak için haklarımızı yavaş yavaş kısıtlamaya başladılar. O zaman da ne olduğunu anlayamadan yine karışıklık oldu. Savaşa alışmıştık.”

Yirmi yıl önceki Taliban’ın faaliyetlerinin altını çizen Wahidi, şöyle devam etti: “Bizim şimdi korkmamızın nedeni 20 yıl önce gelişlerinde burkasız kadınları dövüyor ayaklar açık olanları kırbaçlıyorlardı, bizlere eldiven takma zorunluluğu vardı. Sonra Amerika geldi. O zaman müzikler, giyim ya da başka özgürlükler oldu ama paramız yoktu. Çok fazla rüşvet işi girdi. Biz değişikliklere ayak uydurarak, yaşamaya tutunduk, kendi kendimize özgürlüğü vermeyi öğrendik. Ümidimiz var, kadınlar toplumun yarısını oluşturuyor, bunu herkesin bilmesi gerekiyor. Eğer İslam çerçevesinde kadınlara hak ve hukuk verilirse biz tam bir millet olacağız.”

Adiba Wahidi
Adiba Wahidi

ABD İLE HİÇBİR ŞEY DÜZELMEDİ

52 yaşındaki okul müdürü Sultan Ahyar şunları söyledi: “Afganistan’da 6 yaşıma kadar her şey çok güzeldi. 40 küsur yıldır hep bir savaş. Devrim olduktan sonra durum kötüleşti. Ama gene de okullara gidiyorduk ders çalışıyorduk. Kadınların sorunları işte o zaman başladı. Karışıklık olduğu için eskisi gibi rahat edemez olduk. Taliban çok baskıcıydı, burka giymek zorunluluğu vardı. Ben öğretmenlik yapamadım. Anlatırken kısa gibi gözüküyor ama çok uzun bir süreç. Amerikalılar geldiğinde yine bir umut oldu bizde. Özgürlük geldi ama başka hiçbir şey düzelmedi. Şimdi ise ne olacak bilmiyoruz. Rahat rahat çatışmanın olmadığı korkusuz bir Afganistan istiyorum.”

Sultan Ahyar
Sultan Ahyar

SORUNLARIMIZ ESKİDEN DE VARDI

Yurt dışında eserleri sergilenen 22 yaşındaki ressam Forozan Sultani, şunları anlattı: “Amerika geldiğinde bizim için okula gitme imkanı olmuştu. Fakat yine başörtüsü takıyorduk. İslami şartlarda ben Güzel Sanatlar Fakültesi’ne gittim. Kendi atölyem oldu. Resim sergileri düzenledim. Resim üzerine uzmanlık yapmak istiyordum. Şimdi Taliban geldi. Ne olacağı çok belirsiz. Eski yönetimde özgür olsak da hırsızlık ve güvensizlik vardı. Şimdi Taliban’ın gelmesine erkekler çok sevindi. Afgan erkekleri bizi evde tutmak istiyor. Taliban bir şey söylememesine rağmen yemek yemeye gittiğimiz restoranlarda bile bizi istemiyorlar. Peygamber Efendimiz’in eşi ticaret yapıyordu. Taliban’ın bu durumu bir an önce çözeceğini düşünüyorum” dedi.

Yeni Şafak dünyanın konuştuğu Afganistan'da
GÜNDEM
Yeni Şafak dünyanın konuştuğu Afganistan'da

Afganlar Türkiye'yi dost olarak görüyor
HAYAT
Afganlar Türkiye'yi dost olarak görüyor

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.