|

Altın Portakal'da FETÖ propagandasına Bakan Tunç'tan tepki: Müsaade edilemez

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, AİHM'in FETÖ ihlal kararına ilişkin, "Kararın gerekçesini bekliyoruz, emsal karar değil. Mahkeme yetkisini aştı" ifadelerini kullandı. Bakan Tunç, Kültür ve Turizm Bakanlığının FETÖ propagandasına tepki olarak Altın Portakal Film Festivali’nden çekilmesi kararının yerinde olduğunu söyledi. Tunç, "Altın Portakal Film Festivali'nde terör örgütünün propagandasını yapılmasına müsaade edilemez" dedi.

Seren Som
Seren Som
12:49 - 28/09/2023 Perşembe
Güncelleme: 14:07 - 28/09/2023 Perşembe
Yeni Şafak
Adalet Bakanı Yılmaz Tunç
Adalet Bakanı Yılmaz Tunç

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü (CTE) eğitim merkezinde göreve yeni başlayan infaz koruma memurlarının yemin töreninin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Adalet Bakanı Tunç, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin (AİHM) Yüksel Yalçınkaya kararına ilişkin soru üzerine, kararın kabul edilmesinin mümkün olmadığını söyledi.


"Kararın 6'ya karşı 11 oyla çıkması onların da görüş birliği içinde olmadığını gösteriyor" diyen Tunç, kararın ByLock'a ilişkin yargı uygulamaları ve içtihatlar dikkate alınmadan verildiğini belirtti.


AİHM'in, yetkisini aşarak ülkelerin milli yargılarına müdahale ettiğini dile getiren Yılmaz Tunç, şöyle devam etti:


"Özellikle sadece o dosya bakımından verilen bir karar olduğunu düşünüyoruz. Çünkü her dosyanın kendi özelliği farklıdır. Her yargılanan kişinin, özellikle toplanan deliller bakımından ayrı ayrı değerlendirilmesi gerekir. Ceza hukukunda bu böyledir. Dolayısıyla bir emsal karar teşkil etmeyeceğini düşünüyoruz. İncelememiz devam ediyor."


Bakan Tunç, zabıt katibi atamasına ilişkin soru üzerine de mülakatların yapıldığını, değerlendirme aşamasında bulunduklarını söyledi. Tunç, "20 bini aşkın zabıt katibimizin alımıyla ilgili daha önce Cumhurbaşkanı'mızın da açıkladığı bir husus vardı. Bunların sınavları ve mülakatları yapıldı. Son değerlendirmeler yapılıyor. Önümüzdeki birkaç gün içinde bu açıklama yapılacak." dedi.


Altın Portakal'da FETÖ propagandası: Müsaade edilemez

Altın Portakal Film Festivali'nde Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) propagandası yapılmasına ilişkin soruya karşılık Tunç, bunun bir talihsizlik olduğunu belirterek, şunları söyledi:


"Altın Portakal Film Festivali'nde terör örgütünün propagandasını yapılmasına müsaade edilemez. Kültür Bakanımızın vermiş olduğu karar, çok değerli bir karar. Özellikle terör konusunda hep beraber milletçe kararlı olmamız gerekir. Bu kararlılıktan hiçbir zaman taviz vermememiz lazım. Özellikle Altın Portakal Film Festivali gibi geleneksel hale gelmiş bir festivalde terör örgütünün propagandasının yapılmasına kesinlikle müsaade edilemez. Kültür Bakanlığımızın almış olduğu kararı çok doğru buluyoruz."


#AİHM
#FETÖ
#Yılmaz Tunç
5 ay önce
default-profile-img