GündemAntalyanın 2018 yılı bütçesi 3 milyar 210 milyon lira

Antalya Büyükşehir Belediyesinin bütçesi ne kadar

Antalya'nın 2018 yılı bütçesi 3 milyar 210 milyon lira

Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin Kasım ayı olağan kurulunda bütçe görüşmeleri yapılarak ve 2018 hedefleri belirlendi. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Türel "Gerçekleşme oranıyla ilgili bundan önceki senelerdeki rakamlar bizim karnemizdir" sözleriyle, Antalya'nın 2018'deki hedeflerinin gerçekleşmesi için ellerinden geleni yapacaklarını belirtti.

Haber MerkeziAA
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel

Antalya Büyükşehir Belediyesinin 2018 yılı bütçesi 3 milyar 210 milyon lira olarak belirlendi.

Büyükşehir Belediyesi Kasım Ayı Olağan Meclis Toplantısının ikinci oturumu Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mesut Kocagöz başkanlığında gerçekleştirildi. Gündem maddelerinin okunmasının ardından oylamalar yapıldı.

2018'de Antalya'nın bütçesi 3 milyar 210 milyon

Bütçe görüşmelerinin de gerçekleştirildiği toplantıda, Büyükşehir Belediyesinin bütçesi 3 milyar 210 milyon lira, 19 ilçeyle birlikte ise 5 milyar 746 milyon 706 bin 900 lira olarak onaylandı. Belediye, kent merkezine yapılacak 3. etap raylı sistem projesinin de aralarında bulunduğu yatırımlar dolayısıyla 853 milyon lira borçlanma talep etti.

Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, burada yaptığı konuşmada, önceki senelerde bütçenin gerçekleşme oranlarının yüzde 90'ların üzerinde olduğunu hatırlatarak, bu yıl 10 aylık gerçekleşme oranları itibarıyla 1 milyar 382 milyon lira gerçekleşen gider bütçesi içerisinde yapılan yatırımın 726 milyon lira olduğunu söyledi.

"Yatırımların gerçekleşme oranı önceki senelerdeki karnemiz"

Antalya Büyükşehir Belediyesinin 2013'te 55 milyon lira yatırım yaparken, 2017'nin 10 ayında 726 milyon liralık yatırım yapabilen belediye haline geldiğini aktaran Türel, "Bu fevkalade önemli bir başarıdır. 2018 yılında da taslak bütçede 1 milyar 847 milyon liralık bir yatırım öngörüyoruz. Bütçemiz fevkalade cesur ve yatırım önceliklidir. Gerçekleşme oranıyla ilgili bundan önceki senelerdeki rakamlar bizim karnemizdir." diye konuştu.

Giderler yüzde 25'e düşürüldü

Bütçeden personel giderlerini yüzde 43'lerden yüzde 25'e düşürdüklerine dikkati çeken Türel, 2018'de bunu taşeron dahil yüzde 18'e çekeceklerini ve böylece önemli bir tasarruf sağlayacaklarını anlattı.

Türel, 2014'te 16 milyon lira, 2015'te sıfır, geçen yıl 66 milyon lira, bu yıl ise 204 milyon lira olmak üzere dört senede toplam aldıkları borç miktarının 286 milyon lira olduğunu ifade etti.

"Bütçe performansımız gerçekten bir başarı öyküsüdür"

Borçlu bir belediyeyi devraldıklarını ve 1 milyar 70 milyon lira borç ödediklerini bildiren Türel, şunları kaydetti:

Borçlanma rakamlarının yüksek gibi görünmesinin fiili bir durum olmadığını belirten Türel, bütçelerinin aslında tam bir denk bütçe olduğuna dikkati çekti.

Türel, on aylık süreçte toplam gelir miktarlarının 1 milyar 77 milyon lira, giderin ise 1 milyar 382 milyon lira olduğuna değinerek, şöyle devam etti:

  • "Bu giderin içerisinde 225 milyon lira yapılandırma, kredi ana para, emanet ödemeleri dediğimiz 2016 ve öncesi esnaf, müteahhit, yüklenici firmalara ödemeler de olduğu için giderden daha önceki senenin ödemelerini düştüğümüzde neredeyse geliri ve gideri birbirine denk bir bütçe. O yüzden bu denk bütçe, yatırımların güçlü bir şekilde yapılabilmesinin en önemli nedeni. Büyükşehir Belediyemiz bütçe performansı itibarıyla önemli bir noktaya gelmiştir. Bunu uluslararası kredi kuruluşları da başta Fitch olmak üzere hakkını teslim etmektedir."
ÖNERİLEN VİDEOLAR
Öğrenme güçlüğü çekti milyar dolarlar kazandı
67 yıllık hayatına birçok başarıyı sığdıran Richard Branson'a disleksi 5.1 milyar dolar kazandırdı. Branson'ın hayatını Dönüm Noktası'nda ele aldık...


Bu makine şeritleri kendi kendine boyuyor
Şerit boyama makinesi üreten Stim firmasının Kontur 700 isimli modeli herhangi bir sürücüye ihtiyaç duymadan şeritleri boyuyor.
Bunu Gördünüz Mü? Böyle duran top organizasyonu görülmedi
Dünyanın en saçma duran top organizasyonu, Dortmund'lu yıldızın oğlunu ağlatması ve daha fazlası... Tuğçe'nin sunumuyla 'Bunu Gördünüz Mü?'


Katar Şeyhi esir alındı!
Haziran ayından bu yana Katar'a karşı büyük bir ambargo başlayan Arap ülkelerinin arasında bulunan Birleşik Arap Emirlikleri, Katar'daki kraliyet ailesinden Şeyh Abdullah El-Sani'yi esir aldı. El-Sani yayınladığı videoda, başına bir iş gelirse sorumlusunun Abudabi Veliahtı olduğunu söyledi.
ABD’li uzman: Dünyanın yeni katilleri biziz
ABD'li medya uzmanı ve aktivist Jerry Day, Amerika'nın özellikle Ortadoğu ülkelerine yaptığı müdahalesine ve bu müdahalelerin hiçbir yasal gerekçeye dayanmadığına dikkat çekerek, ''ABD, uluslararası tüm anlaşmaları ihlal etti, Müslüman ülkeleri bombaladı, insanları öldürdü. Bu yüzden gittikçe yalnızlaştı. Bir gün sonumuz, İkinci Dünya savaşı sonrası Almanlar gibi olacak. Dünyanın yeni katilleri biziz'' şeklinde konuştu.
Filistinli çocuktan en samimi ‘İsrail’ boykotu
Kudüs'te yaşayan Filistinli küçük bir çocuk, markette alışveriş yaparken babasının şaşırtmacasına rağmen İsrail üretimi ürünleri almıyor. İsrail ürünlerini boykot eden sevimli çocuk, “Hayır o İsrail malı” diyerek diğer ürünü alıyor.
'Sakallı olduğu için' saldırıya uğradı!
Kolombiyalı bir adamın 'sakallı olduğu için' hakaret ve saldırıya uğraması, ABD'de yükselen İslamofobiyi gözler önüne serdi.

Kritik yıl 2019 öncesi milli adım
Cumhurbaşkanlığı sistemi Türk siyasetini yeniden şekillendiriyor. Bunun ilk işareti de AK Parti ile MHP arasındaki 'Milli İttifak' görüşmeleri oldu.
Yaralı Yüz: Franck Ribery
2 yaşında geçirdiği ve hayatı boyunca yüzünde izini taşıyacağı kaza, 23 yaşında Müslüman oluşu... Bilinmeyen yönleriyle Fransız yıldız Ribery'nin hayatındaki dönüm noktaları...


Filistinli Emel artık özgür...
İsrail'in hapse attığı 17 yaşındaki Filistinli Emel'in 1,5 yıllık hapis cezasının ardından özgürlüğe ve ailesine kavuştuğu o anlar…
"Karşınızda ne Osmanlı'nın hasta adamı ne Cumhuriyetin çömez devleti var!"
43. Muhtarlar Toplantısı'nda Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nden tüm dünyaya mesaj verdi.
Muhalifler 20 Esed askerini esir aldı
Türkiye, İran ve Rusya'nın girişimiyle ilan edilen 'çatışmasızlık' bölgelerinden İdlib'de yoğun çatışmalar yaşanıyor. Muhalifler, çatışmalar sırasında Esed rejimi saflarındaki 20 Şii milisi esir aldı.
İsrail zulmünün kurbanı: 15 yaşındaki Muhammed
İsrail askerlerinin başından yaraladığı Filistinli Muhammed Tamimi, yaşadıklarını anlattı. 6 saat ameliyatta kalan Tamimi, 6 ay boyu okula gidemeyecek. Muhammed Tamimi, Filistin direnişinin sembollerinden Ahed'in kuzeni...


İzinsiz aldıkları ekmeklerin parasını bırakıp helallik istediler
Bilecik'te, bir bakkalın dolabından izinsiz ekmek alan öğrencilerin daha sonra para bırakıp yazdıkları notla helallik istemeleri, iş yeri sahibine duygulu anlar yaşattı.
Bunu Gördünüz Mü? Rüzgara karşı paslaşan çılgın genç
Kayserispor'un hocası Sumudica, rüzgarla paslaşan çılgın genç ve çok daha fazlası Tuğçe'nin sunumuyla Bunu Gördünüz Mü?'de...
Oğlunun katilini affeden anne herkesi ağlattı
Suliman Abdu'l Mutakallim isimli genç, sadece 60 dolar için öldürüldü. ABD'de yaşanan olay sonrası Suliman'ın annesi, katili affettiğini açıkladı. Yüreği yanan bir annenin duygulandıran konuşmasında söyledikleri, mahkemedekileri de ağlattı…
Venezuela zor durumda
Ekonomik krizden dolayı halkın temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorlandığı Venezuela'da yağma olayları başladı.
Dünyaca ünlü isimlerden İsrail'e boykot!
2004 yılında başlatılan İsrail'e karşı kültür boykotuna dünyaca ünlü birçok isim destek verdi. İsrail'in Filistin işgali ünlü sanatçılar tarafından bu hareketle boykot ediliyor.
Erdoğan’ın Türkiye tarifi: Türkiye demek…
Cumhurbaşkanı Erdoğan, grup toplantısında dinleyenleri coşkulandıran ve duygulandıran bir Türkiye tarifi yaptı. Erdoğan'ın konuşması alkışlarla karşılık buldu.


ABD’de imam camiye saldıran zanlıya verilen cezayı ödedi
ABD'nin Arkansas eyaletinde bir camiye zarar veren zanlı Abraham Davis'e faşist eylem sebebiyle 3 bin 200 dolar para cezası kesildi. Cami imamı, saldırgana kesilen cezayı kendisi ödedi. İmamın bu tavrı büyük takdir topladı.
Galatasaray hibrit çime geçiyor
Spor

Galatasaray hibrit çime geçiyor

Daha önce antrenman tesislerine uygulanan hibrit çim için Türk Telekom Stadyumu'nda da çalışmalar başladı.
Mehmet Demirkol'dan Fenerbahçe yorumu: Ağlama noktasına geldim
Spor

Mehmet Demirkol'dan Fenerbahçe yorumu: Ağlama noktasına geldim

Fenerbahçe'nin Türkiye Kupası'nda İstanbulspor'u mağlup ederek çeyrek finale yükseldiği maçı değerlendiren Mehmet Demirkol, karşılaşmayı izlerken çok sıkıldığını belirtirken dikkat çeken yorumlarda bulundu.
Erdoğan, minik Irmak’ı telefonla arayarak Külliye'ye davet etti
Gündem

Erdoğan, minik Irmak’ı telefonla arayarak Külliye'ye davet etti

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı Yozgat ziyaretinde göremeyince gözyaşlarına boğulan minik kıza Cumhurbaşkanı Erdoğan kayıtsız kalmadı. Erdoğan telefonla aradığı minik kızı ve ailesini Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ne davet etti.
Sırasını bekleyen muazzam enerji: Toryum
Ekonomi

Sırasını bekleyen muazzam enerji: Toryum

Silahlanma yarışı ve güvenlik kaygılarının ön plana çıktığı günümüzde uranyum kadar ilgi görmeyen toryum madeni henüz ekonomik boyutta devreye girmemekle birlikte sırasını bekleyen muazzam bir enerji kaynağı durumunda. Yeşil nükleer enerji olarak adlandırılan toryumun, dünyadaki enerji problemini büyük ölçüde çözebileceği ifade ediliyor. Yapılan araştırmalar ile toryum madeni kanser tedavisi başta olmak üzere yeni teknolojilerin geliştirilmesinde de kullanılacak.
Türkiye'ye en çok para kazandıran dizi belli oldu
Hayat

Türkiye'ye en çok para kazandıran dizi belli oldu

Türk televizyonlarında yayımlanan diziler, 140’ın üzerinde ülkeye ihraç edilerek, yıllık 350 milyon doların üzerinde ihracat rakamına imza atarak başarılı bir ivme çizdi. En fazla ihraç edilen diziler arasında en çok hasılat getiren dizi Kara Para Aşk oldu. Diriliş Ertuğrul, en fazla kazanan dizi listesinde yer almadı.