Gündem Balyoz kumpasında hesap zamanı

Balyoz kumpasında hesap zamanı

Balyoz’da kumpas iddialarına ilişkin başlayan davada Mehmet Baransu, Ahmet Altan ve Yasemin Çongar ilk kez hakim karşısına çıktı. Firari olan Tuncay Opçin ise duruşmaya katılmadı. Söz alan Baransu, Balyoz planının 15 Temmuz darbe planıyla bire bir aynı olduğunu iddia etti.

Mustafa Sait Özkan Yeni Şafak
Beraat kararıyla sonuçlanan "Balyoz Planı" davasında bazı sanıklara kumpas kurulduğu iddialarıyla ilgili haklarında dava açılan Mehmet Baransu, Yasemin Çongar, Ahmet Altan ve Yıldıray Oğur ilk kez hakim karşısına çıktı. İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya tutuklu sanık Mehmet Baransu getirilirken; tutuksuz sanıklar Ahmet Altan, Yasemin Çongar ve Yıldıray Oğur katıldı. Hakkında yakalama kararı bulunan Tuncay Opçin ise gelmedi.

75 YILA KADAR HAPİS İSTEMİ

Duruşmada ilk olarak 276 sayfalık iddianamenin özeti okundu. Savcı iddianamesinde, Mehmet Baransu'nun 35 yıldan 75 yıla kadar, Yasemin Çongar ve Ahmet Altan'ın ise 20'şer yıldan 52 yıl 6'şar aya kadar hapsini talep etti. Balyoz davasında yargılanıp beraat eden ve bu davanın şikayetçisi olan komutanların avukatı Hüseyin Ersöz de duruşmaya katıldı.

SEZGİN TANRIKULU-AHMET ALTAN-MEHMET BARANSU-YASEMİN ÇONGAR


BUGÜN OLSA YİNE YAYINLARIM


Sesli ve görüntülü kayda alınan duruşmada savunmasını yapması için söz verilen Mehmet Baransu, “O haber, bugün gelse yine yayınlarım. Balyoz Darbe Planı'na konu olan ses kayıtlarına bakın, 15 Temmuz'da gerçekleşen darbe girişiminde yapılanlarla birebir aynı. 15 Temmuz'da AKOM'a gidildi mi, gidildi; TRT'ye, CNN Türk'e, büyükşehir belediyesine gidildi mi, gidildi. Çetin Doğan'ın ses kayıtlarında da AKOM'un merkez yapılacağı, TRT'nin ele geçirileceği, Taksim'e tank çıkarılacağı hepsi var. Birebir aynı" diyerek katılma talebinin reddini talep etti.

23 KASIM'A ERTELENDİ

Söz alan şikayetçilerin avukatı Hüseyin Ersöz ise müvekkillerinin suçtan doğrudan zarar gördüğünden davaya katılma talebinde bulundu. Heyet, savunmaları alınan sanıklar Çongar, Altan ve Oğur'un duruşmalardan vareste tutulmalarına hükmetti. Müştekilerin davaya katılma talebini kabul eden heyet, duruşmayı 23 Kasım'a erteledi.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.