Gündem Bürokrasidebelge devrimi

Bürokraside belge devrimi

Devlette olan hiçbir belgenin vatandaştan istenmediği bir yapıya geçileceğini belirten Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, pilot uygulamanın 2019 sonuna kadar test edileceğini müjdeledi. Oktay, “Zaten bilgilere sahibiz. Artık kapı kapı dolaşmak bitecek. Türkiye ‘Şurada şu kadar bekledik’ gibi sözlerden kurtulacak” dedi.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay

Recep Tayyip Erdoğan’ın en büyük arzusunun devlette bürokrasinin azaltılması olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Erdoğan’ın “Vatandaşımı kapı kapı dolaştırmayacaksınız. Tek bir yere geldiğinde bütün hizmetini alıp çıksın” diye talimat verdiğini söyledi. Vatandaşın bir işlem yapılacağında “Kapı kapı dolaşıyoruz” diye şikayet ettiğini vurgulayan Oktay, böyle bir sistemde başarıya ulaşmanın mümkün olmadığını kaydetti.

27 BİN HİZMET VERİLİYOR

Bürokrasinin azaltılmasıyla ilgili soruna yapısal yaklaştıklarına işaret eden Oktay, “e-Devlet çalışması, çok önceden başlayan bir çalışmaydı. Şimdi de yeni sistemde Dijital Dönüşüm Ofisi diye doğrudan Cumhurbaşkanımıza sorumlu olan bir ofis aracılığıyla yine buna bir ivme kazandıralım istedik. ‘Devlet vatandaşına ne hizmet verir?’ diye bir tanımlayalım dedik. Yaklaşık 27 bin hizmet verildiğini gördük” şeklinde konuştu.

VERİ TABANI ENTEGRASYONU

Devletin vatandaşa ‘doğrudan’verdiği 12 bin hizmet için 42 bin belge istediğine değinen Oktay, “Vatandaş, her bir belgeyi başka bir kurumdan almak zorunda olduğu için o kuruma belge almak için gidiyor, o belgeyi almak için 3 tane de o kurum istiyor. Dolayısıyla ‘Biz vatandaştan bundan sonra hiçbir belge talep etmeyelim’ dedik. Bu da bütün bakanlıklar ve kurumların veri tabanlarının entegrasyonunu gerektiriyor. Bu çalışma başladı” diye konuştu.

BEYAN ESASLI SİSTEM

“Zaten bilgilere sahibiz” diyen Oktay şunları söyledi: “Siz eğer ki her şeyi şeffaf olan, yasalara uygun hareket eden bir vatandaşsanız, devlet olarak bunu istediğinizde vatandaşa sıkıntı veriyorsunuz. Dolayısıyla beyan esaslı olacak. Vatandaşın beyan ettiği her şey doğrudur. Benden sabıka kaydı isteme, ‘Var mı yok mu’ diye sor, ben ‘Var ya da yok diyeyim’ olup olmadığını git sen çek et. Veya çocuk okuldan yeni mezun olmuş, ‘Hangi okuldan mezunsun?’ bu bilgiyi iste ama diplomasını isteme.”

REKLAM

1 YIL İÇİNDE TEST EDİLECEK

Projenin tamamlanma oranında yüzde 90 seviyesine gelindiğini belirten Oktay, “Şimdi Dijital Dönüşüm Ofisimiz bütün hızıyla buna sarıldı. Dolayısıyla devlette olan hiçbir belgenin vatandaştan istenmediği bir yapıya geçeceğiz. Sonuçta kuyrukları artık görmüyor olacağız. Zaten birçoğu uygulanmaya başlandı. Vatandaşımız artık bunu yavaş yavaş hissediyor. Bunun pilot uygulamasını da en geç 1 yıl içerisinde, 2019’un sonuna kadar test etmiş olacağız. O noktaya geldik” dedi.

  • Erdoğan’a söz verdik
  • Cumhurbaşkanı Erdoğan’a bürokrasinin azaltılması konusunda söz verdiklerini söyleyen Fuat Oktay “Proje tamamlandığında şikayet edilen birçok konunun tek noktadan çözüldüğünü göreceğiz. ‘Şu kapıda şu kadar bekledik, burada şunu istediler’ gibi sözlerden kurtulacağız” diye konuştu. Sistemi akıllandıracaklarını da belirten Oktay şunları söyledi: “Bu sayede devletin kaynakları etkin kullanılacak. Sosyal yardımlar noktasında, biri sosyal yardım zengini olurken, diğerinin hiçbir şeye ulaşamaması sistem tarafından otomatikman engellenecek. Ayaklarına gidiyor olacağız. ‘Bak senin ihtiyacın var ve sen hiçbir şey alamamışsın’ diyeceğiz.”

Dürüst olmayan bedelini öder

Vatandaşa “Devlet senin söylediğine itibar eder” dediklerini anlatan Fuat Oktay, “Senin söylediğin beyan esastır ve doğrudur ama yanlış bilgi verirsen, doğru söylemezsen bunun da hesabını sorar. Vatandaşımın devletle ilişkilerinde mutlak şekilde dürüstlük esası önemli. Aksi takdirde bunun bedeli olacaktır” şeklinde konuştu.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.