Gündem Çarpışan tek ülke biziz

Çarpışan tek ülke biziz

DEAŞ’la mücadele kapsamında sınır içi ve dışında çok önemli operasyonlara imza atan Türkiye, terör örgütüyle kafa kafaya çarpışan tek ülke konumunda.

Talha Menteş Yeni Şafak
Göktuğ Sönmez
Göktuğ Sönmez

DEAŞ’ı Ekim 2013’te terör örgütü ilan eden Ankara’nın DEAŞ ile mücadeleyi uluslararası düzleme taşıdığını anlatan ORSAM Güvenlik Çalışmaları Uzmanı Göktuğ Sönmez, “Düzenlediğimiz başarılı operasyonlar özellikle ülke çapında ve dünyada DEAŞ terör örgütünün güç kaybetmesinde büyük rol oynadı.

Ülke içerisinde DEAŞ’a yönelik MASAK’ın ciddi mali kontrol ve takibi olurken, Diyanet İşleri Başkanlığı da örgütün dini temellerini bir bir yok etti. Sınır dışında ise sahada DEAŞ ile çarpışan tek ülke olan Türkiye, terör örgütünün küçülmesine en büyük katkıyı sundu” dedi.

Fırat Kalkanı Harekâtı ile birlikte DEAŞ’ın ağır darbe aldığını belirten Sönmez, örgütün küçülmesinde Mehmetçiğin büyük rol oynadığını vurguladı. Fırat Kalkanı operasyonları sırasında 2 bin 647’si ölü olmak üzere 3 bin 60 DEAŞ’lı terörist etkisiz hale getirilmişti.

Türkiye kapıları açacak
DÜNYA
Türkiye kapıları açacak

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.