Ramazan özel sayfa
  • İFTARA KALAN SÜRE 00:00:00
Gündem Fırat Kalkanı ve başkanlık desteği

Fırat Kalkanı ve başkanlık desteği

MAK Danışmanlık 20-25 Aralık tarihleri arasında Türkiye'nin gündemini araştırdı. 30 büyükşehir, 22 il ve 134 ilçede vatandaşın nabzını tutan MAK, 5 bin 400 kişiyle yüz yüze görüşme yaptı.

Fazlı Şahan Yeni Şafak
Fırat Kalkanı ve başkanlık desteği
Suriye'de yaşanan gelişmelerle birlikte sürekli sekteye uğratılmaya çalışılan Türk-Rus ilişkilerine destek yüzde 64 çıktı. Rus Büyükelçi Andrey Karlov'a düzenlenen suikastın failleri konusunda da katılımcıların yüzde 52'si suikastin arkasında “Dış güçler+FETÖ” olduğunu söyledi.

ANAYASAYA EVET

Anayasa ve Cumhurbaşkanlığı sisteminin değiştirilmesi konusunda halkoylaması yapılması halinde katılımcıların yüzde 55,22'si destek vereceklerini belirtti. Yüzde 29.05'i desteklemediğini ifade ederek kararsızlar ise yüzde 15.73. Anayasa değişikliği konusunda ise paketin içeriği hakkında vatandaşların yeterince bilgi sahibi olmadığı görüldü. Katılımcıların yüzde 54'ü içerik konusunda bilgi sahibi olmadığını belirtti.

YENİ YILDAN UMUTLUYUZ

Ankette ayrıca 2016'da yaşanan terör saldırıları, darbe girişimine rağmen vatandaşların Türkiye'den başka ülkeye gitmeyi asla düşünmedikleri ve 2017 yılından da umutlu oldukları görüldü. Umutlu olduğunu belirtenlerin oranı yüzde 78. “İmkanınız olsa ömrünüzün bundan sonrasını Türkiye yerine bir başka ülkede yaşamak ister misiniz?” sorusuna katılımcıların yüzde 77'si “hayır” dedi.

SONUNA KADAR GİDİLMELİ

Terör örgütlerine yönelik sınır ötesinde gerçekleştirilen operasyonlara da vatandaştan tam destek geldi. Ankete katılanların yüzde 61'i “Türkiye kendi sınır güvenliği ve bölge dengeleri için sonuna kadar devam etmelidir” dedi. Yüzde 15'i de desteklemediğini kaydetti.
Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.