GündemGizli servis sabotajı

Gizli servis sabotajı

Özbekistan Halk Hareketi lideri Muhammed Salih, Özbek Güvenlik Servisi Başkanı Inoyatov’un devlet içinde paralel güç oluşturduğunu söyledi. Salih, “Inoyatov, Cumhurbaşkanı Mirziyoyev’in değişim noktasındaki tüm iyi adımlarını sabote ediyor. Bir haftada üç muhalif yazar güvenlik servisi tarafından tutuklandı” dedi.

Hamdi KoçoğluYeni Şafak
Özbekistan Halk Hareketi lideri Muhammed Salih
Özbekistan Halk Hareketi lideri Muhammed Salih

Özbekistan’da geçtiğimiz hafta yazar Nurullah Atahan, yazar Narzullah Ahucano ve gazeteci yazar Babamurad Abdullah, Özbek Güvenlik Servisi tarafından gözaltına alınarak tutuklandı. 3 tutuklama ülkede şok etkisi yaratırken, muhalifleri tepkisi çığ gibi büyüyor. Bu gelişmeler doğrultusunda İstanbul’da bulunan Özbekistan Halk Hareketi Lideri, Erk Partisi Genel Başkanı Muhammed Salih, Özbekistan’da son 1 haftada yaşanan hukuk ihlallerine dair önemli açıklamalarda bulundu. Muhammed Salih, İslam Kerimov’un ölümünden sonra Cumhurbaşkanı olan Şevket Mirziyoyev’in değişim noktasında pozitif adımlarını desteklediklerini söylerken, Özbek Güvenlik Servisi’nin bu olumlu adımları hukuk dışı tutuklamalar ile sabote ettiğini açıkladı.

Nurullah Atahan - Narzullah Ahucanov

3 MUHALİF YAZAR TUTUKLANDI

Kendi seçmenine Özbekistan’ın yeni başkanı ile ilgili olumlu mesajlar verdiğini ifade eden Muhammed Salih, “Yeni devlet başkanının ekonomik reformlarla ilgili açıklamaları ve 18-20 yıl cezaevinde kalan Semender Kokanov ve Muhammed Bekcan gibi muhalif şahsiyetlerinin serbest bırakılması birçok insana umut vermişti. Hatta diktatör Kerimov rejimine karşı en sert muhalefeti yapan bizim gibi gruplar da yeni liderin “yaşamı daha iyi hale getirme” konusunda verdiği sözlere ve çabaya neredeyse inanmıştık. Biz kendi taraftarlarımıza muhalefet ile yapıcı bir diyaloğa girmesi için yönetime zaman tanımaları yönünde telkinde bulunmuştuk. Geçtiğimiz bir haftalık zaman zarfında Özbekistan ve Ukrayna’da bir günde üç muhalif yazar gözaltına alındı. Bu Özbek Güvenlik Servisi’nin, Cumhurbaşkanın olumlu adımlarına yönelik bir hamledir. Özbek devletine karşı bir sabotajdır” diye konuştu.

Babamurad Abdullah

TUZAĞA DÜŞÜRÜP CEZAEVİNE GÖNDERDİLER

1 hafta önce tutuklanan yazar Nurullah Atahan’ın, İstanbul’a gelen Özbek Güvenlik Servisi yetkilileri tarafından tutuklanmama garantisiyle ülkeye davet edildiği ortaya çıktı. Bu davete binaen İstanbul’dan Taşkent’e uçan Atahan, uçaktan iner inmez Millî Güvenlik Servisi tarafından gözaltına alındı. Muhammed Salih, Atahan’ın eski Cumhurbaşkanı Kerimov’un dönemini eleştiren “Bu Günler” adlı kitabı için “anayasal düzene karşı girişim” suçlamasıyla suçlandığını ve cezaevine konulduğunu söyledi. Ancak büyük tepki üzerine 5 gün sonra ev hapsi koyularak serbest bırakıldığını belirtti.

  • Peygamberin hayatı suç unsuru sayıldı
  • Muhammed Salih, Özbekistan’da büyük tepki çeken gözaltı işlemlerinde üçüncü ismin ise Taşkent’teki evinden şok baskınla alınan gazeteci yazar Babamurad Abdullah (Osman Haknazarov) olduğunu ifade etti. Salih, “İki gün boyunca kimse onun nerede olduğunu öğrenemedi. Özbekistan Millî Güvenlik Servisinin bodrum katındaki o dehşetli zindanda bulundu izi. Evinde 4 saat süren bir arama yapıldı. Bir kaç SD disk ve ”Muhammed Peygamberin hayatı” kitabını bulmuşlar. Babamurad Abdullah, İngiliz Savaş ve Barış Raporlama Enstitüsü (IWPR), “Internews” medya organizasyonunda çalıştı. Ve aynı zamanda “Osman Haknazarov” takma adı altında muhalefet neşirlerinde makaleler çap etti” ifadelerini kullandı.

REJİMİN CİNAYETLERİNİ GÜNDEME TAŞIMIŞTI

Babamurad Abdullah’ın Özbek halkı arasında çok popüler bir isim olduğunu vurgulayan Muhammed Salih, “Özbek diktatörü Kerimov döneminde, Babmurad Abdullah, Osman Haknanazarov takma adıyla rejim cinayetlerini acımasız bir şekilde ifşa eden makaleleri ile toplumda büyük heyecan uyandırmış ve bu anonim isim halk arasında en popüler isim olmuştu" dedi.

ÖZEL SERVİSİN KAYNAĞINI YAZDI ŞİMDİ CEZAEVİNDE

Salih, "Kerimov sonrası dönemde, Osman Haknanazarov Özbekistan Millî Güvenlik Servisi başkanı Rustem Inoyatov’un elde ettiği milyarlarının kaynaklarını ve özel servislerin yolsuzluk şemalarını ortaya döken bir dizi makale yayınladı. Şimdi o zindanda” diye konuştu.

ÖNERİLEN VİDEOLAR
Mete Yarar ile Afrin Operasyonunun şifreleri
Güvenlik politikaları uzmanı Mete Yarar'ın anlatımıyla bütün cepheleriyle Afrin operasyonunun şifreleri...
Bu kez Erdoğan salonu alkışladı
Kütahya'da partisinin il kongresinde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan salondaki vatandaşları alkışladı.
Metalleri oyun hamuru gibi büküyor
Mobibieger isimli bu hidrolik makine metallere adeta oyun hamuru gibi şekil veriyor.
Emekliler dikkat! Son 10 gün
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından, kamuda 30 yılın üstünde hizmeti olan 233 bin emekliye toplam 1 milyar liradan fazla ödeme yapıldı. Yaklaşık 450 bin emekliyi ilgilendiren imkandan yararlanmak isteyenlerin 29 Ocak'a kadar başvurmaları gerekiyor.
Sıfır rakamını ilk o kullandı: El Harizmi
Cebirin temelini atan ve geliştiren, 'X' bilinmeyenini ilk kullanan Müslüman Alim El Harizmi'nin hayatını bu haftaki Bilime Yön Veren Müslüman Alimler serimizde ele aldık.
İsrail zindanından acı bir çığlık: İsra Ceabis
İşgal altındaki Doğu Kudüs'te yaklaşık iki yıl önce otomobilindeki tüpün patlaması sonucu vücudunun yüzde 60'ı yanan, ancak olayda yakındaki bir İsrail askerinin de yaralanması nedeniyle 11 yıl hapis cezasına çarptırılan Filistinli tutuklu İsra Ceabis yazdığı mektubunda, özel bakım ve tıbbi yardıma muhtaç olmasına rağmen İsrail makamlarınca ihmal edildiğini bildirdi.Nas ve Kevser Surelerini Filistinli Yusuf’tan dinleyelim
Filistinli minik Yusuf'un, Mescid-i Aksa'nın avlusunda Nas ve Kevser Surelerini okuduğu anlar izleyenleri gülümsetti.
PKK'nın korkulu rüyası mavi bereliler sınırda
Türk Silahlı Kuvvetlerinde, karargahlara verilen emir kapsamında sınır birlikleri, olası Afrin operasyonuna yönelik en üst hazırlık seviyesine getirildi. Afrin ve Münbiç'i terörden süpürme harekatına katılacak komandolar uçaklarla Hatay'a sevk ediliyor. Bölgeye sevk edilen birlikler arasında TSK'nın gözde birliklerinden Kayseri Hava İndirme Tugayı ile Kırklareli 55. Mekanize Piyade Tugayı var.
Afrin’e süpürme harekâtı
ABD'nin PYD-YPG ile Suriye'de oluşturmaya çalıştığı terör koridorunun en önemli merkezlerinden Afrin, Türkiye'nin operasyon menzilinde. Türkiye, Fırat Kalkanı ardından kritik bir müdahaleye daha hazırlanıyor. Türkiye'nin operasyona hazırlandığı Afrin'in önemi nedir ve operasyonun nasıl gerçekleşecek?


Öğrenme güçlüğü çekti milyar dolarlar kazandı
67 yıllık hayatına birçok başarıyı sığdıran Richard Branson'a disleksi 5.1 milyar dolar kazandırdı. Branson'ın hayatını Dönüm Noktası'nda ele aldık...


Bu makine şeritleri kendi kendine boyuyor
Şerit boyama makinesi üreten Stim firmasının Kontur 700 isimli modeli herhangi bir sürücüye ihtiyaç duymadan şeritleri boyuyor.
Bunu Gördünüz Mü? Böyle duran top organizasyonu görülmedi
Dünyanın en saçma duran top organizasyonu, Dortmund'lu yıldızın oğlunu ağlatması ve daha fazlası... Tuğçe'nin sunumuyla 'Bunu Gördünüz Mü?'


Katar Şeyhi esir alındı!
Haziran ayından bu yana Katar'a karşı büyük bir ambargo başlayan Arap ülkelerinin arasında bulunan Birleşik Arap Emirlikleri, Katar'daki kraliyet ailesinden Şeyh Abdullah El-Sani'yi esir aldı. El-Sani yayınladığı videoda, başına bir iş gelirse sorumlusunun Abudabi Veliahtı olduğunu söyledi.
ABD’li uzman: Dünyanın yeni katilleri biziz
ABD'li medya uzmanı ve aktivist Jerry Day, Amerika'nın özellikle Ortadoğu ülkelerine yaptığı müdahalesine ve bu müdahalelerin hiçbir yasal gerekçeye dayanmadığına dikkat çekerek, ''ABD, uluslararası tüm anlaşmaları ihlal etti, Müslüman ülkeleri bombaladı, insanları öldürdü. Bu yüzden gittikçe yalnızlaştı. Bir gün sonumuz, İkinci Dünya savaşı sonrası Almanlar gibi olacak. Dünyanın yeni katilleri biziz'' şeklinde konuştu.
Filistinli çocuktan en samimi ‘İsrail’ boykotu
Kudüs'te yaşayan Filistinli küçük bir çocuk, markette alışveriş yaparken babasının şaşırtmacasına rağmen İsrail üretimi ürünleri almıyor. İsrail ürünlerini boykot eden sevimli çocuk, “Hayır o İsrail malı” diyerek diğer ürünü alıyor.
'Sakallı olduğu için' saldırıya uğradı!
Kolombiyalı bir adamın 'sakallı olduğu için' hakaret ve saldırıya uğraması, ABD'de yükselen İslamofobiyi gözler önüne serdi.

Kritik yıl 2019 öncesi milli adım
Cumhurbaşkanlığı sistemi Türk siyasetini yeniden şekillendiriyor. Bunun ilk işareti de AK Parti ile MHP arasındaki 'Milli İttifak' görüşmeleri oldu.
Yaralı Yüz: Franck Ribery
2 yaşında geçirdiği ve hayatı boyunca yüzünde izini taşıyacağı kaza, 23 yaşında Müslüman oluşu... Bilinmeyen yönleriyle Fransız yıldız Ribery'nin hayatındaki dönüm noktaları...


Filistinli Emel artık özgür...
İsrail'in hapse attığı 17 yaşındaki Filistinli Emel'in 1,5 yıllık hapis cezasının ardından özgürlüğe ve ailesine kavuştuğu o anlar…
"Karşınızda ne Osmanlı'nın hasta adamı ne Cumhuriyetin çömez devleti var!"
43. Muhtarlar Toplantısı'nda Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nden tüm dünyaya mesaj verdi.