Gündem Hazinenin üzerinde yaşıyorum ama ekmeğe muhtacım

Ardahan haberleri: Hazinenin üzerinde yaşıyorum ama ekmeğe muhtacım

'Hazinenin üzerinde yaşıyorum ama ekmeğe muhtacım'

Ardahan merkeze bağlı Çalabaş köyünde yaşayan 66 yaşındaki Mikail Gökçe, kendisine ait arazide hazine olduğunu iddia etti. Gökçe, hazinenin üzerinde yaşadığını fakat bir kuru ekmeğe muhtaç olduğunu söyleyerek, "Bir an önce kazı izni verilsin, definemi çıkarayım ve ben de bu fakirlikten kurtulayım" dedi.

Haber Merkezi IHA
Mikail Gökçe kazı yapmak için bakanlıktan izin bekliyor.
Mikail Gökçe kazı yapmak için bakanlıktan izin bekliyor.

Ardahan'ın Çalabaş köyünde yaşayan 66 yaşındaki Mikail Gökçe, kendisine ait arazide hazine olduğunu ileri sürdü.

  • Gökçe, hazinenin üzerinde yaşadığını fakat bir kuru ekmeğe muhtaç olduğunu ifade ederek, "Ben fakir bir insanım, hazinenin üzerinde geziyorum, yatıyorum ama ekmeğe muhtacım. Devletime sığındım. Bir an önce kazı izni verilsin, definemi çıkarayım ve ben de bu fakirlikten kurtulayım" ifadelerini kullandı.

Dozerin kepçeyi vurduğu yerde derin bir çukur oluştu

Definenin kendi arazisinde olduğunu iddia eden Gökçe, "Köyümüzün yolu yapılıyordu, yolu yapanlardan rica ettim. Bana evimden harman yoluna bir yol yapmalarını istedim. Dozerin kepçeyi vurduğu yerde derin bir çukur oluştu. Çukurun içinde ise uzun bir tünel ortaya çıktı. Biz bu tünelin içine girdik, sadece içinde kırık testi parçaları vardı. Ben de burada kazı yapabilmek için Kültür Bakanlığına bir yazı yazdım. Benim maddi durumum çok kötü, ben burada resmi bir kazı yapmak istiyorum ancak Kültür Bakanlığından burada kazı yapamayacağıma dair hep olumsuz cevap geliyor" diye konuştu.

"Hitit medeniyetine ait olduğunu söylediler"

  • Kars Müze Müdürlüğünden de yetkililerin geldiğini ve burada tarihi eser ve definenin olduğunu onayladıklarını söyleyen Gökçe, "Burada 13 metre derinde 3 odanın bulunduğunu ve bin 400 yıl önceki Hitit medeniyetine ait olduğunu söylediler. Ben de buna dayanarak resmi bir kazı yapıp bu hazinenin ortaya çıkarılmasını istiyorum" şeklinde konuştu.

  • Ardahan Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü yetkilileri ise eskiden sığınak olarak kullanıldığı tahmin edilen bu alanın Kars Kültür Varlıklarını Koruma Bölge kurulu tarafından tescillenerek koruma altına alındığını ve kültür varlıkları kapsamında olduğundan kazıya izin verilmediğini söyledi.

Köy evine 500 bin teklif edilince şüphelenip jandarmaya bildirdi
GÜNDEM
Köy evine 500 bin teklif edilince şüphelenip jandarmaya bildirdi

Dalgıç pompasıyla yakalandılar: Bunlar ele geçirildi
GÜNDEM
Dalgıç pompasıyla yakalandılar: Bunlar ele geçirildi

Temizlik yaparken buldukları ile şoke oldu: 6 köyün sahibi oldu
GÜNDEM
Temizlik yaparken buldukları ile şoke oldu: 6 köyün sahibi oldu
Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.