|

'KADEK terör listesine alınsın'

Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Büyükanıt, PKK'nın devamı olan KADEK'in AB terör listesine alınması çağrısını tekrarladı.

Yeni Şafak
00:00 - 18/06/2002 Salı
Güncelleme: 13:28 - 18/05/2017 Perşembe
Yeni Şafak
Arşiv
Arşiv

---------------------------------- manset -------------------------------------------
---------------------- manset ---------------------

Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, AB tarafından hazırlanan terör örgütleri listesine dahil edilmeden hemen önce PKK'nın isim değişikliğine gittiğini hatırlatarak, KADEK'in de listede yer almasının büyük önem arzettiğini söyledi.

Değişik ülkelerden toplam 79 general-amiral ve büyükelçinin katıldığı "İpekyolu 2002" seminerinin açılış konuşmasını yapan Orgeneral Büyükanıt, ağırlıklı olarak terörizmle mücadeleye değindi. Terörle mücadelenin başarıya ulaşması için ortak bir terör ve terörist tanımının yapılması ve uluslararası hukukta terörizme yönelik boşlukların giderilmesi terörle mücadele için uluslararası bir organizasyonun oluşturulması gerektiğine değinen Büyükanıt, karara uymayan devletlere karşı uygulanacak yaptırımların açıkça belirlenmesi gerektiğini de belirtti.

PKK isim değiştirdi
Büyükanıt, terörizmle mücadelenin global olması gerektiğini, bu nedenle uluslararası kuruluşlara önemli görevler düştüğünü kaydetti. PKK ve DHKP-C'nin terör örgütleri listesine alınmasının memnuniyet verici olduğunu ifade eden Orgeneral Büyükanıt, şöyle devam etti: "Ancak, listeye PKK dahil edilmeden hemen önce PKK isim değişikliğine giderek KADEK ismini almıştır. PKK'nın bütün mirasını devraldığını açıklayan KADEK'in AB tarafından PKK'nın uzantısı olarak kabul görmesi ve terör listesinde yer alması, listeye konan bu örgütler için sözleşmede öngörülen tedbirlerin hayata geçirilmesi önem arz etmektedir."


----------------- imza------------------

----------------- imza------------------#Arşiv
#Yeni Şafak Arşiv
22 yıl önce