|

Levi, Dışişleri'nden suskun ayrıldı

Dışişleri Bakanlığına çağrılan İsrail'in Ankara Büyükelçisi Gaby Levi, Bakanlıktan ayrıldı.

Aa
00:00 - 31/05/2010 Pazartesi
Güncelleme: 10:47 - 31/05/2010 Pazartesi
Yeni Şafak
Levi, Dışişleri'nden suskun ayrıldı
Levi, Dışişleri'nden suskun ayrıldı

İsrail'in Gazze'ye yardım götüren gemilere müdahale etmesi üzerine Dışişleri Bakanlığına çağrılan İsrail'in Ankara Büyükelçisi Gaby Levi, Bakanlıktan ayrıldı.


Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ünal Çeviköz ile yirmi dakika görüşen Levi, bakanlıktan çıkışta açıklama yapmadı.


İsrail'in Gazze'ye giden yardım filosuna yaptığı baskının ardından İsrail'in Ankara Büyükelçisi Gaby Levy, Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı.

İsrail Büyükelçisi Levy, saat 10.15'te geldiği Dışişleri Bakanlığı'nda, Müsteşar Yardımcısı Ünal Çeviköz ile görüştü. Yaklaşık 20 dakika süren görüşmenin ardından İsrail Büyükelçisi, Dışişleri Bakanlığı'ndan ayrıldı. Türkiye'nin, İsrail Büyükelçisi Levy'e tepkisini en sert şekilde ilettiği öğrenildi.

Dışişleri Bakanlığı ise yaşanan olay sonrası yaptığı açıklamayla, İsrail'i sert dille kınadı. Açıklama, şu ifadeler yer aldı:


"Gazze halkına insani yardım ulaştırmak arzusunu taşıyan ve aralarında yaşlı, kadın ve çocukların da bulunduğu çok sayıda ülkeden sivillere karşı İsrail Savunma Kuvvetleri tarafından güç kullanılması sonucunda, elde edilen ilk bilgilere göre en az 2 kişinin hayatını kaybetmiş ve 30'dan fazla kişinin yaralanmış olmasını en ağır şekilde protesto ediyoruz. İsrail masum sivilleri hedef alarak, insan hayatını ve barışçı girişimleri hiçe saydığını açık bir biçimde bir kez daha göstermiştir. İsrail'in bu

insanlık dışı uygulamalarını şiddetle kınıyoruz. Açık denizlerde gerçekleşmiş, uluslararası hukukun ağır bir ihlalini teşkil eden bu müessif olay ilişkilerimizde telafisi mümkün olmayan sonuçlar doğurabilecektir. Tel Aviv Büyükelçiliğimiz tarafından sürdürülen girişimlerin yanı sıra Bakanlığımıza davet edilen İsrail'in Ankara Büyükelçisi nezdinde bu kabul edilemez olay kuvvetle kınanmakta ve kendisinden acilen izahat talep edilmektedir. Gerekçe ne olursa olsun, yalnızca barışçı faaliyetlerde bulunan sivillere karşı bu tür hareketlerin kabulü mümkün değildir. İsrail'in uluslararası hukukun ihlalini teşkil eden bu davranışının sonuçlarına katlanması gerekecektir. Hayatını kaybedenlere Tanrıdan rahmet, kederli ailelerine başsağlığı ve sabır diliyor, yaralananlara acil şifa dileklerimizi iletiyoruz."


Öte yandan, gemide bulunan ve haber alınamayanların yakınları da Dışişleri Bakanlığı'na gelerek, son durum hakkında bilgi aldı.

14 yıl önce