Gündem Mahir Ünal Öğretmenlik meslek kanununa ilişkin teklif yarın sabah Meclis Başkanlığına sunacağız

Mahir Ünal: Öğretmenlik meslek kanununa ilişkin teklif yarın sabah Meclis Başkanlığına sunacağız

Mahir Ünal Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın müjdesini verdiği öğretmenlik meslek kanununa ilişkin detayları açıkladı. Ünal yaptığı açıklamada "Cumhurbaşkanımızın 24 Kasım Öğretmenler Günü'nde müjdesini verdiği öğretmenlik meslek kanununa ilişkin teklifimizi yarın sabah Meclis Başkanlığına sunacağız." dedi.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi DHA
Mahir Ünal: Öğretmenlik meslek kanununa ilişkin teklif yarın sabah Meclis Başkanlığına sunacağız
Mahir Ünal.

Öğretmenlik Meslek Kanunu teklifi, yarın Meclis Başkanlığı'na sunulacak. AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal, teklifin ayrıntılarına ilişkin açıklama yaptı. Mahir Ünal, teklifin 12 maddeden oluştuğunu söyledi. Kanunun yürürlük tarihinin ise 2023 yılı olarak düzenlendiği açıklandı.

Teklif 12 maddeden oluşuyor

'Teklifin 12 maddeden oluştuğunu belirten Ünal, "Yürürlük tarihi 2023 olarak düzenlendi. Cumhurbaşkanımızın 24 Kasım Öğretmenler Günü'nde müjdesini verdiği Öğretmenlik Meslek Kanunu'na ilişkin teklifimizi yarın sabah Meclis Başkanlığı'na sunacağız." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan öğretmenlere müjde: Kanun teklifi TBMM'ye sunuldu
GÜNDEM
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan öğretmenlere müjde: Kanun teklifi TBMM'ye sunuldu

Maaşlar 2 bin lira artacak

Verilecek teklifle maaşlarda artış olacağını dile getiren Ünal, "Bu kanunla öğretmenlik mesleğini kariyer haline getiriyoruz. Meslekte 10 yılını tamamlayanlar uzman olacak ve bin lira maaşları artacak. Başöğretmen unvanı alanların maaşları 2 bin lira artacak'' ifadelerini kullandı.

HEM UNVANLARI HEM MAAŞLARI ARTACAK

Ünal, öğretmenlerin kademeli yükselişlerine göre maaşlarının artacağını belirterek, şunları kaydetti:

"Öğretmenlikte 10 yılını doldurmuş öğretmenlerimize 'uzman öğretmenlik' imkanını getiriyoruz. Bu unvan için eğitimlerini tamamlayan ve eğitimlerin sonunda yapılacak sınavdan başarıyla geçen öğretmenlerimiz, uzman öğretmen olacaklar ve hem bir derece alacaklar hem de maaşlarında bin TL artış olacaktır. Bu öğretmenlerimiz arasından yüksek lisans yapmış olanlar ise sınavdan muaf tutulacaktır. 10 yıllık uzman öğretmenler ise başöğretmenlik ile ilgili eğitimlerini tamamlayıp, sınavdan başarılı oldukları takdirde başöğretmen olacaklar ve yine ilave bir derece alacaklar ve ayrıca maaşlarında 2 bin TL artış yapacağız. Doktora yapmış öğretmenlerimiz yine bu sınavdan muaf olacaklardır. Böylece bir yandan öğretmenlerimize kariyer basamaklarında ilerleme imkanı sunarken, bir yandan da lisansüstü eğitim için çok önemli teşvikler sağlamış olacağız. Bunun yanı sıra birinci derecedeki öğretmenlerimizin ek göstergelerini daha önce söz verdiğimiz üzere 3 binden 3 bin 600'e çıkarıyoruz. Sözleşmeli öğretmenlikte 3 1 mecburi hizmet hariç özlük haklarında iyileştirmeler yapıyoruz."

Ünal ayrıca 3600 ek gösterge ile ilgili maddenin yürürlük tarihinin 15 Ocak 2023 olacağını, kanun teklifinin kamuda çalışanlara yönelik bir düzenleme olduğunu belirtti.


6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.