GündemMGK OHALin 3 ay daha uzatılmasını tavsiye etti

Son dakika... MGK'dan OHAL kararı - MGK OHAL'in 7. kez uzatılmasını tavsiye etti

MGK OHAL'in 3 ay daha uzatılmasını tavsiye etti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Külliye'de toplanan MGK sona erdi. Milli Güvenlik Kurulu toplantısının ardından yayımlanan bildiride, hükümete OHAL'in uzatılması tavsiyesinde bulunuldu.

Yeni Şafak
MGK toplantısı Külliye'de gerçekleştirildi
MGK toplantısı Külliye'de gerçekleştirildi

Milli Güvenlik Kurulu (MGK), Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki toplantı, saat 15.40'ta başladı. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde gerçekleştirilen toplantı, 1 saat 45 dakika sürdü.

OHAL'in uzatılması tavsiyesi

Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısının ardından yayımlanan bildiride, hükümete OHAL'in uzatılması tavsiyesinde bulunulduğu bildirildi.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki MGK toplantısının ardından bildiri yayımlandı.

Bildiride, MGK toplantısında, ülkenin iç ve dış güvenliğiyle uluslararası güvenlik ortamını etkileyen siyasi ve askeri gelişmelerin ele alındığı belirtildi.

Bu kapsamda, Suriye'de kimyasal ve konvansiyonel saldırıların sebep olduğu katliamların tekrarını önlemek ve sorumluların hesap vermesini sağlamak için uluslararası toplumun birlikte hareket etmesinin hayati önem taşıdığı ifade edildi.

Suriye topraklarının terörden arındırılması ve toprak bütünlüğünün muhafazası amacıyla, Türk Silahlı Kuvvetlerince (TSK) icra edilen harekatlara müttefiklerin desteğinin beklenildiği vurgulanarak, Suriye'deki ihtilafa kalıcı siyasi çözüm bulunması noktasında kararlılığın aynen devam ettiği belirtildi.

"OHAL'in uzatılması kararlaştırılmıştır"

Ülkenin ve bölgenin güvenlik önceliklerinin, Türkiye'nin Suriye topraklarında üslenen terör örgütleriyle mücadelesini kesintisiz sürdürmesini zorunlu kıldığı vurgulanan bildiride, terörün her türüne karşı kararlı ve tutarlı bir mücadele yürütüleceği kaydedildi.

Bildiride, şu ifadelere yer verildi:

  • "Proje terör örgütleri FETÖ/PDY, PKK/PYD-YPG ve DEAŞ başta olmak üzere tüm terör örgütleriyle yapılan mücadele kapsamında yurt bütününde uygulanan olağanüstü hal değerlendirilmiş, demokrasimizin, hukuk devleti ilkesinin ve vatandaşlarımızın hak ve özgürlüklerinin korunmasına yönelik tedbirlerin devamlılığını sağlamak üzere hükümete, olağanüstü halin uzatılması tavsiyesinde bulunulması kararlaştırılmıştır."

Münbiç vurgusu

MGK bildirisnde,tTerör örgütü PKK/PYD'nin kontrolü altında bulunan Suriye'nin Münbiç'le ilgili "Münbiç'teki teröristlerin bir an önce bölgeden uzaklaştırılması gerektiği, aksi takdirde Türkiye'nin bizzat inisiyatif kullanmaktan çekinmeyeceği belirtilmiştir" vurgusu yapıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Ruhani ile telefonda görüştü
GÜNDEM
Cumhurbaşkanı Erdoğan Ruhani ile telefonda görüştü

Erdoğan ve Yıldırım parti kurmaylarını topladı
GÜNDEM
Erdoğan ve Yıldırım parti kurmaylarını topladı

Gamze Özçelik: Kapanmam gerektiğini biliyorum
Hayat

Gamze Özçelik: Kapanmam gerektiğini biliyorum

Kurucusu olduğu dernekle tüm dünyaya yardım götüren ünlü oyuncu Gamze Özçelik, "Uzun süredir namaz kılıyorum. İman etmiş biri olarak kapanmak farz, Allah'ın emri. Kapanmam gerektiğini biliyorum, bunu inşallah başarabilirim" diye konuştu.
CHP ve Saadet'ten 'ittifak ve ortak aday' açıklaması
Gündem

CHP ve Saadet'ten 'ittifak ve ortak aday' açıklaması

CHP lideri Kılıçdaroğlu, partisinin genel merkezinde Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu ile bir araya geldi. Görüşme sonrası açıklama yapan Karamollaoğlu, ittifak ve aday soruna ''Bu sorularınızın cevapları hafta sonuna doğru ortaya çıkar'' dedi.
'Filistinli cesur kız' hakkında skandal açıklama!
Dünya

'Filistinli cesur kız' hakkında skandal açıklama!

İsrailli Milletvekili Bezalel Smotrich'in 'Filistinli cesur kız' Ahed et-Temimi hakkında yaptığı açıklama tepkilere neden oldu. Smotrich, Ahed'in vurulması gerektiğini söyledi.
Türkiye'deki seçim Avrupa'da paniğe neden oldu
Dünya

Türkiye'deki seçim Avrupa'da paniğe neden oldu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın erken seçim öncesinde Avrupa'da Türk vatandaşlarına hitaben bir konuşma yapacağını açıklaması Avrupa'da paniğe yol açtı. Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, yabancı siyasilerin Almanya'da seçim kampanyası yürütmesine izin verilmeyeceğini söyledi. Benzer açıklamalar geçtiğimiz hafta Hollanda ve Avusturya'dan da gelmişti.
Hasan Ali Kaldırım'dan 'muz' açıklaması: Kan şekerim düştü
Spor

Hasan Ali Kaldırım'dan 'muz' açıklaması: Kan şekerim düştü

Tatil edilen derbide olayların çıktığı sırada kenarda muz yerken görülen Fenerbahçeli Hasan Ali Kaldırım, oyuna ara verilince kan şekerinin düştüğünü belirtirken "Bunun farklı yönlere çekilmesine hiçbir anlam veremiyorum" dedi.