GündemMisliylekarşılıkverilsin

Misliyle karşılık verilsin

Küdus’e giden Türk vatandaşlarına Tel Aviv Ben Gorion Havalimanı’nda başlayan kötü muamele eziyet boyutuna ulaştı. Son olarak Medeniyet Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Cemil Tekeli’nin 15 Ocak’ta gözaltına alınarak askeri cezaevinde tutulması, yapılan hukuksuzluğu gözler önüne serdi.

Aybike EroğluYeni Şafak
Av. Cihat Gökdemir
Av. Cihat Gökdemir

Tekeli, önceki gün serbest bırakılarak Türkiye’ye dönerken, Netenyahu’nun sözcüsü Ofir Gendelman, Tekeli’yi Hamas bağlantısı nedeniyle gözaltında tuttuklarını iddia etti. Tekeli, 26 gün boyunca neyle suçlandığını bir türlü öğrenemediğini söylemişti.

SİSTEMATİK İŞKENCEYE DÖNÜŞTÜ

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kudüs’e gidin çağrısını hatırlatan Av. Cihat Gökdemir, “İsrail Havalimanı’ndan itibaren uyguladığı sistematik işkenceyi, kimi zaman ülkesine almayarak kimi zaman ise ülkeden çıkışa izin vermeyerek uyguluyor” dedi. Gökdemir, Türk vatandaşları neyle karşılaşıyorsa, aynı muamelenin İsrail’den gelenlere uygulanması gerektiğini söyledi. İsrail'in, 2013'e kadar havalimanında vatandaşları kıfayetlerini çıkartarak arama girişimine Türkiye mütekabiliyet sınırında karşılık verdi. Türiye, İsrailli bir komutanı benzer şekilde arayınca İsrail bu akıldışı uygulamadan vazgeçti.

REKLAM

DIŞİŞLERİ SÖZCÜSÜNDEN TEPKİ

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, "Gözaltına alınan vatandaşımızdan hangi koşullarda alındığı belirsiz bazı ifadelere dayanılarak ortaya atılan gerçek dışı ve ciddiyetsiz iddiaları reddediyoruz" dedi.

Şehit Halisdemir'in 'vur' emri aldığı son görüntüler ortaya çıktı
Gündem

Şehit Halisdemir'in 'vur' emri aldığı son görüntüler ortaya çıktı

Özel Kuvvetler Komutanlığı'nı ele geçirmek isteyen cuntacı general Terzi'yi vurarak FETÖ'nün darbe girişiminin seyrini değiştiren Astsubay Ömer Halisdemir'in şehit edilmeden önceki son görüntüleri ortaya çıktı.
Türk öğrenciler NASA uzmanını şaşırttı
Teknoloji

Türk öğrenciler NASA uzmanını şaşırttı

NASA'da asteroitler ve göktaşları üzerine araştırma yapan Dr. Michael Zolensky, Türkiye'deki lise ve üniversite öğrencilerinin uzaya ilgisine çok şaşırdığını belirtti.
Büyük panik: Mahalleyi yılanlar bastı
Gündem

Büyük panik: Mahalleyi yılanlar bastı

Mardin'in Artuklu ilçesinde görülen yılanlar, vatandaşları korkuttu. Mahalle sakinleri, kış ayının sıcak geçmesinin dolayı yılanların yuvalarından erken çıktığını söyledi.
Yerli ilacı kim istemiyor
Hayat

Yerli ilacı kim istemiyor

Türkiye, savunma başta olmak üzere birçok sektörde yerli atılımı yaparken ilaçta tersi yaşanıyor. Yerli firmalar kapandı, ilaç pazarı ABD'li ve Avrupalı firmaların eline geçti. İlaca yılda 25 milyar lira harcayan Türkiye’de en çok ciro yapan ilk 100 ilacın 95’i ithal.


Yerli ilaca darbe, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’nun (TİTCK) 2016’da yerli üretime desteği kesmesiyle indi. Hatta yabancılar aynı ilaca iki farklı hastalık için ayrı ruhsat alabilirken yerli firma ruhsat almakta zorlanıyor. Ruhsat öncesi istenen paralar ve TİTCK’e ödenen danışmanlık ücretleri de yerli üreticiyi vuruyor. Yerli şirketler ya kapanıyor ya da fason üretime geçiyor.


Yerli üretim durunca yabancı firmalar ilacı piyasadan çekiyor veya fahiş zamlar yapıyor. Mestino isimli ilaç ilginç bir örnek. İthalat özendirilince üretim İsveç’e taşındı. Fiyatı da 11 liradan 300 euroya fırladı.