Gündem Öztürkün emir astsubayına 6 yıl hapis

Öztürk'ün emir astsubayına 6 yıl hapis

FETÖ darbe girişiminin askeri kanadının bir numarası, eski YAŞ üyesi Akın Öztürk’ün emir astsubayı Mehmet Serdar Özdemirci, örgüt üyeliğinden 6 yıl 3 ay hapse çarptırıldı.

Osman Özgan Yeni Şafak
Akın Öztürk
Akın Öztürk

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca FETÖ’nün TSK’daki haberleşme yöntemi olan ankesörlü-kontörlü telefon soruşturması kapsamında darbe girişiminin beyin takımında yer alan sözde Yurtta Sulh Konseyi üyesi Akın Öztürk’ün emir astsubayı Mehmet Serdar Özdemirci, 4 Şubat’ta gözaltına alınmıştı. Başsavcılık, tutuklanan Özdemirci hakkında “Silahlı terör örgütü üyesi olmak” suçundan dava açtı.

İKİNCİ CELSEDE KARAR

Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davanın ikinci duruşmasında karar çıktı. Karar duruşmasında, esas hakkındaki mütalaaya karşı savunma yapan Özdemir, suçlamaları kabul etmedi ve FETÖ ile bir irtibatının bulunmadığını iddia etti.

SAVUNMADAN SONRA HÜKÜM

Mahkeme heyeti, sanığın esas hakkındaki mütalaaya karşı savunmasının ardından hükmünü açıkladı. Mahkeme, sanık Özdemirci’nin “Silahlı terör örgütüne üye olma” suçundan 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılmasına karar verdi. Mahkeme ayrıca sanığın tutukluluk halinin devamına hükmetti.

Dört yıl emir astsubaylığını yaptı

  • Dava konusu iddianamede, darbeci Akın Öztürk’ün yaklaşık 4 yıl emir astsubaylığı görevini yapan sanık Özdemirci’nin adına kayıtlı hattın 2013-2015 yılları arasında 25 kez sabit hatlardan arandığı tespiti yapılmıştı. Ayrıca şüphelinin arandığı saatlerde aynı telefondan başka asker şahısların da ardışık olarak arandığı belirtilmişti. Öztürk, yargılandığı darbe davasında ülkedeki tüm darbe eylemlerinden sorumlu tutularak 141 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmıştı.

Ankara Emniyet Müdürlüğünden FETÖ'ya 6 yılda 935 operasyon
GÜNDEM
Ankara Emniyet Müdürlüğünden FETÖ'ya 6 yılda 935 operasyon
Abone Ol Google News
Meteoroloji uyarıda bulundu: Güneybatı kesimlerinde kuvvetli sağanak bekleniyor
Gündem

Meteoroloji uyarıda bulundu: Güneybatı kesimlerinde kuvvetli sağanak bekleniyor

Meteoroloji, Denizli, Uşak ve Burdur çevreleri ile Aydın ve Muğla'nın iç kesimleri ve Antalya'nın batı iç kesimlerinde yerel olarak kuvvetli sağanak beklendiğini belirterek vatandaşları uyardı. Öğleden sonra gerçekleşeceği tahmin edilen yağışlar nedeniyle meydana gelebilecek ani sel, su baskını, yıldırım, yağış anında kuvvetli rüzgar ve yerel dolu gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekiyor.
Irak'ın kuzeyinde hava harekatı: 2 PKK'lı etkisiz hale getirildi
Gündem

Irak'ın kuzeyinde hava harekatı: 2 PKK'lı etkisiz hale getirildi

Milli Savunma Bakanlığı, Irak'ın kuzeyindeki Zap bölgesinde tespit edilen 2 PKK'lı teröristin hava harekatıyla etkisiz hale getirildiğini duyurdu.
YÖK Pamukkale Üniversitesi Rektörü Bağ hakkında soruşturma açıldığını açıkladı
Gündem

YÖK Pamukkale Üniversitesi Rektörü Bağ hakkında soruşturma açıldığını açıkladı

Pamukkale Üniversitesi Rektörü Bağ hakkında soruşturma açıldı. YÖK'ün kararı duyurduğu açıklamada ayrıca, "Yükseköğretimin teamül ve etik ilkeleri ile bağdaşmayacak nitelikte davranışları ile güvenirliği zedelenen rektör hakkında Yükseköğretim Denetleme Kurulunca soruşturma yapılması uygun bulunmuştur. Yükseköğretim Genel Kurulu 10 Ağustos'ta toplanacak olup rektörün durumu bu toplantıda acil olarak değerlendirilecektir. YÖK olarak, akademik camianın itibarını zedeleyen uygulamalara, tutum ve davranışlara asla müsamaha gösterilmeyeceğini kesin bir dille ve uyarı mahiyetinde ifade ederiz" sözleri yer aldı.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.