Gündem "Şehadet getirip tankın altına yattım"

"Şehadet getirip tankın altına yattım"

15 Temmuz darbe girişimi gecesi tankın önüne yatarak büyük bir kahramanlık örneği gösteren Metin Doğan yaşadıklarını anlattı.

Abone Ol Google News
S. Yasin Yılmaz Yeni Şafak
Şehadet  getirip tankın  altına yattım
Metin Doğan, hain teşebbüsün yıl dönümünde açıklamalarda bulundu.

Türkiye’nin en uzun gecesi olarak tarihe geçen 15 Temmuz darbe gecesi, Atatürk havalimanında tankın önüne yatarak Türk milletinin inanç ve kahramanlığının simgesi haline gelen Metin Doğan, hain teşebbüsün yıl dönümünde açıklamalarda bulundu.

CESARETLENDİRMEK İSTEDİM

“Benim yaptığım eylemin siyaset ile bir ilgisi yoktu” diyen Doğan, “15 Temmuz’da gerçekleştirdiği eylem sürecinde, siyasetten uzak bir yaşam sürdürüyordum. Sadece bildiğim tek kişi vardı. O da Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’dı. O gece sokağa çıktığımda birilerine zarar vermek amaçlı çıkmamıştım, vatandaşı ülkesine sahip çıkması yönünde cesaretlendirmek istedim. Allah korusun yine böyle bir kalkışma yaşarsak bu sefer zarar vermek için sokağa çıkarım” dedi.

HAKSIZLIĞA BOYUN EĞMEDİM

İstanbul Atatürk havalimanı girişinde 15 Temmuz gecesi tankların sıralandığını gördüğünü söyleyen Metin Doğan, “Ben aslında herkesin yapabileceği bir şeyi yaptım. O an gördüklerim karşısında, haksızlığa boyun eğmeyen yönümden, tankın önüne çıktım. O gece tankın altına yatan bir kişi görürlerse olayın ciddiyetini anlarlar diye düşündüm. Ve kendimi tankın altında buldum. Tankın altına kendimi atarak, kelime-i şehadet getirdim.”

AMACIM ŞEHİT OLMAKTI

Metin Doğan şunları kaydetti: “Ben darbeye karşı olan insanları dışarı çıkarabilmek için o paletlerin altına yattım. Ezilmem gerekiyordu, onun için tüm planı ezilmek üzerine yaptım. Yani amacım şehit olmaktı. Sonra tank bir anda durdu, askerler bağırmaya başladı. Tank hareket etmeyince kalktım ve tişörtümü çıkarıp, atacakmış gibi yaptım. Ben de bağırmaya başladım. O gece bizler zulme boyun eğmeyeceğimizi gösterdik. Allah’ın hesabı onların tuzağını bozdu.”

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.