Gündem Şentoptan fezleke açıklaması Bundan sonrası komisyonda

Şentop'tan fezleke açıklaması: Bundan sonrası komisyonda

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, 28’i HDP'lilerin olmak üzere Meclis'e gönderilen 33 fezlekeyle ilgili yaptığı açıklamada, "Dosyalar daha çok terörle ilgili. Bundan sonra Karma Komisyon, dosyanın içeriklerine bakarak karar verecektir" dedi.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Yeni Şafak
Şentoptan fezleke açıklaması: Bundan sonrası komisyonda
TBMM Başkanı Mustafa Şentop

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Ankara'da gazetecilerin sorularını yanıtladı. Meclis'e iletilen fezlekelerle ilgili soruya yanıt veren Şentop, şunları söyledi:

"Karma Komisyon, dosyanın içeriklerine bakarak karar verecektir. Dosyalar daha çok terörle ilgili. Bu kadar dokunulmazlık dosyasının gelmesinin Meclis açısından üzücü olduğunu söylemek isterim."

Şentop, HDP'li Gergerlioğlu ve CHP vekili Enis Berberoğlu'nun dosyalarının Meclis'e gelmediğini aktardı.

Fezlekelerin içeriği ne?

  • TBMM’ye iletilen 33 fezlekeden 28’i HDP'liler hakkında. Fezlekelerde “terör örgütü propagandası yapma”, “suçu ve suçluyu övme”, “suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olma”, “halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik” gibi suçlamalar yer alıyor. Fezlekelerden 28’i HDP’lileri, 3’ü CHP’li milletvekilleri 1’i Demokrat Parti Milletvekilini 1’i de biri Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) milletvekilini kapsıyor.

33 fezleke Meclis’e gönderildi
GÜNDEM
33 fezleke Meclis’e gönderildi

9 HDP’liye Kobani fezlekesi
GÜNDEM
9 HDP’liye Kobani fezlekesi

Hakkında 35 fezleke var: Gara’ya giden vekile soruşturma
GÜNDEM
Hakkında 35 fezleke var: Gara’ya giden vekile soruşturma

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.