Ramazan özel sayfa
  • İFTARA KALAN SÜRE 00:00:00
Gündem Soğukta donan içme sularına pürmüzlü çözüm

Soğukta donan içme sularına pürmüzlü çözüm

Ardahan’ı etkisi altına alan Sibirya soğukları yaşamı olumsuz etkiliyor. Dondurucu soğuklar nedeniyle içme suyu şebekeleri dondu.

Haber Merkezi İHA
Soğukta donan içme sularına pürmüzlü çözüm
Donan su borularını pürmüzle erittiler.

Ardahan’da etkili olan soğuk hava hayatı durma noktasına getirdi. Soğuk havadan etkilenen vatandaşlar, sadece soğukla mücadele ediyor.

SU BORULARI DONDU

Hayatı olumsuz etkileyen soğuk havanın özellikle Ocak ayından itibaren etkisini artırması dolayısıyla kentteki bir çok ev ve iş yerinin su boruları ile su şebekeleri buz dondu. Vatandaşlar donan içme suyu şebekelerini çözmek için ilginç yöntemlere başvuruyor.

PÜRMÜZLE ÇÖZÜM

Donan şebeke suyu borularını tüplü pürmüz yardımı ile çözmeye çalışan Erkan Yıldız, şehirde bir çok kişinin kendileri gibi mağdur durumda olduğunu ve donan içme suyu şebekesi borularını pürmüz yardımıyla çözmeye çalıştıklarını belirtti.

Yüksekova buz kesti: Araçlara naylon battaniye örtüldü
FOTOĞRAF 9
Title
İlçede geçen hafta yağan kar yağışı sonrası dondurucu soğuklar etkili oldu.
Title
1900 rakımıyla Türkiye'nin en yüksek yerleşim alanlarından olan Yüksekova'da geceleri hava sıcaklığının, eksi 20 dereceye kadar düşmesi, ağaçların da buz tutmasına neden oldu.
Title
Sürücüler evlerinin önündeki araçların üzerini naylon, battaniye ve brandayla kapatmaya çalıştı.
Title
Yüksekova buz kesti; araçlara naylon, battaniye örtüldü
Title
Yüksekova buz kesti; araçlara naylon, battaniye örtüldü
Title
Yüksekova buz kesti; araçlara naylon, battaniye örtüldü
Title
Yüksekova buz kesti; araçlara naylon, battaniye örtüldü
Title
Yüksekova buz kesti; araçlara naylon, battaniye örtüldü
Title
Yüksekova buz kesti; araçlara naylon, battaniye örtüldü
Yüksekova buz kesti: Araçlara naylon battaniye örtüldü
Hakkari'nin Yüksekova İlçesinde hava sıcaklığının gece sıfırın altında 20 dereceye kadar düşmesi, yaşamı olumsuz yönde etkilerken, dondurucu soğuklar nedeniyle park halindeki araçların üzeri naylon, battaniye ve brandayla kaplandı.

Bitlis’te kartpostallık karla mücadele çalışmaları
FOTOĞRAF 15
Title
Kent genelinde etkili olan kar yağışı nedeniyle kar kalınlığı 2,5 metreye kadar ulaşırken, kapanan 350 köy yolundan 330’unun açıldığı bildirildi. Türkiye’nin en fazla kar yağan yerleşim yerlerinden biri olan Bitlis’te kar kalınlığı kent merkezinde 2 metre, yüksek kesimlerde ise 3,5 metreye ulaştı. Kar yağışından dolayı kapanan köy yolları da İl Özel İdaresine ait ekipler tarafından açılmaya devam ediyor. Kar yağışının durmasının ardından köy yollarında mesai gözetmeden çalışan ekipler, kapanan köy yollarını tek tek ulaşıma açtı. Kar yağışı ile birlikte Bitlis ve ilçelerine bağlı 294 köy yolu ulaşıma kapanmıştı. İl Özel İdaresine ait ekipler 274 köy yolunu ulaşıma açtı. Kalan 20 köy yolunda da çalışmaların devam ettiği bildirildi.
Title
Bitlis merkeze bağlı Tabanözü köyü yolundaki çalışmaları yerinde inceleyen İl Özel İdaresi Genel Sekreter Yardımcıları Hamdullah Geylani, Halil Avkan ile Yol ve Ulaşım Hizmetleri Şube Müdürü Ümit Kurtkan gazetecilere yaptığı açıklamada, kapalı olan köy yollarının da kısa sürede açılacağını belirtti. Köy yollarının açılması için mesai gözetmediklerini, önem sırasına göre köy yollarını tek tek ulaşıma açtıklarını söyleyen Halil Avkan, “Bitlis İl Özel İdaresi olarak valimizin başkanlığında 6 ilçemizde olmak üzere 9 şantiye 52 iş makinesi ve 75 personelle çalışmalarımızı yapmaktayız. Ekiplerimiz 724 esasına göre çalışmalarını sürdürmektedir. Bitlis ilimiz Türkiye’nin en fazla kar alan yerlerinden biridir. Bunu bu yıl da yağan yağışlar göstermiş bulunmaktadır. Aylardır beklenen bir yağış vardı. Bu memleketimize yoğun bir şekilde yağdı. Bunu bereket olarak görüyoruz. Bunun bize maliyeti, zahmeti ve külfeti var. Bizler ekip olarak bunu mazeret gösterip arkasına sığınmadık. Ekiplerimiz vatandaşlarımızı mağdur etmemek için mesai gözetmeden çalışıyor. Personellerimizin içinde 3 gün evine gitmeyenler var. Huzurlarınızda onlara teşekkür ediyoruz” dedi.
Title
Bir köy yoluna birkaç kez girdiklerini, bugüne kadar 12 bin 500 kilometrede karla mücadele çalışması yaptıklarını belirten Avkan, “Bugün itibari ile 350 köy yolumuzdan 330 köy yolumuzu ulaşıma açıldı. Kalan 20 köyümüzün de yolunda ekiplerimiz çalışıyor. Ekiplerimizle birlikte sahadayız. Onları da bugün akşama kadar açmayı planlıyoruz. Bölgemizde kış şartları çok ağır olması ve sarp araziden dolayı karla mücadele çalışmalarımız çok zor şartlarda yürütülüyor. Çoğu bölgede çığ gelmektedir. Ekiplerimizin üzerine de zaman zaman gelen çığlar var. 2 çığ arasında kalan ekiplerimiz oldu. Bunun yanında tipi ve fırtına nedeniyle dönüş yolunda yolu tekrardan açmak zorunda kalıyoruz. Ayrıca 112 ve 156 ile koordineli şekilde çalışıyoruz. Onlara gelen ihbarlara da yetişiyoruz. Bu da bizim programımızı etkiliyor. Köy yolundayken gelen ihbarla oradaki işi bırakıp hasta olan köy yoluna yöneliyoruz. Burada zaman zaman asılsız ihbarlarda oluyor. Bu da bizim gerçek hastaya ulaşmamızı engelliyor. Bu tür durumlarla karşılaştığımızda ihbarı yapan kişiler hakkında suç duyurusunda bulunuyoruz” şeklinde konuştu.
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Bitlis’te kartpostallık karla mücadele çalışmaları
Bitlis'te kapanan köy yolları İl Özel İdaresi tarafından geceli gündüz mesai kavramı gözetmeksizin açılırken, rotatifle açılan köy yolları kartpostallık görüntülere sahne oluyor.


Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.