Gündem Sözde dergahla dolandırıcılık yapan kadın hakkında tüyler ürperten ifadeler Kana batırıp vücudumuza dokunuyordu

Eskişehir haberleri: Sözde dergahla kurup dolandırıcılık yaptığı Sibel'in yargılanmasına devam edildi

Sözde dergahla dolandırıcılık yapan kadın hakkında tüyler ürperten ifadeler: Kana batırıp vücudumuza dokunuyordu

Eskişehir'de, sözde ‘dergah’ adıyla kurulan çiftlik evinde, psikolojik rahatsızlığı olanları tedavi ettiğini öne sürerek 13 milyon lira dolandırdığı belirtilen tutuklu sanık Sibel Gönül (50), avukat oğlu Sadık Hamza Gönenli (25) ile tutuksuz 2 sanığın yargılanmasına devam edildi. Mahkemede mağdur sıfatıyla ifade verenler, Sibel Gönül’e kurban parası, yumurta parası, seans parası adı altında binlerce lira para ödediklerini belirterek şikayetçi olduklarını söyledi.

Haber Merkezi DHA
Sözde dergahla dolandırıcılık yaptığı öne sürülen Sibel Gönül'ün yargılanmasına devam edildi.
Sözde dergahla dolandırıcılık yaptığı öne sürülen Sibel Gönül'ün yargılanmasına devam edildi.

Eskişehir’de dini inanç ve duyguların istismarı suretiyle dolandırıcılık suçundan tutuklanan Sibel Gönül, avukat oğlu Sadık Hamza Gönenli ile tutuksuz 2 sanığın yargılanmasına devam edildi. Eskişehir 3’ncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde davanın 3’ncü duruşmasına tutuklu sanıklar SEGBİS üzerinden bağlanarak katıldı. Mahkeme heyeti, sözde ‘dergah’ adıyla kurulan çiftlik evinde, psikolojik rahatsızlığı olanları tedavi ettiğini öne sürerek 13 milyon lira dolandırdığı belirtilen tutuklu Sibel Gönül’den şikayetçi olan mağdurları dinledi.

DHA
Eskişehir'de vatandaşları 13 milyon lira dolandıran Sibel Gönül, avukat oğlu Sadık Hamza Gönenli ile tutuksuz 2 sanığın yargılanmasına devam edildi.

‘KANLI YÜZÜKLE TEDAVİ’

Sibel Gönül’ün sözde dergah evine gelenlerden kurban parası, yumurta parası, seans parası adı altında binlerce lira para aldığını iddia eden mağdurlardan S.K., sanığın kendisine birtakım dini ritüellerde bulunduğunu ifade ederek, “2013 yılında sağlık sorunlarım sebebiyle birtakım sıkıntılar yasıyordum. Bir arkadaşımın tavsiye üzerine sanık ile tanıştık.

  • Sanık bize birtakım dini ritüeller yaptırıyordu. Üstatlardan bahsediyordu. Seccade üzerinde bizi çıkartıyordu ve bize bazı hareketler yaptırıyordu. Yine seccade üzerinde aynalar kırıyordu, ip bağlıyordu, asma kilitleri açıp kapatıyordu. Yumurta kırıyordu, bize yumurta bağlıyordu. Sibel'in parmağında iri taslı bir yüzük vardı, ona mühür diyordu, bu yüzüğü kana batırıyordu. Sonra bizim vücudumuzun belli bölgelerine dokunup bizi tedavi ettiğini söylüyordu” dedi.

Sözde dergah kurup dolandırıcılık yaptığı belirlenen kadına 121 yıl hapis cezası istemi
GÜNDEM
Sözde dergah kurup dolandırıcılık yaptığı belirlenen kadına 121 yıl hapis cezası istemi

‘5 YILDA 40 BİN LİRA PARA VERDİM’

Yaklaşık 5 yıllık sürede sanık Sibel Gönül’e toplamda 40 bin lira para ödediğini ve kendisinden şikayetçi olduğunu anlatan S.K. ifadesinde, “Bundan yaklaşık 1,5 yıl öncesine kadar Sibel'e rahatsızlıklarım sebebiyle gidip geldim, yaklaşık 4-5 yıllık süre ile Sibel'e gidip geldim, istenilen paraları verdim, seans basına 200 lira veriyorduk.

Ancak kurban parası adı altında da para isteniyordu, hatta bana miras kaldığını öğrenince Sibel benden daha sıklıkla kurban parası adı altında para istemeye başladı. Yaklaşık 4-5 yıllık süre içerisinde toplamda 40 bin lira yakın bir para verdim” diye konuştu.

Sözde şeyhe 182 yıl hapis cezası
GÜNDEM
Sözde şeyhe 182 yıl hapis cezası

‘ÇOK LÜKS BİR YAŞAMI VARDI’

  • Mağdurlardan S.Ç. de sanığın çok lüks bir yaşam sürdüğünü belirterek, “Sibel çok lüks bir yaşam sürüyordu, seccade üzerindeki ritüeller bana da yapıldı. Sibel'in parmağında bir yüzük vardı. Buna mühür deniliyordu, Sibel bu yüzüğü kana batırıyordu, sonra vücudumuza dokunduruyordu, bizi mühürlediğini söylüyordu. Suç nedeniyle kurban parası, yumurta parası, seans parası adı altında toplamda 20 bin lira civarında para verdim” dedi.

Dolandırıcıdan ilginç çıkış: Tuzağa düşmeyin
GÜNDEM
Dolandırıcıdan ilginç çıkış: Tuzağa düşmeyin

Mağdurlardan İ.A. ise sanık Sibel Gönül’e zekat, sadaka adı altında elden ve banka aracılığıyla yaklaşık 150 bin lira para ödediğini söyledi. Sibel Gönül’ün sözde dergah evinde kendisini seccade üzerine çıkartarak üzerinde yumurta kırdığını anlatan İ.A. şunları söyledi:

“2018 yılında kolum kırıktı, Nur Sena adlı bir hocadan bahsedildi, ben kendisiyle görüştüm. Nur Sena, sanık Sibel'dir, ilk görüştüğümüzde sanık Sibel'in bakışları, konuşması beni çok etkiledi. İlk seansı 5-6 saat sürdü, bana da birtakım ritüeller yaptırdı, yumurta bağladı, seccade üzerinde yumurta kırmalar oldu. Koluma kanla yazılar yazdı, köprü altlarında birtakım materyaller atmalar yaptım. Bana da kırmızı su geldi, bu suları içtim. Sürekli benimle mesajla irtibat halindeydi, onun talimatlarını yerine getiriyordum. Yaklaşık 8 ay boyunca bu şekilde seanslara gittim. Sadece seanslar için para ödemiş değilim. Sibel birtakım yardımların yapılacağından bahsederek de benden para istiyordu, ben sürekli para gönderiyordum, toplamda 150 bin lira para gönderdim. Zekat, sadaka adı altında elden ve banka aracılığıyla gönderdiğim paradır.”

  • Mağdur ifadelerinin ardından sanık Sibel Gönül duruşma salonunda savunma yapmak istediğini söyledi. Eskişehir 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi heyeti duruşmayı, sanık savunmalarının duruşma salonunda alınabilmesi için ertelerken, tutukluluk hallerinin de devamına karar verdi.

Dolandırıcının Aydın’da yakalandığını öğrenen Fatma nine, gözyaşlarına boğuldu
GÜNDEM
Dolandırıcının Aydın’da yakalandığını öğrenen Fatma nine, gözyaşlarına boğuldu

OLAY NEYDİ?

Tepebaşı Jandarma Komutanlığı ekipleri, Keskin Mahallesi'nde, 10 dönümlük arazide sözde ‘dergah’ olarak kullanılan çiftlik evinde, psikolojik rahatsızlığı bulunan kişileri para karşılığında ilginç yöntemler kullanarak tedavi ettiğini öne süren Sibel Gönül’ün dolandırıcılık yaptığı şikayetleri üzerine harekete geçti.

Geçen yıl ağustos ayında soruşturma başlatan ekipler, çiftlik evine operasyon düzenledi. Gözaltına alınan avukat Sadık Hamza Gönenli tutuklanırken, firar eden annesi Sibel Gönül ise kısa süre sonra Sakarya'nın Serdivan ilçesinde yakalanarak tutuklandı.

Soruşturma sonunda, yaklaşık 13 milyon liralık vurgun yaptığı iddia edilen Sibel Gönül ve avukat oğlu Sadık Hamza Gönenli ile tutuksuz sanıklar Serkan D. ve Hasan C.B. hakkında, 'nitelikli dolandırıcılık' suçundan 121 yıla kadar hapis cezası istemiyle Eskişehir 3’ncü Ağır Ceza Mahkemesi’ne dava açılmıştı.

Polisten film gibi operasyon: Kadın sesi taklidiyle onlarca kişiyi dolandırdılar
OYNAT 01:00
Polisten film gibi operasyon: Kadın sesi taklidiyle onlarca kişiyi dolandırdılar
Ankara Yankesicilik ve Dolandırıcılık Büro Amirliği ekipleri, İstanbul merkezli dolandırıcılık çetesini çökertti. Gerçekleştirilen operasyonda, seslerini kadın sesine benzeterek taciz suçlamasıyla vatandaşları dolandıran ve sözde avukat aracılığıyla paralarını alan 5 şüpheli 4 ay süren teknik ve fiziki takip sonucunda yakalandı.

Düğün salonlarına dadanan sahte garson düğün sahiplerinden bahşiş topluyor
OYNAT 00:38
Düğün salonlarına dadanan sahte garson düğün sahiplerinden bahşiş topluyor
İstanbul'da düğün salonlarına dadanan sahte garson, düğün sahiplerini bahşiş toplayarak dolandırıyor. Birçok düğün salonuna girerek aynı yöntemi uygulayan sahte garsonun, gelinin babasından 250 TL aldığı anlar kamerada.


Abone Ol Google News
Antalya'da serinlemek isteyen genç ölümden döndü: İhmal yüzünden felç oldu
Gündem

Antalya'da serinlemek isteyen genç ölümden döndü: İhmal yüzünden felç oldu

Antalya'da yaşanan ihmal bir gencin hayatına mâl oluyordu. Alanya ilçesinde yaşayan 28 yaşındaki Yunus Emre Bozkurt, Sapadere Kanyonu'ndaki doğal havuza girerek serinlemek istedi. Bozkurt, derinliğine dair uyarı işaretinin olmadığını iddia ettiği havuza atladığında, başını suyun içindeki taşa vurdu. Boynu kırılan genç, kısmi felç oldu.
Bayraktar AKINCI TİHA savaş uçaklarının yükünü alacak
Ekonomi

Bayraktar AKINCI TİHA savaş uçaklarının yükünü alacak

Baykar tarafından yerli ve milli imkanlarla geliştirilen Bayraktar AKINCI TİHA (Taarruzi İnsansız Hava Aracı), savaş uçaklarının yükünü almaya hazırlanıyor. Bayraktar AKINCI TİHA, 40 bin feet irtifaya kadar yükselebilen, 24 saat uçuş gerçekleştirebilen, 5,5 ton kalkış ağırlığına ve 1.350 kg faydalı yük taşıma kapasitesine sahip Taarruzi İnsansız Hava Aracı sistemi olarak dikkati çekiyor. Türkiye'de milli olarak geliştirilen hava-hava füzeleriyle donatılacak AKINCI TİHA, hava-hava görevlerinde de kullanılabilecek. Bünyesindeki 6 yapay zeka bilgisayarı ile sensörlerden aldığı verileri işleyerek karar verme kabiliyetine sahip olacak Bayraktar AKINCI TİHA, faydalı yük operatörünün insan gözüyle dahi tespit edemediği kara hedeflerini tespit edebilecek.
Lübnan'daki korkunç patlamanın yaralarını sarılıyor: Yer altı otoparklarına hala ulaşılamadı
Dünya

Lübnan'daki korkunç patlamanın yaralarını sarılıyor: Yer altı otoparklarına hala ulaşılamadı

Lübnan'da patlamanın ardından başkentin en işlek caddeleri, enkaz halini almış binalar, hasarın her tarafta gözlendiği adeta savaş filmlerinin çekildiği platoları andırıyor. Lübnanlılar, patlamanın şokunu atlatarak sarsılan hayatlarını normale döndürmek için çalışıyor. Terzi Claudette Mecid Muhanne, "Çok korkunç anlardı anlatabilmem mümkün değil. Bizler çok savaşlar gördük ancak böyle bir durum yaşamadık" dedi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.