Gündem Türkiyenin maganda imtihanı

Türkiye'de yılbaşından bu yana 453 maganda olayı yaşandı

Türkiye'nin 'maganda' imtihanı

Son dönemlerde sıklıkla gündeme gelen 'eğlence magandalarının' yarım bıraktığı hayatların sayısı her geçen gün artmakta. Yılbaşından bu yana maganda kurşunları nedeniyle 5'i ölümlü, 448'i yaralamalı toplam 453 olay meydana geldi. Emniyet güçleri bu konuda önlemler alırken, konuyla ilgili cezaların artırılması noktasında da ilgili kurumların çalışmaları devam ediyor.

İhsan Rasih Bayhan Yeni Şafak
Yılbaşından bu yana geçen 283 gün içerisinde maganda kurşunları nedeniyle 453 olay meydana geldi.
Yılbaşından bu yana geçen 283 gün içerisinde maganda kurşunları nedeniyle 453 olay meydana geldi.

Türkiye'nin en önemli toplumsal sorunlarından biri olarak öne çıkan maganda teröründe hemen hemen her gün yeni bir haber gündeme geliyor, bu nedenle hayatını kaybeden ya da yaralanan insanlarının sayısının çokluğu da dikkatleri çekiyor.

Yaşanan mutlu anların bilinçsiz bir şekilde son bulmasına neden olan magandalar, insanların canlarını hiçe sayıyor. Kimi zaman düğüne gelen bir misafiri kimi zaman balkonda oturan masum bir çocuğu kimi zaman ise kendi akrabalarını 'yanlışlıkla' öldüren ya da yaralayan magandaların yılbaşından bu yana karıştığı olay sayısı bir hayli yüksek.

9 ayda 450'den fazla olay yaşandı

  • Yılın ilk gününden bu yana ülke genelinde düğün ve asker kutlaması gibi olaylarda magandaların neden olduğu 453 vaka meydana geldi. Yaşanan olayların 5'inde maalesef can kaybı yaşanırken 448'i ise yaralanmayla sonuçlandı.

2017 yılında havaya rastgele ateş edilmesi nedeniyle 11'i ölümlü 623'ü yaralamalı olay meydana geldi. Ölümlü vakaların tamamının sorumluları adalet karşısına çıkarılırken, yaralamayla sonuçlanan olayların ise yüzde 38,8'i aydınlatıldı.

Failler bulunuyor

  • 2016 yılında ise maganda kurşunları nedeniyle 590 kutlama hüzünle son buldu. Vakaların 9'unda ölüm, 581'inde yaralanma yaşandı. Ölümlü olayların yüzde 54,5'i, yaralanmanın olduğu olayların ise yüzde 36,5'inin faillerine ulaşıldı.

2016 ve 2017 yıllarından can kaybına neden olan magandaların adalet karşısına çıkarılma oranlarına bakıldığında, 2017 yılındaki oranların 2016'da ikiye katlandığı görülüyor.

Emniyet Genel Müdürü: Tedbirleri artırın

Emniyet Genel Müdürü Celal Uzunkaya, merkez ve taşra teşkilatlarına gönderdiği yazıda, düğün ve asker uğurlaması gibi sevinç anlarında silahla ateş edilmesinin engellenmesine yönelik alınan tedbirlerin artırılması talimatı verdi.

Düğünde maganda terörü: 1 ölü
GÜNDEM
Düğünde maganda terörü: 1 ölü

Düğün magandalarının kurşun sesi zurna sesini bastırdı
OYNAT 01:08
Düğün magandalarının kurşun sesi zurna sesini bastırdı
Bursa'nın İnegöl ilçesinde bir kişinin hayatını kaybettiği düğünde magandaların silahları ateşlediği o anlar görüntülendi. Düğün magandalarının ateşlediği makineli tüfek ve tabancaların sesi zurnanın sesini bile bastırdı. Öte yandan düğün esnasında çekilen görüntüler tek tek incelenerek kimlerin silahla ateş ettiği tespit edildi ve silahlarına el konularak ifadeleri alındı.

Silahlı maganda terörü kamerada
OYNAT 00:23
Silahlı maganda terörü kamerada
Ankara'da araçlarıyla yol kesen şehir magandaları, alt geçitte silahlarını art arda ateşleyerek terör estirdi. Olay, akşam saatlerinde Çankaya'da meydana geldi. Edinilen bilgilere göre; İsmet İnönü Bulvarı üzerinden Ümitköy istikametinde araç konvoyu yapan şahıslar, alt geçidin orta yerinde durarak yolu trafiğe kapattı. Daha sonra 06 FR 6973 plakalı otomobilden inen şahıslar, ellerindeki tabancalarla etrafa rastgele ateş açmaya başladı. Nidalar atarak ateş açmaya devam eden magandalar, çirkin eğlencelerini dakikalarca sürdürdü. O anlar cep telefonu kamerasıyla saniye saniye kaydedildi. Görüntülere, bulvarın orta yerinde hiç kimseye aldırmadan ateş eden magandalar yansıdı.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.