Gündem Yargıyailk dönüş

Yargıya ilk dönüş

FETÖ'nün, 15 Temmuz’dan sonra örgüt bağı nedeniyle mesleklerinden ihraç edilenlerle ilgili adil yargılama yapılmadığı algısını bozan karar Danıştay’dan geldi.

Abone Ol Google News
Abdullah Sarica Yeni Şafak
Yargıya ilk dönüş
Arşiv

Danıştay’dan FETÖ’nün algı operasyonunu bozan karar. FETÖ, 15 Temmuz’dan sonra örgüt bağı nedeniyle mesleklerinden ihraç edilenlerle ilgili adil yargılama yapılmadığı algısı pompalıyor. Danıştay’ın “tek tip karar vererek” dosyaları incelemediği, davalarla ilgili hep olumsuz kararlar verildiği öne sürülüyordu.

Örgütün bu iddiasını çürüten karar Danıştay’dan çıktı. Meslekten ihraç edilen Hakim Arif Z., HSK Genel Kurulu’nun 31 Ağustos 2016 tarihli kararının iptali talebiyle Danıştay’a dava açtı. Davaya bakan Danıştay 5. Dairesi, Arif Z.’nin meslekten çıkarılma kararını, örgüt bağının tespit edilememesi gerekçesiyle iptal etti. Dosyanın içeriğinden ve davalı HSK tarafından sunulan belgelerin incelenmesinden, tanık, şüpheli ifadeleri ile davacıya ilişkin tespitler dikkate alındığında, Arif Z.’nin FETÖ’yle iltisak ve irtibatının olduğuna ilişkin somut bilgi ve belge bulunamadığı belirtildi. Bu karar yargıda, meslekten çıkarılan hakim ve savcılara ilişkin ilk iptal kararı oldu. Arif Z. mesleğe geri dönecek.

Ankara'da FETÖ operasyonu: Eski Danıştay üyesi Kasım Davas yakalandı
GÜNDEM
Ankara'da FETÖ operasyonu: Eski Danıştay üyesi Kasım Davas yakalandı

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.