Hayat2 yılda 500 çocuğa yürüme analizi

2 yılda 500 çocuğa yürüme analizi

Baltalimanı Kemik Hastalıkları Hastanesi'nde kurulan Yürüme Analizi Laboratuvarı üç yılda 500’den fazla Selebral Palsi hastası çocuğa umut ışığı oldu. Yürüme güçlüğü çeken çocukların vücutlarına yapıştırılan reflektörler sayesinde sorunun kaynağı tespit ediliyor. Yapılan üç boyutlu analizde hastalar hiçbir acı hissetmiyor.

Aybike EroğluYeni Şafak
Türkiye'de gelişen sağlık teknolojisi erken doğan ve düşük kilo ile doğan çocukların yeni doğan yoğun bakım ünitelerinde yaşatılmasına katkı sağlıyor. Ancak erken doğum ve düşük doğum ağırlığı ile doğan bu çocuklarda ve zor doğum sırasında meydana gelen sorunlar sonrasında beynine oksijen gitmeyen bebeklerde Selebral Palsi (beyin felci) hastalığı görülüyor. Hastalığın önümüzdeki 10 yıl içinde artış göstereceğini belirten Baltalimanı Kemik Hastalıkları Hastanesi Çocuk Ortopedisi Uzmanı Opr. Dr. Kubilay Beng, “Teknolojinin gelişmesiyle birlikte 500 gram doğan, 6 aylık doğan çocukların bile ülkemizde yaşatılabildiği bir dönemdeyiz. Doğumdan hemen sonra oksijensiz kalan çocuklar Selebral Palsi yani beyin felci hastalığıyla karşılaşıyor" dedi.

2 YILDA 500 ÇOCUK İNCELENDİ
Baltalimanı Kemik Hastalıkları Hastanesi'nde Mart 2012'den bu yana faaliyet gösteren Yürüme Analiz Merkezi'nde 500'den fazla Selebral Palsi hastası çocuk incelendi. Üç boyutlu bilgisayar teknolojisinin kullanıldığı yürüme analizi merkezinde, hastaların yürüyüşü ile esas problemler ortaya konuyor. Yürüme analizi yapılacak çocukların vücutlarındaki belirli noktalara reflektörler yapıştırılarak yapılan 3 boyutlu yürüme analizinde hastalar hiçbir acı hissetmiyor. Türkiye'de devlet hastanelerinde ilk olan merkezin önümüzdeki yıllarda hastanelerde yaygınlaştırılması büyük önem taşıyor.

TEDAVİ EDİLMEZSE FONKSİYONLARI BOZUYOR
Beyin felcinin erken doğum veya doğum sırasında oksijensiz kalmaya bağlı olduğuna dikkat çeken Uzman Beng, “Beyin felci beyinde kalıcı bir hasar oluşturuyor. Hastalık ilerleyici değil ama vücutta yarattığı fonksiyonel etkiler ilerleyicidir. Tedavi edilmezse bir süre sonra çocuğun yürüyüşü bozulmaktadır. Yürüyüşü bozulan çocuk aşırı kas kasılmalarına bağlı olarak bir süre sonra hiç yürüyemez hale gelebiliyor" şeklinde konuştu.


BOZUKLUĞUN KAYNAĞI TESPİT EDİLİYOR İŞLEM AĞRISIZ OLARAK YAPILIYOR
Prof. Dr. Yavuz S.Kabukçuoğlunun çabaları ve T.C.Sağlık Bakanlığının desteği ile yaklaşık 500 bin TL harcanarak kurulan Yürüme Analizi Laboratuvarı'nda 8 kızılötesi kamera ve 2 tane video kamera var. Çocuklara ışığı yansıtan işaretleyicilerin yapıştırıldığını belirten Fizyoterapist Pınar Özkan, “İşaretleyicilerden alınan verilerin sistem içerisinde birleştirilerek her eklemin üç boyutlu görüntüsünü yakalamış oluyoruz. Görsel değerlendirme sırasında iki boyutlu değerlendirme yapılabilir iken üç boyutlu yürüme analizi ile her eklemin üç düzlemde de hareketini inceleyebiliyoruz. Kamera sistemi kasların üç boyutlu modelini oluşturarak hareket bozukluğunun nereden kaynaklandığını tespit etmeye olanak sağlıyor. Sistem animasyon filmlerinde kullanılan teknolojiye benzer nitelikte" şeklinde konuştu. Özkan, çocuklara uygulanan ve yaklaşık 2 saat kadar sürdüğünü söyledi.

LABORATUVAR AMELİYATLARI AZALTTI
Daha önceki yıllarda yürüyüş bozukluğu nedeniyle kas gevşetme ameliyatlarının yapıldığını anlatan Uzman Beng, “Yürüme analizleri sayesinde tedavi yöntemleri de değişti. Hastanede kas gevşetme ameliyatlarını neredeyse yapmıyoruz. Artık Botulinum Toksin ile kasları geçici olarak felç ederek yürümeyi rahatlatıyoruz. Çocukların büyüme sürecinde kemik ve kas büyümesi eş zamanlı gerçekleşmiyor. Bu nedenle fleksör dediğimiz bükücü kaslar daha sert kasıldığı için dizler bükülmeye, parmak ucunda yürünmeye başlanıyor. Kas gevşetme ameliyatlarıyla sertleşen kaslar kesildiğinde gevşetildiğinde ise güçsüzlük meydana geliyor. Güçsüzlük oluşmasın çocuk yetişkin çağına geldiğinde kaslarını kullanabilsin diye, yürüme analizinin bize sağladığı olanaklar sayesinde kas gevşetme ameliyatlarını azalttık" açıklamalarında bulundu.


Alternate Text


ÇOCUKLAR AKTİF HALE GELİYOR

Kemiklerde oluşan deformasyonların yine analizlerle tespit edildiğini aktaran Uzman Beng, “Cerrahi müdahale ile çocukların kaslarını feda etmeden botulinum toksin ve fizik tedavi gibi yöntemlerle mümkün olduğunca çocukları ileri yaşlara kadar taşımaya çalışıyoruz. Böylece çocuklar daha az enerji tüketip daha uzun süre yürüyebiliyor. Bu sayede çocuğun normal hayata kısa sürede adaptasyonu da sağlanıyor" diye açıkladı. 2,5 yaşına kadar yürüyemeyen çocukların sonradan yürüme ihtimalinin çok düşük olduğunu belirten Beng, “Yürüyemeyen bir çocuk yürüyebilir hale getirilemez ancak enerji ihtiyacı en aza indirilerek daha aktif hale gelmesini sağlıyabiliriz" dedi.

Sayı artacak!
Önümüzdeki 10 yıl içerisinde Selebral Palsi hastası çocukların artacağını belirten Uzman Beng, “Yürüme analizi yaklaşık 2 saat süren bir uygulama. O nedenle bir günde en fazla 4 çocuğa yürüme analizi yapılabiliyor. Her 1,5-2 milyon çocuk için 1 yürüme analizi laboratuvarı oldukça gerekli, bu nedenle laboratuvar sayıları artırılmalı. Merkezde ortopedist, fizyoterapist, fizik tedavi uzmanı ve sosyal hizmet uzmanı yer alıyor. Avrupa'da bu ekibe çocuk nörolojisi ve çocuk beyin cerrahi da dahil" diye konuştu. Öte yandan laboratuvar Belçika Katolik Löven Üniversitesi'yle(KLU) işbirliği halinde. Ekipte bulunan Op.Dr.Kubilay Beng, Uzm.Dr.Sebahat Aydil, Fizyoterapist Pınar Özkan Belçika'da KLU'da eğitim alırken Türkiye'deki 40 doktor ve fizyoterapistin eğitimi için de geçtiğimiz günlerde Baltalimanı Kemik Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesinde KLU'dan Prof.Dr.Guy Molenaers ve Prof.Dr.Kaat Desloovere'in de katılımı ile gerçekleşen yürüme analizi kursu verildi.ÖNERİLEN VİDEOLAR
Nas ve Kevser Surelerini Filistinli Yusuf’tan dinleyelim
Filistinli minik Yusuf'un, Mescid-i Aksa'nın avlusunda Nas ve Kevser Surelerini okuduğu anlar izleyenleri gülümsetti.
PKK'nın korkulu rüyası mavi bereliler sınırda
Türk Silahlı Kuvvetlerinde, karargahlara verilen emir kapsamında sınır birlikleri, olası Afrin operasyonuna yönelik en üst hazırlık seviyesine getirildi. Afrin ve Münbiç'i terörden süpürme harekatına katılacak komandolar uçaklarla Hatay'a sevk ediliyor. Bölgeye sevk edilen birlikler arasında TSK'nın gözde birliklerinden Kayseri Hava İndirme Tugayı ile Kırklareli 55. Mekanize Piyade Tugayı var.
Afrin’e süpürme harekâtı
ABD'nin PYD-YPG ile Suriye'de oluşturmaya çalıştığı terör koridorunun en önemli merkezlerinden Afrin, Türkiye'nin operasyon menzilinde. Türkiye, Fırat Kalkanı ardından kritik bir müdahaleye daha hazırlanıyor. Türkiye'nin operasyona hazırlandığı Afrin'in önemi nedir ve operasyonun nasıl gerçekleşecek?


Öğrenme güçlüğü çekti milyar dolarlar kazandı
67 yıllık hayatına birçok başarıyı sığdıran Richard Branson'a disleksi 5.1 milyar dolar kazandırdı. Branson'ın hayatını Dönüm Noktası'nda ele aldık...


Bu makine şeritleri kendi kendine boyuyor
Şerit boyama makinesi üreten Stim firmasının Kontur 700 isimli modeli herhangi bir sürücüye ihtiyaç duymadan şeritleri boyuyor.
Bunu Gördünüz Mü? Böyle duran top organizasyonu görülmedi
Dünyanın en saçma duran top organizasyonu, Dortmund'lu yıldızın oğlunu ağlatması ve daha fazlası... Tuğçe'nin sunumuyla 'Bunu Gördünüz Mü?'


Katar Şeyhi esir alındı!
Haziran ayından bu yana Katar'a karşı büyük bir ambargo başlayan Arap ülkelerinin arasında bulunan Birleşik Arap Emirlikleri, Katar'daki kraliyet ailesinden Şeyh Abdullah El-Sani'yi esir aldı. El-Sani yayınladığı videoda, başına bir iş gelirse sorumlusunun Abudabi Veliahtı olduğunu söyledi.
ABD’li uzman: Dünyanın yeni katilleri biziz
ABD'li medya uzmanı ve aktivist Jerry Day, Amerika'nın özellikle Ortadoğu ülkelerine yaptığı müdahalesine ve bu müdahalelerin hiçbir yasal gerekçeye dayanmadığına dikkat çekerek, ''ABD, uluslararası tüm anlaşmaları ihlal etti, Müslüman ülkeleri bombaladı, insanları öldürdü. Bu yüzden gittikçe yalnızlaştı. Bir gün sonumuz, İkinci Dünya savaşı sonrası Almanlar gibi olacak. Dünyanın yeni katilleri biziz'' şeklinde konuştu.
Filistinli çocuktan en samimi ‘İsrail’ boykotu
Kudüs'te yaşayan Filistinli küçük bir çocuk, markette alışveriş yaparken babasının şaşırtmacasına rağmen İsrail üretimi ürünleri almıyor. İsrail ürünlerini boykot eden sevimli çocuk, “Hayır o İsrail malı” diyerek diğer ürünü alıyor.
'Sakallı olduğu için' saldırıya uğradı!
Kolombiyalı bir adamın 'sakallı olduğu için' hakaret ve saldırıya uğraması, ABD'de yükselen İslamofobiyi gözler önüne serdi.

Kritik yıl 2019 öncesi milli adım
Cumhurbaşkanlığı sistemi Türk siyasetini yeniden şekillendiriyor. Bunun ilk işareti de AK Parti ile MHP arasındaki 'Milli İttifak' görüşmeleri oldu.
Yaralı Yüz: Franck Ribery
2 yaşında geçirdiği ve hayatı boyunca yüzünde izini taşıyacağı kaza, 23 yaşında Müslüman oluşu... Bilinmeyen yönleriyle Fransız yıldız Ribery'nin hayatındaki dönüm noktaları...


Filistinli Emel artık özgür...
İsrail'in hapse attığı 17 yaşındaki Filistinli Emel'in 1,5 yıllık hapis cezasının ardından özgürlüğe ve ailesine kavuştuğu o anlar…
"Karşınızda ne Osmanlı'nın hasta adamı ne Cumhuriyetin çömez devleti var!"
43. Muhtarlar Toplantısı'nda Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nden tüm dünyaya mesaj verdi.
Muhalifler 20 Esed askerini esir aldı
Türkiye, İran ve Rusya'nın girişimiyle ilan edilen 'çatışmasızlık' bölgelerinden İdlib'de yoğun çatışmalar yaşanıyor. Muhalifler, çatışmalar sırasında Esed rejimi saflarındaki 20 Şii milisi esir aldı.
İsrail zulmünün kurbanı: 15 yaşındaki Muhammed
İsrail askerlerinin başından yaraladığı Filistinli Muhammed Tamimi, yaşadıklarını anlattı. 6 saat ameliyatta kalan Tamimi, 6 ay boyu okula gidemeyecek. Muhammed Tamimi, Filistin direnişinin sembollerinden Ahed'in kuzeni...


İzinsiz aldıkları ekmeklerin parasını bırakıp helallik istediler
Bilecik'te, bir bakkalın dolabından izinsiz ekmek alan öğrencilerin daha sonra para bırakıp yazdıkları notla helallik istemeleri, iş yeri sahibine duygulu anlar yaşattı.
Bunu Gördünüz Mü? Rüzgara karşı paslaşan çılgın genç
Kayserispor'un hocası Sumudica, rüzgarla paslaşan çılgın genç ve çok daha fazlası Tuğçe'nin sunumuyla Bunu Gördünüz Mü?'de...
Oğlunun katilini affeden anne herkesi ağlattı
Suliman Abdu'l Mutakallim isimli genç, sadece 60 dolar için öldürüldü. ABD'de yaşanan olay sonrası Suliman'ın annesi, katili affettiğini açıkladı. Yüreği yanan bir annenin duygulandıran konuşmasında söyledikleri, mahkemedekileri de ağlattı…
Venezuela zor durumda
Ekonomik krizden dolayı halkın temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorlandığı Venezuela'da yağma olayları başladı.