Hayat Charlie Chaplinin filmi orkestra ile şenlendi

Charlie Chaplin’in filmi orkestra ile şenlendi

Sinemanın unutulmaz ismi Charlie Chaplin’in Yumurcak (The Kid) filmi, Türkiye’de ilk kez açık havada orkestra müziği eşliğinde gösterildi. Kadıköy’ün ilk uluslararası festivali “KADFEST” tarafından düzenlenen etkinliğe vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.

Haber Merkezi DHA
Chaplin’in bestesi, Orçun Orçunsel yönetimindeki Avrasya Filarmoni Orkestrası tarafından çalındı.
Chaplin’in bestesi, Orçun Orçunsel yönetimindeki Avrasya Filarmoni Orkestrası tarafından çalındı.

Kadıköy Belediyesi, Kadıköy’ün ilk uluslararası festivali, "KADFEST Uluslararası Kadıköy Festivali'ni hayata geçirdi. Film, Sahaf, Çizgi ve Caz festivallerinin ilk kez bir araya geldiği festival 22 Temmuz’da "Yıldızlar Altında Sinema" ile Kalamış Park’ında başladı.

KADFEST kapsamında düzenlenen “Yıldızlar Altında Sinema Haftası”nda Kadıköy Belediyesi Sinematek/ Sinema Evi, Türkiye’de bir ilk gerçekleştirildi. Sinemanın unutulmaz ismi Charlie Chaplin’in Yumurcak (The Kid) filmi, Türkiye’de ilk kez açık havada orkestra müziği eşliğinde gösterildi. Chaplin’in bestesi, Orçun Orçunsel yönetimindeki Avrasya Filarmoni Orkestrası tarafından çalındı. Bu unutulmaz geceye katılmak isteyenler erken saatte gelerek sandalyeleri doldurdu, piknik sandalyelerini sıraladı. Bazıları ise çimenlere oturdu. 7’sinden 77’sine yüzlerce kişi alanı doldurdu.

Kadıköy Belediyesi ve Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı ev sahipliğinde gerçekleşen programa sanatçı Genco Erkal, Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık, Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin, Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat ile birlikte çok sayıda sanatsever katıldı.

Alanı dolduran vatandaşlar film başlamadan önce verilen müzik şöleni eşliğinde keyifli vakit geçirdi. Bazı vatandaşlar çocuklarıyla keyifli vakit geçirdi, bazı vatandaşlar ise sohbet ederek filmin başlamasını bekledi. Sanatseverler daha sonra sessizliğe bürünen havada Yumurcak filminin tadını çıkardı.

Açık hava sinemaları çocukluğumuzda vardı

Açık havada sinema izlediği için çok keyifli olduğunu belirten Ahmet Akgün, “Açık havada sinema çok güzel bir şey bence devamı gelir inşallah önümüzdeki senelerde de hem de eski filmlerin gösterime girmiş olması çok güzel. Daha önce izlemiş olduğumuz filmleri tekrardan açık havada izliyoruz. Keyfi gerçekten çok güzel. Açık hava sinemaları çocukluğumuzda vardı. Yazları oluyordu genelde kışın olmazdı. Bu etkinliklerle açık hava sinemalarının devamı geliyor” diye konuştu.

Canlı performanslar her zaman çok kıymetli

Eşi ve çocuğuyla birlikte vakit geçiren Çağlar Süren, “Canlı müzik dinlemek her zaman çok keyifli. Türü ne olursa olsun canlı performanslar her zaman çok kıymetli. Burada canlı müziğin yanında çok güzel bir atmosfer var. Herkes buraya gelmiş ve piknik yapar gibi müzik dinleyebiliyor. Hem çok güzel bir sahne hem çok güzel bir içerik. Çimenlerin üzerinde çok keyifli bir anı paylaşıyoruz. Emeği geçen herkese çok teşekkürler” ifadelerini kullandı.

  • 7 gece boyunca 7 ülkeden film
  • Kalamış Parkı’nda 22-28 Temmuz tarihleri arasında Yıldızlar Altında Sinema Haftası için kurulacak dev perdede 7 gece boyunca 7 ülkeden 7 filmin gösterimi yapılacak. Her akşam 21.00’de başlayacak olan gösterimlerde İtalya’dan Giuseppe Tornatore’nin Cennet Sineması, Arjantin’den Fernando Solanas’ın Tangolar ve Gardel’in Sürgünü, Fransa’dan Jacques Demy’nin Cherbourg Şemsiyeleri, Çin’den Wong Kar-Wai’nin Aşk Zamanı, Tunus’tan Selma Baccar’ın Kadınlar Koğuşu ve Türkiye’den Başar Sabuncu’nun Zengin Mutfağı filmleri izleyicilerle buluşacak.

Hayatınızın en önemli tercihlerinden: Üniversite seçerken dikkat edilmesi gerekenler
HAYAT
Hayatınızın en önemli tercihlerinden: Üniversite seçerken dikkat edilmesi gerekenler

Güçlü sosyologlar New York, Londra’dan değil İstanbul’dan çıkacak
HAYAT
Güçlü sosyologlar New York, Londra’dan değil İstanbul’dan çıkacak

Kurbanlık alırken nelere dikkat edilmeli
HAYAT
Kurbanlık alırken nelere dikkat edilmeli
TBMM Başkanlığına sunuldu: Terfiler, ödüller ve görevlendirmelere düzenleme
Gündem

TBMM Başkanlığına sunuldu: Terfiler, ödüller ve görevlendirmelere düzenleme

AK Parti milletvekillerinin imzasını taşıyan Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Başkanlığına sunuldu.


2. Sınıf Emniyet Müdürünün bir üst rütbeye terfi için en az bekleme süresi bir yıldan iki yıla çıkarılıyor.


Bulundukları rütbede 5 yıl terfi edemeyen emniyet amiri ve emniyet müdürlerinin görev süresi, dört yıl uzatılabilecek.


Başpolis memurları ve kıdemli başpolis memurları arasında yapılacak yazılı/sözlü sınavlarda başarılı olanlardan, Polis Akademisi Başkanlığınca düzenlenecek ilk derece amirlik eğitimini başarıyla bitirenler, Komiser Yardımcılığı rütbesine atanacak.


Denizli, Malatya, Elazığ ve Afyonkarahisar'da yaşanan depremlerden zarar gören vatandaşların mağduriyetlerinin giderilmesi amacıyla düzenleme yapılacak.
ÖSYM 2020 sınav takvimini açıkladı
Gündem

ÖSYM 2020 sınav takvimini açıkladı

ÖSYM’nin 2020 sınav takvimi, osym.gov.tr internet sitesinde açıklandı. Takvime göre 2020 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS), 20-21 Haziran tarihlerinde yapılacak. KPSS Genel Yetenek Sınavı ise 19 Temmuz’da yapılacak. KPSS Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi (ÖABT) 9 Ağustos’ta düzenlenecek. ALES-1 ise 3 Mayıs’ta.
Teröristi tutuklayın ve bize iade edin
Gündem

Teröristi tutuklayın ve bize iade edin

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, PKK-YPG’nin sözde komutanı Ferhat Abdi Şahin’in, ABD ve Almanya’ya seyahat edeceği bilgisi üzerine her iki ülkeden, teröristin tutuklanarak Türkiye’ye iade edilmesini istediklerini söyledi. Çavuşoğlu, Barış Pınarı Harekâtı ile PKK/YPG’nin oyununun bozulduğunu ve ABD ve Rusya’nın oluşan yeni statükoyu kabul ettiğini belirtti.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.