Hayat Kanser hücrelerini 1 saatte yok ediyor

Kanser hücrelerini 1 saatte yok ediyor

Fareler üzerinde yapılan araştırma, zeytinyağının bir faydasını daha ortaya çıkardı. Buna göre, zeytinyağındaki oleokantal maddesi kanser hücresini 1 saatten kısa sürede yok edebiliyor.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi AA
Kanser hücrelerini 1 saatte yok ediyor

Amerikalı bilim insanları, zeytinyağında bulunan oleokantal maddesinin kanserle mücadelede etkili olduğunu belirledi. New York’ta Hunter Üniversitesi'nde fareler üzerinde yapılan araştırma, zeytinyağına acımsı tat veren bu antioksidan maddenin kanser hücrelerinin içine girerek "hücrenin midesi" olarak nitelendirilen lizozomları, dolayısıyla kanseri 1 saatten kısa sürede yok edebileceğini gösterdi. 

Maddenin prostat, meme ve pankreaskanserleri üzerinde etkili olduğunu belirten bilim insanları, kanserle mücadele için 90 kilo ağırlığındaki bir kişinin en az 2,25 litre zeytinyağı tüketmesi gerektiği örneğini verdi. 
Oleokantalın her gün tüketildiğinde etkili olabileceğini ifade eden araştırmacılardan Paul Breslin, sonuçların kesinlik kazanması için hayvanlar ve insanlar üzerinde daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyulduğuna da dikkati çekti.
Araştırmanın sonuçları, Fransız "Science et Avenir" dergisinde yayımlandı.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.