|

Keşke çocuklara kalkan olabilseydim

Deniz Uğur Gülener, sosyal medyadan “Allah tuzak kuranların en hayırlısıdır” ayeti kerimesini İngilizce okuyarak İsrail’in katliamına tepki gösterdi. Oyuncu, “Gazze’ye gidip çocuklara kalkan olmak istedim. Çağrıma katılanlar olur diye umut etmiştim. Fakat hiç öyle olmadı” dedi. Gülener, İsrail’e tepki vermek için Instagram’ın algoritmasını yanıltma gereği duyduğunu söyledi.

Sevda Dursun
04:00 - 21/11/2023 Salı
Güncelleme: 01:49 - 21/11/2023 Salı
Yeni Şafak
 Deniz Uğur Gülener.

Kur’an-ı Kerim’den bir ayeti İngilizce aktararak yayınladığınız paylaşım çok dikkat çekti. Bu videoyu çekmeye nasıl karar verdiniz ve mesajınız neydi?

O gün Gazze’de feci bir bombardıman olmuştu ve çok fazla çocuk ölmüştü. Ben sabaha kadar uyuyamadım. Bir mesaj vermek istedim, bu tamamen karanlığa hitap ettiğim bir mesajdı: “Sizin maskeniz düştü ve artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak” dediğim bir mesajdı. Kur’an’ı çok sevdiğim ve çok okuduğum için bugün yaşadığımız her şeyin orada yazılı olduğunu biliyorum. Ayetlere baktığınız zaman her birinin içinde her şeyin cevabı var. Belki de konuşmama o ayetle başladığım için o kadar etkili olmuştur. Çünkü kelamın sahibi Allah, biz sadece paylaşıyoruz.

SAMİMİYETİ AYIRT EDEBİLİYORLAR

Ardından bu minvalde paylaşımlarınız devam etti. İnsanların tepkisi genel olarak nasıl?

Samimi bir hissi dile getirdiğiniz zaman sizinle aynı şekilde hisseden insanlar da sizin sayenizde hislerini dünyaya aktarmış oluyor. Sesleri daha uzağa erişebildiği için çok mutlu oldular. Fakat mahalle baskısı her cenahta olabiliyor maalesef. Ben bundan hoşnut değilim çünkü insanların birbiriyle iletişim kurmasını engelliyor. Halbuki kavga etmeden konuştuğumuzda, diyalog kurduğumuzda, fikir alışverişi yaptığımızda bu hepimizi geliştiriyor. Ama ben insanlara kendimi olduğum gibi aktarabilmekten çok mutluluk duyuyorum. Çünkü anlaşılmak çok güzel bir şey, hep bunu istemiştim hayatımda. Siz kalbinizle konuştuğunuzda insanlar da sizi kalbiyle dinliyor. O yüzden samimiyeti ayırt edebiliyorlar.

GÜZEL BİR AYIKLANMA OLUYOR

İsrail meselesinde Batı’nın sanatçılarının daha aktif olduğunu görüyoruz. Bizim ülkemizdeki sanatçıların çoğunluğu suskun. Nasıl harekete geçirebiliriz diye hiç düşündünüz mü?

Hiç kimseye zorla bir şey yaptıramayız. Herkesin kendi çekinceleri olabilir. Fakat burada aslında her olay karşısında olduğu gibi bazı şeyleri Allah’a havale etmemiz lazım. Çünkü farkındaysanız insanlık böyle zor süreçlerden geçerken çok da güzel bir ayıklanma oluyor. Belki herkes birbirinin daha önce görmediği yönlerini keşfediyor. Her kriz bu yüzden bir fırsattır. Farklı sebepleri olanlar elbette vardır, herkese birden de kötü diyemeyiz.

EŞİMİN TANSİYONU ÇIKTI

Eşiniz ne diyor paylaşımlarınıza, endişe duyuyor mu?

Eşim yüzde yüz destek oluyor, her konuda ortaklaşa bir tutum alırız. Ancak şöyle bir şey yaşadık; ilk günlerde çektiğim bir videoda Cumhurbaşkanımıza seslenerek, “Lütfen beni Gazze’ye gönderin, orada canlı yayın yapayım, çocuklara kalkan olayım” demiştim. Bunun bir sosyal medya hareketine dönüşüp çağrıma katılanlar olur diye umut etmiştim. Fakat hiç öyle olmadı. Zaten naif bir düşünceydi bu, Gazze’ye girmek mümkün değildi. Bu paylaşımı yaptığım sırada eşimin tansiyonu yükseldi. O gün bir tansiyon ilacı almak zorunda kaldı.

ALGORİTMAYI YANILTIYOR

Son günlerde İnstagram’ın algoritmasını yanıltmaya çalışarak mesajlarınızı veriyorsunuz. Bunu yapma sebebiniz nedir?

Bir ara paylaşım yaparken sorunlar yaşamaya başladım. Ya spam yiyordum ya da İnstagram’ın sansür mekanizmasına takılıyordum. Belli kelimeleri kullandığınızda algoritma onu engelliyor. Bence görsellerde de aynı şey söz konusu. O yüzden İnstagram’ın çok hoşuna gidecek bir paylaşım yapıp, arkasından da vermek istediğim mesajı veriyorum. Böyle bir yol keşfettim. Şimdilik iyi gidiyor. Hesabım henüz askıya alınmadı.#aktüel
#röportaj
#Filistin
11 gün önce
default-profile-img