Hayat Maher Zain İstanbula geliyor

Maher Zain İstanbul’a geliyor

6 ayrı dilde şarkı söylemesiyle ün yapan Lübnan kökenli Müslüman şarkıcı Maher Zain, 24 Mart Pazar günü saat 20.00’da Cemal Reşit Rey Konser Salonunda İstanbullu’larla buluşuyor.

Fatma Çelik Yeni Şafak
Maher Zain
Maher Zain

Şarkılarını 6 ayrı dilde söylemesiyle ün yapan Lübnan kökenli İsveçli Müslüman şarkıcı Maher Zain, İstanbul’a geliyor.

Maher Zain’in Türkiye’de dinlenen çok sayıda şarkısı var. ‘Thank You Allah’, ‘Forgive Me’, ‘Ya Nabi Salam Alayka’ ve ‘Maşaallah’ adlı eserleri Zain’in Türkiye’de en fazla dinlenen şarkısının başında geliyor.

Lady Gaga ile düeti yaptı

24 Mart’ta düzenlenecek geceye 10 kişilik bir orkestra ile hazırlanan ünlü şarkısı 90 dakikalık bir sahne performansı sergileyecek. Sosyal medyada 29 milyon takipçisi olan Maher Zain islami şarkılar söylemeden önce Lady Gaga ile düet yaptı ve çok konuşuldu.

23 Mart’ta İstanbul’a gelecek ünlü şarkıcıya Türk yemeklerinden oluşturulan bir menü hazırlandı. Zain İstanbul programına Sultanahmet camisini de dahil etti.

Cemal Reşit Rey konser salonunda gerçekleştirilecek olan programına büyük ilgi gösterilirken brokratlar, iş, sanat ve futbol, yanı sıra hayranlarının da katılması bekleniyor.

  • Maher Zain Türkiye Cumhurbaşkanı Sayın Tayyip Erdoğan’a hediye olarak yaptığı “Hasat Vakti” adlı eseri ise Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın mitinglerin de paylaşıldı.

Maher Zain kimdir?

Maher Zain, 16 Temmuz 1981 Lübnan doğumlu İsveçli Müslüman bir R&B şarkıcısı, söz yazarı ve müzik yapımcısıdır. İlk albümü Thank You Allah (Teşekkür Ederim Allah) 2009'da piyasaya sürülmüş ve uluslararası çapta bir başarı elde etmiştir. İkinci albümü Forgive Me (Beni Bağışla) 2 Nisan 2012 tarihinde piyasaya sürüldü. Dünya çapında tanınan başarılı sanatçı, Türkiye'de de farklı şehirlerde konserler verdi. Konya ilinde verdiği konserde 15.000 kişilik salon taşmıştır. 2018 yılında Türkiye öncülüğünde gerçekleştirilen Kudüs mitinginde sahne alarak 'Palestine' eserini Ingilizce okuyarak büyük ses getirmiştir.

Maher Zain sekiz yaşındayken ailesiyle birlikte İsveç'e taşındı. Orada Havacılık ve Uzay Mühendisliği bölümünü bitirdi. Üniversiteden sonra müzik endüstrisine katıldı ve Fas doğumlu İsveç yapımcı Nadir Khayat (sahne adıyla RedOne) ile iletişime geçti. Nadir Khayat New York'a taşınınca Maher müzik kariyerini sürdürebilmek için onun peşinden gitti ve Kat DeLuna gibi sanatçılarla çalışmaya başladı. 27 yaşındayken İsveç'e geri yaptığı bir yolculukta İslamiyet'e bir kez daha bağlanmış ve müzik yapımcılığından vazgeçerek ilahi tarzında R&B söylemeye karar vermiştir. 2009 yılının ocak ayında, Maher Zain, Awakening Records ile ilk albümü için çalışmalara başladı. Thank You Allah isimli albümü perküsyon versiyonlarının da dâhil olduğu ikisi bonus şarkı olan on beş şarkıyla 1 Kasım 2009 yılında piyasaya sürülmüştür. Kısa süre sonra da bazı parçaların Fransız versiyonları yayınlanmıştır. Maher ve Awakening Records Facebook, YouTube ve iTunes gibi medya araçlarını kullanarak albümün tanıtımını yapmışlardır. 2010 yılının başlarında müziği oldukça ilgi uyandırmış ve internet üzerinde çok sayıda takipçi toplamıştır. 2010 yılının sonunda Malezya'da Google arama motoruyla en çok aranan ünlü isim olmuştur. Malezya aynı zamanda tanıtımlarını en başarılı geçirdiği ülkedir. Albümü Thank You Allah 2010 yılının en çok satan albümü olması sebebiyle Warner Music Malaysia tarafından 8 platin plak ile ödüllendirilmiştir. 2011'deyse, albümü Thank You Allah Endonezya'da Sony Music Indonesia tarafından çifte platin plak ile ödüllendirildi. Maher temel olarak İngilizce şarkı söyler fakat daha sonradan popüler şarkılarını başka dillerde de yayınlamıştır. Şarkılarından olan "Insha Allah", örnek olarak; şu anda İngilizce, Fransızca, Arapça, Türkçe, Malay ve Endonezyaca versiyonları mevcuttur. Bir diğer şarkısı, "Allahi Allah Kiya Karo" ("Devamlı Allah'ı Zikretmek"), Urduca'da söylenmekte ve Pakistan doğumlu Kanadalı şarkıcı İrfan Makki'yi de dâhil etmektedir. Maher ayrıca İrfan Makki'nin ilk albümü olan "I Believe" (İnanıyorum) isimli albümünde aynı ada sahip olan parçasında yer aldı.

2010'un Ocak ayında, Maher Zain 'Ya Nabi Salam Alayka' isimli şarkısı Ortadoğu'nun en büyük radyosu Nujoom FM tarafından En İyi İlahi ödülüne layık görüldü. Sami Yusuf, Hussein Al-Jismi ve Mohammed Mounir gibi göze çarpan diğer şarkıcıları da geride bırakmış oldu.

Albüm

2009 - Thank You Allah 2012 - Forgive Me

Single

2009: "Palestine Will Be Free" (Filistin Özgür Olacak) 2010: "Insha Allah" (İnşallah) 2010: "The Chosen One" (Seçilmiş Kişi) 2011: "Freedom" (Özgürlük) 2011: "Ya Nabi Salam Alayka" (Ey Peygamber, Huzur Senin Üzerine Olsun) 2011: "For The Rest Of My Life" (Ömrümün Geri Kalanı Boyunca) 2014: "Samih"

Arda Turan Zafer Çika'nın cenazesine neden katılmadı?
HAYAT
Arda Turan Zafer Çika'nın cenazesine neden katılmadı?

16 yaşındaki kız Nobel adayı oldu
HAYAT
16 yaşındaki kız Nobel adayı oldu

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.