Koronavirüs İçişleri Bakanlığından yeni PCR testi genelgesi

İçişleri Bakanlığı'ndan yeni PCR testi genelgesi

İçişleri Bakanlığı 81 ilin valiliğine 'PCR testi' konulu yeni bir genelge daha gönderdi. Genelgede aşı olmayan eğitim personeline haftada iki kez PCR testi yaptırmaları gerektiği hatırlatıldı. Ayrıca okul, sinema, tiyatro, konser ya da uçak, tren, otobüs gibi kalabalık alanlarda 18 yaş üzeri kişiler için test zorunluluğunun uygulanacağı ifade edildi.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi DHA
İçişleri Bakanlığından yeni PCR testi genelgesi
Arşiv

İçişleri Bakanlığı, 6 Eylül'de başlayacak yüz yüze eğitim öncesi 81 ilin valiliğine PCR testi konulu yeni bir genelge gönderdi.

  • Genelgeye göre; başta öğretmenler olmak üzere eğitim personeli, kantin çalışanları ile öğrenci servislerinin şoför ve rehber personeli gibi öğrencilerle bir araya gelecek görevlilerden aşı olmamış ya da daha önce hastalık geçirmemiş olanlardan, haftada iki kez PCR testi ile taranmaları istenecek.

'Kısırlık yapıyor' hurafelerine inandı aşı olmadı: Çok pişmanım
KORONAVİRÜS
'Kısırlık yapıyor' hurafelerine inandı aşı olmadı: Çok pişmanım

PCR testi sonuçları okul idareleri tarafından gerekli işlemler yapılmak üzere kayıt altında tutulacak.

Aşıya karşı tereddüt içerisinde olan kesimlerin kaygı ve tereddütlerini gidermeye yönelik bilgilendirme ve rehberlik faaliyetlerine ağırlık verilecek.

6 Eylül Pazartesi gününden itibaren aşı süreci tamamlanmayan veya hastalığı geçirmemiş kişiler; konser, sinema ve tiyatro gibi vatandaşların toplu olarak bulunduğu faaliyetlere katılımında ya da uçak, otobüs, tren veya diğer toplu ulaşım araçlarıyla gerçekleştirecekleri şehirlerarası seyahatleri için negatif sonuçlu PCR testinin zorunlu olduğu, yine Milli Eğitim Bakanlığı'nca 24 Ağustos 2021 tarihinde yayımlanan 'Kovid-19 Salgınında Okullarda Alınması Gereken Önlemler Rehberi'nde öğrencilerle bir araya gelmesi zorunlu olan aşı olmamış öğretmen ve okul çalışanlarından haftada iki kez PCR testi istenilecek.

PCR negatif test zorunluluğu istenilen alanlara (okul, sinema, tiyatro, konser vb.) girmek isteyen ya da şehirlerarası toplu taşıma araçlarını (uçak, tren, otobüs vb.) kullanacak olan kişiler; aşılama süreçlerinin tamamlanmış veya hastalığı geçirmiş kişi durumunda olup olmadığını Hayat Eve Sığar (HES) uygulaması üzerinden kontrol ederek PCR negatif test raporu almaları gerekip gerekmediğini öğrenebilecek.

PCR UYGULAMASI 18 YAŞ VE ÜZERİ İÇİN GEÇERLİ OLACAK

  • Aşı süreci tamamlanmayan veya hastalığı geçirmemiş kişilerden, belirli alanlara girişte (okul, sinema, tiyatro, konser vb.) ya da şehirlerarası toplu taşıma araçlarını (uçak, tren, otobüs vb.) kullanma sırasında istenilecek PCR negatif test sonucu 18 yaş ve üzeri vatandaşlar için uygulanacak.

Erzincan'da hastaneye yatırılan Kovid-19'lu hastaların çoğunluğu aşısız gençlerden oluşuyor
GÜNDEM
Erzincan'da hastaneye yatırılan Kovid-19'lu hastaların çoğunluğu aşısız gençlerden oluşuyor

Prof. Dr. İsmail Balık: Aşılarını tam yaptıranlarda hastaneye gitme oranı yüzde 93 azalıyor
KORONAVİRÜS
Prof. Dr. İsmail Balık: Aşılarını tam yaptıranlarda hastaneye gitme oranı yüzde 93 azalıyor

Kovid-19 döneminde yüz yüze eğitimle 10 maddede merak edilenler
KORONAVİRÜS
Kovid-19 döneminde yüz yüze eğitimle 10 maddede merak edilenler

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.