Ramazan 14 Haziran Adana sahur ve iftar vakti
 • İMSAK 00:00
 • GÜNEŞ 00:00
 • ÖĞLE 00:00
 • İKİNDİ 00:00
 • AKŞAM 00:00
 • YATSI 00:00
 • İFTARA KALAN SÜRE 00:00:00
İMSAKİYE 2018

Adana sahur ve imsak vakti! İmsak saat kaçta? - 14 Haziran 2018

14 Haziran Adana sahur ve iftar vakti

Müslümanlar için özel olan Ramazan ayının son gününe geldik. Diyanet İşleri Başkanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı, Adana için 2018 iftar ve sahur vakitlerini açıkladı. İşte 2018 Adana imsak ve iftar vakti...

Haber Merkezi Yeni Şafak
Diyanet tarafından Adana'da sahur ve iftar vakitleri açıklandı.
Diyanet tarafından Adana'da sahur ve iftar vakitleri açıklandı.

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından resmi sitesinde yayınlanan ezan vakitlerine göre Bir buçuk milyarın üzerinde Müslüman oruç ibadetlerini yerine getirecek. Peki Adana'da sahur ve iftar saat kaçta yapılacak?

ADANA SAHUR VE İFTAR VAKTİ

Oruç ibadetini yerine getirmek isteyenlerin merak ettiği sahur ve iftar vakitleri Diyanet tarafından açıklandı. 14 Haziran gecesi itibariyle Adana'da sahur vakti 03:26'da bitecek ve Adana'da yaşayanlar 20:06'da iftar yapacak.

2018 ADANA İMSAKİYESİ

İL İL SAHUR VE İFTAR VAKİTLERİ

 • KADİR GECESİ NE ZAMAN?
 • Diyanet, Ramazan ayının başlangıç tarihini açıklamasının ardından gözler Kadir Gecesine çevrildi. Ramazan ayının 27. gecesinde Kadir Gecesi bu yıl, 10 Haziran Pazar günü idrak edilecek. İbadetlerine yön vermek isteyen vatandaşlarımızın Kadir Gecesini bugün ihya edecek.

İMSAK VAKTİ NEDİR NE ZAMAN BAŞLAR?

Sözlükte “kendini tutmak, engellemek, el çekmek, geri durmak” anlamlarına gelen imsak, dinî bir kavram olarak, fecr-i sâdıktan, iftar vaktine kadar yemeden, içmeden, cinsel ilişki ve diğer orucu bozan şeylerden uzak durmak, el çekmek demektir. İmsakın zıttı iftardır.

Halk arasında ise “imsak” oruç tutmaya başlanan fecr-i sadığın oluştuğu vakit anlamında kullanılır. Bu manada imsak, oruca başlama vakti demektir. Oruca ne zaman başlanıp ne zaman bitirileceği Kur’an-ı Kerim’de şu şekilde açıklanmıştır: “(Ramazan gecelerinde) şafağın aydınlığını gecenin karanlığından ayırt edinceye (tan yeri ağarıncaya/fecr-i sâdığa) kadar yiyin, için. Sonra da akşama kadar (yiyip içmeden, cinsel ilişkide bulunmadan) orucu tamamlayın.” (Bakara, 2/187

REKLAM

Takvimlerde gösterilen “imsak”, oruca başlama vaktini ifade eder. İmsak vakti aynı zamanda gecenin sona erdiği, yatsı namazı vaktinin çıkıp sabah namazı vaktinin girdiği andır. Ezan da imsak vaktinin başlaması ile okunmaktadır. Bu sebeple ezanın başlaması ile yemeyi içmeyi terk etmek gerekir. Ezan başladığı sırada ağızda bulunan lokmanın yutulmasında bir sakınca yoktur.

AREFE GÜNÜ NE ZAMAN?

Mübarek Ramazan ayı bu sene 16 Mayıs günü başlayıp, 14 Haziran Perşembe günü arefe günü ile nihayete eriyor. Tatil günlerini merak eden vatandaşlar bayramın hangi güne geldiğini merak ediyorlar. Ramazan Bayramı bu sene Cuma- Cumartesi ve Pazar günlerine denk geliyor. Buna göre bayram tatili 3-4 gün civarı olacak.

 • *14 Haziran 2018 Perşembe (Arefe)
 • *15 Haziran 2018 Cuma (Ramazan Bayramının (1.Gün)
 • *16 Haziran 2018 Cumartesi (Ramazan Bayramı (2.Gün)
 • *17 Haziran 2018 Pazar (Ramazan Bayramı) (3.Gün)

İftar sofralarını çebucen süslüyor
FOTOĞRAF 8
Title
Geleneksel Senegal mutfağının ana yemeklerinden biri olan çebucenin tarihi, 19. yüzyıla kadar uzanıyor. Yerel restoranların yanı sıra yabancı restoranlar da çebucene menülerinde yer veriyor.
Title
Ev hanımları da ramazan ayında en çok tercih edilen yemeklerden biri olan çebuceni hazırlamaktan büyük keyif alıyor.
Title
Thiof (Çof) balığı ve pirinçten yapılan Çebucen, ülkede en çok bulunan malzemeler kullanıldığı için bütçeyi de yormuyor.
Title
Okyanusa kıyısı bulunması ve güneyde tarıma elverişli arazileri olması dolayısıyla Senegal’de balık ve pirinç, en çok üretilen ve tüketilen gıdalar arasında yer alıyor.
Title
Yemeğe asıl lezzetini demirhindi, ezilmiş kırmızı biber, yeşil biber, domates salçası, sarımsak, soğan ve baharat karışımından hazırlanan sos veriyor. Bu sos, ülkedeki geleneksel birçok yemekte de kullanılıyor.
Title
Yemeği hazırlamak için patlıcan, manyok, kabak, havuç, bamya, beyaz lahana, maydanoz ve bissap gibi sebzeler, irice doğranıp haşlanıyor. Sebzeler, dağılmadan tencereden alınıyor. Tencerede kalan sebze suyunun üstüne yerleştirilen buharlı pişiricide de pirinç pişiriliyor.
Title
Başkent Dakar’da yaşayan 55 yaşındaki ev hanımı Aminata Gueye, yaptığı açıklamada, çebucen yemeğinin Senegal’in en bilinen ve sevilen yemeklerinden biri olduğunu belirtti. Yemeğin lezzetini sebze suyu buharında pişen pirinç ve sostan aldığını belirten Gueye, Senegallilerin neredeyse her gün çebucen yaptığını anlattı.
Title
“Çebucende sos çok önemli. Pirince bissaplı sosun kokusunun geçmesi gerekiyor. Bissap otu ve diğer malzemelerin haşlandığı suyun buharında pirincin 20 dakika pişmesini sağlıyoruz. Sebzeleri dağılmadan çıkarıyoruz. Böylece yemeği tabağa koyarken pirincin aromasına bir şey karışmamış oluyor. Bu yemek lokantalarda, evlerde yapılıyor ama herkes sosunu tam tutturamıyor. Biz, bunu eskiler nasıl yapıyorsa o şekilde hazırlıyoruz.” dedi.
İftar sofralarını çebucen süslüyor
Senegal'de hemen her öğün sofralarda yerini alan çebucen, ramazan ayında da damakları şenlendiriyor. Çebucen, ülkede en çok konuşulan yerel dil Wolofca'da “balıklı pilav” anlamına geliyor.

Batılıların gözüyle Osmanlı
RAMAZAN
Batılıların gözüyle Osmanlı

Yaz kursları 25 Haziran'da açılıyor
RAMAZAN
Yaz kursları 25 Haziran'da açılıyor

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.