Ramazan Muhammedi takvimi
  • İMSAK 00:00
  • GÜNEŞ 00:00
  • ÖĞLE 00:00
  • İKİNDİ 00:00
  • AKŞAM 00:00
  • YATSI 00:00
  • İFTARA KALAN SÜRE 00:00:00
İMSAKİYE 2021 - İSTANBUL

Muhammedi takvimi

Hicri takvimin Peygamber Efendimiz'in Mekke'den Medine'ye hicretiyle başladığını biliyoruz. Peki hiç merak ettiniz mi: Müslümanlar arasında hicretten önce hangi takvim kullanılırdı? Hicri takvim kadar adı duyulmamış olup Peygamber Efendimiz'in doğumunu başlangıç olarak alan bir takvim daha olduğunu biliyor muydunuz? Hem de adı 'Muhammedî takvim'di. Derin Tarih dergisinden Havva Önalan, Müslümanların hicretten önce kullandığı takvimi kaleme aldı.

Haber Merkezi Derin Tarih
Muhammedi takvimi
Muhammedi takvimi biliyor muydunuz?

Hicri aylardan altıncısıyla birlikte yılın ortasına varmış bulunuyoruz. Cumâdelâhire, Cemâdilâhire, Cumadâ sitte gibi isimleri bulunan, yaygın söyleyişle Cemaziyelâhir, 'küçük tövbe ayı' olarak da bilinir.

Arapçada cumadâ kelimesi soğuk ve kurak demek. Cemaziyelâhir ayı da başlangıçta yılın aşırı kurak ya da soğuk bir devresine isabet etmekteydi. Cemaziyelâhir'in, Osmanlı belgelerinde bir önceki ay olan Cemaziyelevvel ile birleşip “Cemâzeyn” adını aldığını görüyoruz. Yeniçerilere üç ayda bir ulufe dağıtılırken Rebiülâhir, Cemaziyelevvel ve Cemaziyelâhir aylarına kısaca recec ya da recâc denilirdi.
Miladi 623-624 yıllarına denk düşen hicri 2. yılın Cemaziyelâhirinde birçok önemli hadise vuku bulmuştu. Mesela Peygamber Efendimiz'in (sas) sevgili kızı, “Vücudumun bir parçası, gözümün nuru; kalbim, ruhum ve vicdanım” dediği Fâtımatü'z-Zehra 20'sinde, torunlarından Ca'ferî fıkhının kurucusu Ca'fer es-Sâdık da 6'sında dünyaya gelmiştir.
Vefatına kadar Hz. Peygamber'in yanında olup yalancı peygamberlerle de mücadele eden Hz. Ebubekir, hasta yatağında yattığı Cemaziyelâhir başlarında sahabeyle hilafet meselesini görüşür. Kendisinden sonraki halife olarak Hz. Ömer'i düşündüğünü söyler ve Hz. Osman'a bu kararını bir ahidnâme şeklinde yazdırır. Hicri 22 Cemaziyelâhir 13 yılında vefat eden Hz. Ebubekir'in yerine aynı gün içinde Mescid-i Nebevî'de biat alan ve adaletiyle meşhur olacak olan Hz. Ömer halife seçilir.
Hicret öncesinde Muhammedî takvim vardı
Hicri takvimin Peygamber Efendimiz'in Mekke'den Medine'ye hicretiyle başladığını biliyoruz. Peki hiç merak ettiniz mi: Müslümanlar arasında hicretten önce hangi takvim kullanılırdı?
Hicri takvim kadar adı duyulmamış olup Peygamber Efendimiz'in doğumunu başlangıç olarak alan bir takvim daha olduğunu biliyor muydunuz? Hem de adı 'Muhammedî takvim'di.
Bu takvimdeki aylar, o ay içinde önemli sayılan olaylara göre adlandırılmıştı. Muhammedî aylar sırasıyla şöyledir:
Nûr, Kudüs, Kerrâr, Zehra, İsrâ, Kadisiye, Ramazan, Nasr, Biât, Hac, Hicret ve Fütûh.
Hz. Fatıma Muhammedî takvime göre 4. ayda dünyaya gelir. Ona verilen 'Zehra' lakabı ayın da adı olur. Bu ayın Hicri takvimdeki karşılığı ise Cemaziyelâhirdir.
İlk yıllarında ayazıyla meşhur olup bu sene tersine baharı erkenden muştulayan Cemaziyelâhir evimize de, gönlümüze de hoş geldi, safalar getirdi!

Osmanlı'da kıyamet senaryoları
RAMAZAN
Osmanlı'da kıyamet senaryoları

Sadaka taşı
RAMAZAN
Sadaka taşı

Şeyhimin ellerinde
RAMAZAN
Şeyhimin ellerinde

Abone Ol Google News
Türkiye ve Mısır arasında yeni fırsat kapıları açılabilir:10 milyar dolarlık potansiyel var
Ekonomi

Türkiye ve Mısır arasında yeni fırsat kapıları açılabilir:10 milyar dolarlık potansiyel var

Türkiye ile Mısır arasında son dönemde yaşanan olumlu siyasi gelişmelerin sürmesi iki ülke arasında ekonomik ve ticari ilişkilerin geliştirilmesi açısından yeni ve önemli fırsatlara kapı açabilir. Siyasi ilişkilerin normalleşmesinin sadece iki ülkeye değil, birçok aktöre yarar getirebilecek potansiyele sahip olduğunun altını çizen uzmanlar, Türkiye için Kuzey Afrika'ya olan dış ticareti ve yatırımları artırma, Mısır açısından ise Türk dünyasıyla iş birliğini geliştirmek için yeni bir fırsat olduğuna dikkat çekiyor. Uzmanlar iki ülke arasındaki dış ticaret potansiyelinin ise 10 milyar doların üzerinde olduğuna vurgu yapıyor.
Ak Parti Sözcüsü Çelik'ten Mescid-i Aksa'daki yangın sırasında İsraillilerin yaptığı sevinç gösterisine sert tepki
Gündem

Ak Parti Sözcüsü Çelik'ten Mescid-i Aksa'daki yangın sırasında İsraillilerin yaptığı sevinç gösterisine sert tepki

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, İsrail'in saldırıları sonucu Mescid-i Aksa'da çıkan yangın sırasında bazı İsraillilerin sevinç gösterisinde bulunmasına "Mabed yanarken kutlama yapanların vicdansızlık ve ahlaksızlıktan başka bir şeyle anılmaları mümkün değil" sözleriyle tepki gösterdi.
AK Parti Genel Başkanvekili Kurtulmuş'tan İsrail'e sert tepki: BM yok hükmündedir çöp tenekesine atılmıştır
Gündem

AK Parti Genel Başkanvekili Kurtulmuş'tan İsrail'e sert tepki: BM yok hükmündedir çöp tenekesine atılmıştır

İşgal altındaki Doğu Kudüs'te gerilim tırmanırken, bölgeden kan donduran haberler geliyor. Katil İsrail'in savaş uçaklarıyla Gazze'ye düzenlediği hava saldırılarında şehit olanların sayısının 24'e yükselirken, başta Türkiye olmak üzere dünyanın birçok yerinden Filistin halkına destek devam ediyor. AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, İsrail vahşetine çok sert tepki gösterdi. Kurtulmuş, ''Vahşettir, insanlık suçudur. BM'de bir karar ortaya çıkacakken ABD'nin girişimiyle böyle bir hüküm yayınlanamıyor bile. Bu Birleşmiş Milletler yok hükmündedir, çöp tenekesine atılmıştır'' dedi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.