|

Cüneyt Çakır Sneijder'e dua edecek

Dünya Kupası finalinin favorisi Hollandalı hakem Bjorn Kuipers olarak gösteriliyor. Ancak Portakallar finale çıkarsa deneyimli hakem görev alamayacağı için, Cüneyt Çakır'ın önü açılacak. Eğer gerçekleşirse ilk kez bir Türk hakem Dünya Kupası Finali yönetecek.

Skorer
00:00 - 1/07/2014 Salı
Güncelleme: 14:12 - 1/07/2014 Salı
Yeni Şafak
Cüneyt Çakır Sneijder'e dua edecek
Cüneyt Çakır Sneijder'e dua edecek

Dünya Kupası birbiri ardına gelen hakem skandallarıyla sarsılıyor. Şimdiden hakemlerin en çok konuşulduğu Dünya kupalarından bir tanesi haline gelen Brezilya'daki organizasyonda düdük çalan Türk hakem Cüneyt Çakır ise en az eleştiri alan hakemlerden bir tanesi olarak göze çarpıyor.


Turnuva başından beri beğenilmeyen bazı hakemlere son günlerde yeni bir isim daha eklendi. Hollanda'ya elenen Meksika'nın teknik direktörü Miguel Herrera karşılaşmanın ardından Portekizli hakem Proença için 'Şimdi biz evimize dönüyoruz. Umarım en azından bu adamın da bizim gibi evine döndüğünü görürüz" dedi.

Türk hakem ilk üçte

Dünya Kupası'ndaki performanslarına göre hakemleri değerlendiren World Referee'ye göre Cüney Çakır şu an turnuvanın en iyi hakemlerinden bir tanesi. Toplam 25 hakem içerisinde üçüncü sırada gösterilen Türk hakemin final maçı için büyük şansı olduğu belirtiliyor. Çakır'ın önündeki en önemli engel ise birinci sırada gösterilen ve dolayısıyla şu an için finalin favorisi gösterilen Hollandalı Bjorn Kuipers.

Çakır için büyük şans

Yönettiği maçlarla beğeni kazanan Kuipers'in final karşılaşmasında düdük çalmaması durumunda Çakır dev maç için en önemli adaylardan biri haline gelecek. Eğer Hollanda final oynarsa Bjorn Kuipers ülkesinin maçını yönetemeyeceği için otomatik olarak elenecek. Böylece Çakır önemli bir fırsatı yakalamış olacak. Galatasaraylı Sneijder ve Fenerbahçeli Kuyt'ın gösterecekleri performans sadece ülkeleri için değil, Türk hakem adına da belirleyici olabilecek. Ayrıca ilk kez bir Türk hakem Dünya Kupası Final'i yönetmiş olacak.

10 yıl önce