|

FIFA'da bir ilk!

Burundili Lydia Nsekera, Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği'nin (FIFA) 63'üncü kongresinde yapılan seçimlerde FIFA İcra Kurulu'na giren ilk kadın üye oldu.

Aa
00:00 - 31/05/2013 Cuma
Güncelleme: 17:58 - 31/05/2013 Cuma
Yeni Şafak
FIFA'da bir ilk!
FIFA'da bir ilk!

FIFA'nın internet sitesinden yapılan açıklamaya göre, Mauritius'ta düzenlenen 63. FIFA Kongresi'nde bir ilk yaşandı. Mart ayında yapılan FIFA İcra Kurulu Toplantısı'nda, üye sayısının 27'ye yükseltilmesi ve kurulda 3 kadın üyenin yer almasının kararlaştırılmasından sonra icra kuruluna seçilen ilk kadın üye, Burundi Futbol Federasyonu Başkanı Lydia Nsekera oldu.

Seçimde 95 ile en fazla oyu alan Nsekera, 4 yıllığına FIFA İcra Kurulu'na girerken, 70 oy alan Avustralyalı Moya Dodd ve 38 oy alan Turks ve Caicos Adaları'ndan Sonia Bien-Aime ise bir yıllığına geçici üye olarak FIFA'nın en üst kademesinde yer almaya hak kazandı.

Bugüne kadar 24 üyenin bulunduğu icra kurulundaki 25'inci koltuğa koturacak Nsekera, geçen yıl Macaristan'ın başkenti Budapeşte'de düzenlenen 62. FIFA Kongresi'nde bir yıllık geçici üye olarak icra kuruluna seçilerek, FIFA İcra Kuruluna geçici statüyle giren ilk kadın üye de olmuştu.

11 yıl önce
default-profile-img