TeknolojiiPhone X sonunda karaborsaya düştü

iPhone X karaborsaya düştü

iPhone X sonunda karaborsaya düştü

iPhone X kara borsaya düştü. Apple’ın 10. yıla özel piyasa süreceği iPhone X modeline olan talep, cihazın daha piyasaya çıkmadan karaborsaya düşmesine neden oldu. 999 dolar dolara satışa sunulması beklenen cihazın karaborsa da 1999 dolara satıcı bulması Apple meraklılarını daha şimdiden endişelendirmeye başladı.

Haber MerkeziYeni Şafak
Apple gözde cihazı iPhone X, Türkiye’de 6 bin 99 TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunulacak.
Apple gözde cihazı iPhone X, Türkiye’de 6 bin 99 TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunulacak.

iPhone X kara borsaya düştü. Apple’ın 10. yıla 12 Eylül’de tanıttığı iPhone X, meraklılarının beğenisini toplamayı başardı. 27 Ekim itibarıyla yurt dışında ön siparişe çıkan telefon için talep beklenilenin üzerinde seyretmeye devam ediyor.

Söz konusu talebi fırsata çevirmek isteyen bazı kişiler, hızlı davranarak fazla beklemeden her fırsatı değerlendirmeye başladı. Bu da iPhone X’in kara borsaya düşmesine neden oldu. Üretilen cihazın talebi karşılamaması da kara borsada fiyatların bir hayli yükselmesine neden oldu. Hatta durum öyle bir hal aldı ki cihazlar henüz kimsenin eline geçmezken ebay üzerinden satışa koyulmaya başlandı.

REKLAM

999 dolar fiyat etiketi ile satışa koyulan 64 GB’lık Phone X, eBay üzerinde 1999 dolara yükselmiş durumda. Hatta bazı satıcılar ise 1380 dolar ila 3 bin 499 dolar arasında bir fiyat etiketi ile iPhone X cihazlarını satmaya çalışıyor.

Türkiye’de 6 bin 99 TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunulacak olan iPhone X’in 256 GB kapasiteli olanına sahip olabilmek için 6 bin 899 TL fiyat ödemek gerekecek.

REKLAM

Apple’ın yeni cihazına olan bu talebe yetişememesi bu tür olayların büyümesine neden olmaya başladı. ABD’li teknoloji devi söz konusu bu durumun önüne geçebilecek mi, üretim bandında herkese cihazlarını vaktinde yetiştirip yeteri miktarda mağazalara ulaştırabilecek mi onu ise zaman gösterecek.

Irak 36 T90s tankını Rusya'dan teslim aldı
Dünya

Irak 36 T90s tankını Rusya'dan teslim aldı

Irak, DEAŞ sonrası askeri gücünü artırmak için Rusya'dan sipariş ettiği 73 T90s tankından 36'sının teslim aldı.
Şehit Halisdemir'in 'vur' emri aldığı son görüntüler ortaya çıktı
Gündem

Şehit Halisdemir'in 'vur' emri aldığı son görüntüler ortaya çıktı

Özel Kuvvetler Komutanlığı'nı ele geçirmek isteyen cuntacı general Terzi'yi vurarak FETÖ'nün darbe girişiminin seyrini değiştiren Astsubay Ömer Halisdemir'in şehit edilmeden önceki son görüntüleri ortaya çıktı.
Türk öğrenciler NASA uzmanını şaşırttı
Teknoloji

Türk öğrenciler NASA uzmanını şaşırttı

NASA'da asteroitler ve göktaşları üzerine araştırma yapan Dr. Michael Zolensky, Türkiye'deki lise ve üniversite öğrencilerinin uzaya ilgisine çok şaşırdığını belirtti.
Eskişehirspor'un stat ismi Erdoğan'dan
Spor

Eskişehirspor'un stat ismi Erdoğan'dan

Eskişehirspor'da başkan Halil Ünal, stadın isim sponsorluğu için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la bir görüşme yaptıklarını söyledi. Ünal, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın isim sponsorluğunun bir Eskişehir firması olarak ETİ’ye yakışacağını uygun gördüğünü söyledi.
Yerli ilacı kim istemiyor
Hayat

Yerli ilacı kim istemiyor

Türkiye, savunma başta olmak üzere birçok sektörde yerli atılımı yaparken ilaçta tersi yaşanıyor. Yerli firmalar kapandı, ilaç pazarı ABD'li ve Avrupalı firmaların eline geçti. İlaca yılda 25 milyar lira harcayan Türkiye’de en çok ciro yapan ilk 100 ilacın 95’i ithal.


Yerli ilaca darbe, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’nun (TİTCK) 2016’da yerli üretime desteği kesmesiyle indi. Hatta yabancılar aynı ilaca iki farklı hastalık için ayrı ruhsat alabilirken yerli firma ruhsat almakta zorlanıyor. Ruhsat öncesi istenen paralar ve TİTCK’e ödenen danışmanlık ücretleri de yerli üreticiyi vuruyor. Yerli şirketler ya kapanıyor ya da fason üretime geçiyor.


Yerli üretim durunca yabancı firmalar ilacı piyasadan çekiyor veya fahiş zamlar yapıyor. Mestino isimli ilaç ilginç bir örnek. İthalat özendirilince üretim İsveç’e taşındı. Fiyatı da 11 liradan 300 euroya fırladı.