Video Eros başı İstanbul Arkeoloji Müzesindeki lahdine kavuştu
Eros başı İstanbul Arkeoloji Müzesindeki lahdine kavuştu
Eros başı İstanbul Arkeoloji Müzesindeki lahdine kavuştu
Antik dünyanın en büyük lahitlerinden biri olan, tonlarca ağırlığa sahip Sidamara Lahdi'nin bir asırdan fazla süren hasreti son buldu. Karaman'ın Ambar Köyü'ndeki Sidamara Antik Kenti'nde 140 yıl önce keşfedilen lahit eksik parçası olan Eros Başı'na kavuştu.

Kültür ve Turizm Bakanlığının Londra'da bulunan Victoria & Albert Müzesi ile yaptığı iş birliği neticesinde 10 Haziran'da Türkiye'ye getirilen parça, ait olduğu tarihi eser ile yeniden birleşti.

Dışişleri Bakanlığı ve Türk Hava Yollarının desteğiyle Londra'dan Türkiye'ye taşınan Eros Başı, ağırlığı 30 tonu aşan dev lahde İstanbul Arkeoloji Müzeleri ile Victoria & Albert Müzesi uzman restoratörlerinin ortak gerçekleştirdikleri bilimsel çalışmalarla yerleştirildi.

Roma Dönemi milattan sonra 250'li yıllara tarihlenen sütunlu lahit yeniden kavuştuğu özgün haliyle İstanbul Arkeoloji Müzesinde bugün ziyarete açıldı.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.