|
Yazarlar

Yenilikler ve teknik adamlar

04:00 . 29/11/2022 Salı

Ergin Aslan

Ergin Aslan yıllardır Yeni Şafakın müdavimlerinden biri, gazetede çeşitli konularda köşe yazıları yazıyor.
Ergin  Aslan

Dünya Kupası, saha dışındaki abartılı bir çok tartışmanın ötesinde, sahada çok iyi başladı ve öyle de devam ediyor. Daha önceki yazımda da belirtmiştim; ben bir futbolsever olarak, bu tartışmaları merkeze alarak sahayı kaçıramam. Yıldızlar sahaya çıkıp, futbol konuşmaya başladığı zaman, futbol dışındaki her şey susar. Öyle de oldu. Katar’daki Dünya Kupası maçlarında gözle görülür bir farklılık var. Teknik direktörlerin takımlarına çok etki ettiklerini ve bireysel oyundan takım oyununa dönüldüğünü net olarak görüyoruz. Özellikle Asya takımları üzerindeki bariz farkı görüyoruz. Daha önce hep bir kahraman arayan ve 1-2 oyuncu üzerinden fark edilen bu ekipler, Batılı ve Latin Amerikalı teknik adamların etkisiyle, daha bir takım görüntüsü veriyor. Taktik disiplinin ön plana çıktığı maçlarda, neredeyse sahadaki her oyuncu teknik adamın gözünün içine bakıyor.

Bu durum, futbolu görselliği ön plana çıkartarak oynayan takımlarda sırıtacak olsa da, grupların hafif takımları olarak görülen ekipler üzerinde çok fayda sağlamış.

FİZİK GÜCÜ ÖN PLANDA

Öne çıkan bir başka unsur ise, takımların fizik güçleri. Kondisyon olarak herkes hazır göründü. Bu durum da maçların 90 dakika özelinde herkes için iddialı hale gelmesini sağlıyor. Tabi, Dünya Kupası tarihleriyle de ilgili bir durum bu. Futbolcuların devam eden liglerden hazır halde gelmesi fizik güç olarak turnuvada fark ediliyor. Futbola, kural olarak her dokunuşun fayda sağlayacağını elbette söyleyemeyiz ama pandemi döneminde başlayan 5 oyuncu değişikliği hakkının, oyunu daha fazla yukarı çektiğini, teknik direktörlerin maharetlerini daha fazla göstermelerini ve ortalama olarak koşu mesafeleri ile ayakta kalma durumunu artırdığını görüyoruz.

UZATMALARIN UZAMASI

FIFA’nın Katar 2022’de futbola dair bazı değişiklikler getirdiğini de görüyoruz. Yarı otomatik ofsayt sistemi akıllarda soru işareti bırakmıyor. Sarı kartlar konusunda hakemlere verilen “Kart çıkartırken cömert davranın” talimatı sakatlıkların büyük oranda önüne geçiyor ve futbolcu sağlığını koruyor. Değişikliklerin en önemlisi ise uzatma dakikalarında yapılan değişiklikler. FIFA, bu turnuvada zaman geçirme kavramını ortadan kaldırmak ve topun daha fazla oyunda kalmasını sağlamak adına uzatmalar konusunda radikal bir değişiklik yaptı. Genelde 3-4 dakika ile geçiştirilen uzatma anları, Katar’da 10-15 dakikalara kadar çıkabiliyor. Bu da, oyunu güzelleştiren ve futbola değer katan bir durum. Bundan sonraki süreçte ülke federasyonlarına da örnek olmasını umuyorum.

#Katar
#Dünya Kupası
#Teknik Direktör
2 ay önce
default-profile-img
Yenilikler ve teknik adamlar
Bir özür borcu…
Derin uykuları bölen acının derinliği
Aynı safta
Charlie Hebdo’nun tankları Türkiye’ye gelir mi?
Ucuz fırsatçılıklar…