|

Karşıyaka-Kutaisi resmen kardeş şehir oldu

Karşıyaka Belediyesi'nin yeni bir kardeşi daha oldu. Gürcistan'ın Kutaisi kenti ile Kardeş Şehir protokolünü imzalayan Başkan Cevat Durak; "Ne kadar çok kardeş şehirimiz olursa Karşıkaya'yı o kadar iyi tanıtabiliriz" dedi.

Vahap Dabakan
00:00 - 11/09/2011 Pazar
Güncelleme: 18:20 - 11/09/2011 Pazar
Yeni Şafak
Karşıyaka-Kutaisi resmen kardeş şehir oldu
Karşıyaka-Kutaisi resmen kardeş şehir oldu

Gürcistan'ın Kutaisi kenti ile Karşıkaya arasında kardeş şehir protokolü imzalandı. Karşıyaka Belediyesi'ni ziyaret eden Kutaisi Belediye Başkanı Giorgi Tevdoradze ile Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak arasında imzalanan protokol ile iki kent arasında kültürel, sportif, sosyal ve ekonomik işbirliğini geliştirecek projeler hazırlanacak. Karşılıklı ziyaretler gerçekleştirilecek. Kardeş Şehir protokolü imzası için gelen konuk belediye başkanı ile Gürcistan Parlementosu Başkan Yardımcısı, Milletvekili Zaal Tehelizade, Başbakan ve Belediye Başkanı danışmanı Malkhaz Chrelashvili, Belediye Meclis üyesi Timuri Karanadze ile öğretim görevlisi Varlam Lali Nikoladze Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak'ı makamında ziyaret ettiler. Karşılıklı yapılan ziyaretlerde her iki kentin ortak birçok proje gerçekleştirebileceğinin görüldüğünü belirten Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak, "Ne kadar çok kardeş şehirimiz olursa Karşıkaya'yı o kadar iyi tanıtabiliriz. Kutaisi'de faaliyet gösteren Karşıyakalı işadamlarımızın girişimleri ile sıcak bir ortam gelişti. İki belediye meclisi de kardeş şehir kararı aldı, daha sonra bu karar bakanlıklarca onaylandı. İmza altına aldığımız bu protokol ile kardeş şehir ilişkileri resmileşmiş oldu. Protokol ile iki kent arasında bağları güçlendirmek için projeler gerçekleştirilecek, halk sağlığı, eğitim, yenilenebilir enerji kaynaklarının geliştirilmesi, kültürel varlıkların korunması gibi pek çok alanda işbirliği içinde olacağız. Kutaisi'de Karşıyaka Evi yapıp kentimizi daha çok tanıtmayı amaçlıyoruz. Aynı şekilde Karşıyaka'da da Kutaisi'nin adını yaşatacağız" dedi.


BAŞKAN DURAK'A TEŞEKKÜR

Karşıyaka'da gördüğü ilgi nedeniyle Belediye Başkanı Cevat Durak'a teşekkür eden Kutaisi Belediye Başkanı Giorgi Tevdoradze, "Bazen insanlar biriyle tanışırken ona sıcaklık hisseder. Karşıyaka'ya ikinci kez geliyorum, ancak yıllardır tanıdığım bir dostumu ziyaret ediyor gibiyim. Bu sıcaklığın oluşması için bize Güleryüz gösteren, kucak açan herkese teşekkür ediyorum. Karşıyaka Belediyesi ile attığımız bu adım bizim için çok önemli. Kentimizde yatırım alanları çok, İzmirli işadamlarını bekliyoruz" dedi. Başkan Durak, konuklara daha sonra Örnekköy Belediye Şantiye tesislerini gezdirdi. Burada yeni açılan Deprem Anı Evi'ni de gezen konuklar, yapılan çalışmanın çok önemli olduğunu belirtti. Park ve Bahçeler Müdürlüğü tarafından çiçek ve bitki üretim tesislerini, asfalt ve beton şantiyeleri ile depolarını da gezen heyet, Belediye ekipmanları ve hizmetleri konusunda bilgi aldı. Konuk heyet İzmir'de geçirdiği üç gün içerisinde Çiğli Atatürk Organize Sanayi Bölgesi'ni gezip çeşitli firmalarla görüşmeler yaptı. Konuk heyet Foça Belediyesi ile Çeşme'yi de gezerek turizm olanakları konusunda bilgi aldılar.


13 yıl önce