Özgün Dolar 15 olur mu? Dolar ne kadar yükselecek? İşte doların durumuna ilişkin son açıklamalar

Dolar 15 olur mu? Dolar ne kadar yükselecek? İşte doların durumuna ilişkin son açıklamalar

Dolar yükselecek mi? sorusu piyasalarda en çok merak edilen dorulardan biri oldu. Dolar/TL kuru geçtiğimiz günlerde 13,45'i aşarak yeni bir rekor kırdı. Gram altının fiyatı da yeni bir rekorla 758 TL'yi aşmıştı. Piyasalarda doların 13 liranın üzerine çıkışı ile "Dolar 15 TL olacak mı? Dolar 15 TL olur mu?" gibi sorular merak kazandı. Peki, Dolar ne kadar yükselecek? Dolar 15 TL'yi geçer mi? İşte uzman isimlerden dolardaki son duruma ilişkin yorumlar...

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Yeni Şafak
Dolar 15 olur mu? Dolar ne kadar yükselecek? İşte doların durumuna ilişkin son açıklamalar
dolar

Merkez Bankası'nın faiz indirimi kararlarının ardından TL karşısında son zamanlarda yükselişe geçen Dolar, akşam saatlerinde 13.95 seviyesini test ederek tarihi rekor kırdı. Merkez Bankası faiz kararının açıklanması ile doların 15'ün üzerine çıkıp çıkmayacağı merak konusu oldu. Dolar 15 olur mu? Dolar 15 TL'ye çıkacak mı? soruları bir süredir merak ediliyordu. İşte 1 Aralık itibariyle dolar kurunda son durum...

DOLAR NE KADAR?

Dün günü 12,80 seviyesinde kapatan dolar, 30 Kasım gününe 12,84 seviyesinden başladı. Abu Dabi Veliaht Prensi'nin 24 Kasım'da Türkiye'ye gelişi ve doğrudan yatırım anlaşmaları yapılacağı haberler iyle birlikte dolar/TL'de büyük düşüş görülmüş, bir gün önce 13,45'i gören kur o gün sert düşüşle 11,50 seviyelerine kadar gerilemişti.

Dolar yeni güne kaç liradan başladı?
EKONOMİ
Dolar yeni güne kaç liradan başladı?

DOLAR 15 LİRA OLUR MU?

Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Nureddin Nebati, düşük faiz politikasında kararlı olduklarını söyledi. Bu açıklama, iktisatçıların bilinen ekonomi gerçeklerine aykırı bulduğu cari fazla hedefleyen ve TL'de sert değer kayıpları getiren mevcut politikanın devam edeceği anlamına gelirken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise hafta sonunda yaptığı açıklamada düşük faiz politikasına devam edeceklerini söyledi.

"FAİZİ DÜŞÜRÜYORUZ VE ENFLASYONUN DA İNŞALLAH DÜŞTÜĞÜNÜ HEP BİRLİKTE GÖRECEĞİZ"

Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle;.

Şu anda performansta üzerinde durduğum, hep söylüyorum diyorum ki faizi düşürmek suretiyle biz yatırım, istihdam, üretim, ihracat ve büyüme. Bu dört ana başlık bize büyümeyi getirecek. Bizim tahminimiz asgari 10 fakat bunun üzerine de çıkabilir. Bazı dostlarla yaptığımız özel görüşmelerde de bunun 10'un üzerine çıkabilir düşüncesini bizimle paylaşıyorlar. Yıl sonu itibarıyla enflasyonda da kendisini gösterecek Buna inanıyorum. Faiz sebep enflasyon neticedir. Faizi şu anda düşürüyoruz ve enflasyonun da inşallah düştüğünü hep birlikte göreceğiz.

Biz şu anda daha önce de olduğu gibi 2 önemli destek paketi hazırladık. Biri ilave istihdama destek paketidir. Diğeri de imalata dayalı ithal ikamesi destek paketidir. 19 yıldır nasıl sanayicisinden esnafına ve dar gelirlisine kadar milletimizin her kesiminin yanında durduysak bu dönemde de yalnız bırakmayacağız. İhmal etmedik ve ihmal etmeyeceğiz. Biz bu milletle iktidar olduk ve AK Parti milletin partisidir dedik ve öyle yürüdük.

Zengini zengin yapan model, faizciliktir. Faiz zengini daha zengin yapar fakiri de daha fakir yapar. Türkiye ne zaman yüksek faiz kıskacından çıkmak için hamle yaptıysa döviz kuru üzerinden manülatif bir baskıya maruz kalmıştır.

Bir defa bu kur faiz spekülasyonu ile karşı karşıyayız. Bu spekülasyonu evvela biz engelleyebiliriz. Ülkeye giren küresel fonlar var. Bu fonlar döviz kurunu geçici olarak düşürebilir. Fakat bu bizim için ideal olanı değildir. Yükselen kuru düşürmek için her seferinde daha yüksek faiz vermek gerekir. Sürekli tekrarlanan bu süreç ülkenin varlıklarını küresel sermayeye yönlendiriyor.

Bakan Elvan'dan 'büyüme' açıklaması: Herkes büyümeden en iyi şekilde yararlanacak
EKONOMİ
Bakan Elvan'dan 'büyüme' açıklaması: Herkes büyümeden en iyi şekilde yararlanacak

"BU KEZ BUNU BAŞARAMAYACAKLAR"

Kur faiz enflasyon sarmalına böyle sokulduk. Biz kur faiz sarmalında yaşamayacağız. Yatırımı ve üretimi engellemelerine de müsaade etmeyeceğiz. Biz bu sarmaldan çıkacağız. Bu sarmaldan çıkmamızı istemeyenler kur oyunları ile bizi yeniden bu oyuna çekmeye çalışıyorlar. Bu kez bunu başaramayacaklar.

FAİZ VE KUR DÜŞÜŞÜ İÇİN NET TARİH

Faiz zengini daha zengin fakiri daha fakir yapar. Şu anda benim normal vatandaşım faiz sarmalı altında inim inim inler. Bakın Ana Muhalefetin başındaki zad ne diyor indirin 1'e biz destekleriz. Ben aksini söylemiyorum fakat benim şu anda tek başıma böyle bir karar alma yetkim var mı yok. Gidip Merkez Bankası'nı ziyaret ettikten sonra yaptığı açıklamalar da belli. Merkez Bankası'nı yıpratacak açıklamalar da yaptı. Zaten yanındaki sözcü olan zatda iyi bir faizcidir. Kendisi zaten bu işlerden anlamaz. Biz inşallah seçim öncesine kadar ciddi manada bu faizin düştüğünü kuru tetikleyen faizin düşüşü nedeniyle kurda da iyileşme göreceğiz. Buna enflasyon da dahil. Böyle bir süreç olacak fakat muhalefetin faiz indirimine ilişkin açıklamaları bizim doğru yolda olduğumuzun teyididir.

"ÜLKEMİZİ BU YÜKSEK FAİZ ÇIKMAZINDAN KURTARMAMIZ LAZIM"

Faizler, enflasyon dünyada ortadadır. Şu anda ABD'de, Avrupa'da faiz oranlarına enflasyona bakalım. Bizimle mukayese edilemeyecek derecede yüksek faizlerinin enflasyonlarının olduğunu görüyorsunuz. Derdimiz şu ülkemizi bu yüksek faiz çıkmazından kurtarmamız lazım. ABD'de G20 ülkeleri olarak baktığımızda 4,9 olarak gözüküyor. İngiltere 6,6 olarak gözüküyor. Türkiye'de 7,4 malum. Çin'e bakıyoruz 4,9. Hepsinden biz ayrışmış durumdayız. İnşallah yıl sonu itibarıyla da onlardan çok farklı bir yere geleceğiz. Bizim derdimiz yatırımları ve yerli üretimi desteklemek ve artırmaktır.

Vatandaşımız biz bu işi çok iyi biliyoruz diyenlerden fersah fersah ileride. Yüksek faiz bir defa maliyetleri artırır mı düşürür mü? Artırır çünkü bu faizin dayattığı yer neredir? Maliyetlerdir, bu maliyetler de bunu alan esnaf ne yapacak sattığı ürüne ilave edecek. Bunun faturasını vatandaş ödeyecek. Kalkıp esnaf bu faizin bedelini kendi ödemez. Bunu vatandaştan alır. Maliyet enflasyonu dediğimiz şey de böyle doğuyor.

Türkiye ekonomisi için çift haneli büyümenin kapısı aralandı
EKONOMİ
Türkiye ekonomisi için çift haneli büyümenin kapısı aralandı

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.