Dünya Azerbaycan, Ermenistanın döşediği 48 binden fazla mayın ve patlamamış mühimmatı imha etti

Azerbaycan, Ermenistan'ın döşediği 48 binden fazla mayın ve patlamamış mühimmatı imha etti

Azerbaycan, işgalden kurtarılan bölgelerde Ermenistan ordusunun döşediği 48 binden fazla mayın ve patlamamış mühimmatı etkisiz hale getirdi. Azerbaycan Mayın Temizleme Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı Vügar Süleymanov, "10 Kasım 2020'den bugüne yaklaşık 18 bin hektardan fazla arazi temizlendi" dedi.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi AA
Azerbaycan, Ermenistanın döşediği 48 binden fazla mayın ve patlamamış mühimmatı imha etti
Arşiv

Azerbaycan'ın Ermenistan işgalinden kurtardığı Karabağ bölgesi ve çevresindeki illerde geçmişte Ermeni güçlerce döşenen mayınların temizlenme faaliyetleri sürüyor.

Mayın temizleme faaliyetlerini Azerbaycan Mayın Temizleme Ajansı (ANAMA) ile Azerbaycan Silahlı Kuvvetlerine bağlı istihkam birlikleri yürütüyor. Olağanüstü Haller Bakanlığı, Sınır Hizmetleri Komutanlığı ile Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Özel Mayın Arama Temizleme (ÖMAT) timleri de bu faaliyetlere katkı sunuyor.

2. Karabağ Savaşı'nın bittiği 10 Kasım 2020 tarihinden 15 Ekim 2021'e kadar 18 bin 302 hektar alan mayın temizleme uzmanlarınca tarandı. Taranan alanlarda 22 bin 230 patlamamış mühimmat, 17 bin 426 anti personel mayını, 8 bin 755 anti tank mayını tespit edildi ve etkisiz hale getirildi.

Azerbaycan'ın işgalden kurtarılan kentlerinde 10 aydır karış karış mayın temizliği yapılıyor
FOTOĞRAF 13
Title
Azerbaycan ordusunun 27 Eylül-10 Kasım 2020 tarihleri arasında 44 gün süren Karabağ savaşı ile işgalden kurtardığı topraklardaki yerleşim yerlerinde bulunan yapıların büyük çoğunluğu tamamen yok olmuş durumda. Yaklaşık 30 yıl süren Ermenistan işgali döneminde taş üstünde taş bırakılmayan, mezarlıklarına kadar talan edilen kentler, şimdilerde hayalet şehirleri andırıyor.
Title
Bölgenin bir dönem üzüm bağları, buğday tarlalarıyla ünlü verimli toprakları da bu süreçte adeta \"mayın tarlasına\" dönüştürülmüş durumda.
Title
Azerbaycan hükümeti, Türkiye'nin de desteğiyle Fuzuli, Cebrail, Ağdam, Kelbecer, Hocavend gibi kentler ile çevre bölgelerin mayınlardan temizlenmesi, kentlerde yaşamın yeniden güvenli bir şekilde başlayabilmesi için hummalı bir çalışma yürütüyor.
Title
Mayın arama timleri, yaklaşık 10 aydır eğitimli köpekler eşliğinde bölgeleri karış karış tarayarak mayınlardan arındırmaya çalışıyor. Uzman ekipler, söz konusu çalışmalarda uluslararası toplumun da desteğini beklediklerini vurguluyor.
Title
Fuzuli-Cebrail yolunun büyük bölümünde çalışmalar tamamlandı<br> <br> Mayınların en yoğun bulunduğu bölgelerden biri, 27 yıl işgal altında kalan ve Azerbaycan ordusu tarafından 17 Ekim 2020'de kurtarılan Fuzuli kenti. Bu bölgede mayınlardan temizlenen alanlardaki yollara hızla asfalt dökme çalışmaları yapılıyor.
Title
Ekipler, yıllar sonra evlerine dönebilmeyi hasretle bekleyen Azerbaycan halkının güvenli dönüşü için tüm imkanları seferber ediyor.
Title
Mayın temizleme çalışmaları hakkında açıklamalarda bulunan Azerbaycan Ulusal Mayın Temizleme Ajansı (ANAMA) mayın temizleme uzmanlarından Asadov Natık, Cebrail-Fuzuli yolunun mayınlardan temizlenmesi çalışmalarını yürüttüklerini anlattı.
Title
Natık, söz konusu yolda üç bölüm halinde mayın temizliği yaptıklarını belirterek, şunları kaydetti:
Title
\"Cebrail-Fuzuli yolunun genel uzunluğu 12 kilometre. Üç bölümden oluşan sahada birinci kısım tamamen temizlendi, buralara asfalt dökülüyor. Şu an üzerinde bulunduğumuz ikinci kısım 316 bin metrekare, bunun 289 bin metrekaresi temizlendi. Arazi genelinde 174 adet patlamamış mermi, bomba ve mayın gibi mühimmatları imha ettik.
Title
390 bin metrekarelik bir alandan oluşan üçüncü kısmın da yüzde 80'i mayınlardan temizlendi. 7 gün içerisinde 12 kilometrelik alanın tamamı temizlenmiş olacak.\"
Title
Öte yandan, uzmanlar tarafından tespit edilen bazı mayınların kontrollü olarak imha edildiği anları görüntüledi.
Title
Title
Azerbaycan'ın işgalden kurtarılan kentlerinde 10 aydır karış karış mayın temizliği yapılıyor
Azerbaycan'ın Ermenistan işgalinden kurtardığı Dağlık Karabağ bölgesi ve çevresindeki illerde geçmişte adeta "mayın tarlası"na dönüşen alanlar, uzman ekiplerin yaklaşık 10 aydır devam eden titiz çalışmasıyla patlayıcılardan arındırılıyor.


ANAMA Yönetim Kurulu Başkanı Vügar Süleymanov, işgalden kurtarılan bölgede mayın temizleme faaliyetinin aralıksız sürdüğünü belirtti.

Öncelikle kara yolu, demir yolu, tesis ve yerleşim alanları gibi altyapı ve üstyapı çalışmalarının yapıldığı güzergahlarda mayın temizliği yapıldığını söyleyen Süleymanov, "10 Kasım 2020'den bugüne yaklaşık 18 bin hektardan fazla arazi temizlendi, 48 binden fazla mayın ve mühimmat bulunarak imha edildi" dedi.

Ermenistan'dan 97 bin mayının haritasını alan Azerbaycan 15 esiri iade etti
DÜNYA
Ermenistan'dan 97 bin mayının haritasını alan Azerbaycan 15 esiri iade etti

Süleymanov, mayın arama ekiplerinin sayısını artırdıklarını, bu işi yapmak isteyen kişilere eğitim verdiklerini bildirdi.

Türkiye'nin mayın temizleme konusunda uzman kurumlarıyla sürekli temas halinde olduklarını belirten Süleymanov, Türk kurumlarıyla tecrübe paylaşımında bulunduklarını, iş birliğini daha da geliştireceklerini kaydetti.

Arazileri mayınlamak, 1949 Cenevre Sözleşmeleri de dahil uluslararası insancıl hukukun temel norm ve ilkelerini ağır şekilde ihlal anlamı taşıyor.

Ermenistan’ın işgal döneminde döşediği mayınlar nedeniyle, 7‘si asker 26’sı sivil olmak üzere 33 Azerbaycan vatandaşı şehit oldu, 139 vatandaşı da yaralandı.

Sivasta korkunç kaza

Sivas'ta korkunç kaza

Arkadaşına yardıma gitti, sonrası çok acı.
Bursada şiddetli lodos

Bursa'da şiddetli lodos

​Çatılar uçtu, binanın duvarı yıkıldı, ağaçlar yolları kapattı.
2022 bütçesikabul edildi

2022 bütçesi
kabul edildi

G​örüşmeler tam 38 gün sürdü.
Bu faizler düşecek

Bu faizler düşecek

​Cumhurbaşkanı Erdoğan faiz lobisine meydan okudu.
Düşük faizle krediler coştu

Düşük faizle krediler coştu

​Merkez Bankası'nın faiz indirimi kararları sonrası krediye talep patladı.
Kişi başı turist harcaması 835 dolar

Kişi başı turist harcaması 835 dolar

Turistler en çok yeme, içme, giyim ve ayakkabıya para veriyorlar.
Manipülatif  ataklar zarar veremez

Manipülatif ataklar zarar veremez

​Maliye Bakan Yardımcısı Nebati: Bu kez düşük faiz politikamızı uygulamakta kararlıyız.
TUS'ta reform geliyor

TUS'ta reform geliyor

​Bakan Koca, Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı'nda köklü değişiklik sinyali verdi.
Dünyada yeni varyant alarmı<br>

Dünyada yeni varyant alarmı

​Dünya Sağlık Örgütü, yeni koronavirüs varyantına "Omicron" adını verdi.
Teneke Napolyon

Teneke Napolyon

​İngiliz medyası Macron'a lakap taktı.
Dünya insanlık dramına seyirci

Dünya insanlık dramına seyirci

​Göçmen cesetleri yine kıyıya vurdu.
Haseke'de PKK alçaklığı

Haseke'de PKK alçaklığı

​Terör örgütü PKK, Suriye'de 3 kız çocuğunu kaçırdı.
Irkçılığa sessiz kaldılar

Irkçılığa sessiz kaldılar

​Tanju Özcan'ın ırkçı uygulamalarına ne CHP ne de İYİ Parti'den yaptırım gelmedi.
DEVA Partili Gürcan'a 'casusluk' gözaltısı

DEVA Partili Gürcan'a 'casusluk' gözaltısı

​Metin Gürcan, “siyasi ve askeri casusluk” suçundan gözaltına alındı.
Hastane ilaçlarını satmışlar

Hastane ilaçlarını satmışlar

​İstanbul'da 2 hastane çalışanı çaldıkları ilaçları satarken yakalandı.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.