Ramazan özel sayfa
  • İFTARA KALAN SÜRE 00:00:00
Dünya BMden Myanmar raporu Darbe sonrası 18 kişi öldü

BM'den Myanmar raporu: Darbe sonrası 18 kişi öldü

Birleşmiş Milletler (BM), Myanmar'da 1 Şubat'ta yönetime ordunun el koyması sonrası çıkan olaylarda en az 18 kişinin öldüğünü açıkladı. BM İnsan Hakları Ofisi Sözcüsü Ravina Shamdasani, "Myanmar'daki protestolara yönelik artan şiddeti güçlü şekilde kınıyor ve barışçıl protestoculara karşı güç kullanımının durdurulması çağrısını yapıyoruz." ifadelerini kullandı.

Haber Merkezi AA
BMden Myanmar raporu: Darbe sonrası 18 kişi öldü
Darbe karşıtları protestolara devam ediyor.

BM İnsan Hakları Ofisinden yapılan açıklamada, ordunun 1 Şubat'ta yönetime el koymasından bu yana Myanmar'ın belli başlı kentlerinde barışçıl gösteriler düzenleyen protestoculara yapılan müdahale sırasında en az 30 kişinin de yaralandığı belirtildi.

18 kişi hayatını kaybetti

Açıklamada Yangon, Dawei, Mandalay, Myeik, Bago ve Pokokku kentlerinde kalabalığa gerçek mermilerle ateş açıldığı ifade edilerek, müdahaleler nedeniyle en az 18 kişinin hayatını kaybettiğine dair güvenilir bilgiler olduğu kaydedildi.

BM İnsan Hakları Ofisi Sözcüsü Ravina Shamdasani, "Myanmar'daki protestolara yönelik artan şiddeti güçlü şekilde kınıyor ve barışçıl protestoculara karşı güç kullanımının durdurulması çağrısını yapıyoruz." ifadelerini kullandı.

Görgü tanıklarının ifadeleri ve yerel medyadaki haberlere göre, polis ve güvenlik güçleri, farklı kentlerdeki çok sayıdaki protestoya plastik mermiler, göz yaşartıcı gaz ve sersemletici ses bombalarıyla müdahalede bulunmuştu. Müdahaleler sırasında gerçek mermilere başvurulduğu iddia edilmişti.

Myanmar'da askeri darbe: Ordu ülke yönetimine el koydu
DÜNYA
Myanmar'da askeri darbe: Ordu ülke yönetimine el koydu

Myanmar'da neler oluyor?

Myanmar ordusu, kendine yakın siyasi grupların 8 Kasım 2020 seçimlerinde hile yapıldığı iddialarını ortaya atması ve ülkede yükselen gerilimin ardından 1 Şubat'ta yönetime el koymuştu.

Ordu, Dışişleri Bakanı ve ülkenin fiili lideri Aung San Suu Çii başta olmak üzere pek çok yetkili ve iktidar partisi yöneticisini gözaltına almış ve 1 yıllığına olağanüstü hal ilan etmişti.

Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği başta olmak üzere uluslararası toplum darbeyi kınamış; Türkiye, en sert tepki veren ülkelerin başında yer almıştı. ABD, Kanada ve İngiltere, darbede rol oynayan askeri yetkililere yaptırım kararı almıştı.

Myanmarlılar, 6 Şubat'ta demokrasiye dönüş talebiyle gösterilere başlamış, güvenlik güçlerinin sert müdahalesi sonucu can kayıpları yaşanınca protestolara katılım artmıştı.

Ülkede geniş katılımlı gösteriler ve gözaltındaki üst düzey hükümet yetkililerinin askeri mahkemede yargılanmaları sürüyor.

Dışişleri Bakanlığı'ndan Myanmar'daki askeri darbeye tepki: Şiddetle kınıyoruz
GÜNDEM
Dışişleri Bakanlığı'ndan Myanmar'daki askeri darbeye tepki: Şiddetle kınıyoruz

Uluslararası Kriz Grubu'ndan hükümetlere çağrı: Myanmar’daki askeri darbeyi kınamayı sürdürmelisiniz
DÜNYA
Uluslararası Kriz Grubu'ndan hükümetlere çağrı: Myanmar’daki askeri darbeyi kınamayı sürdürmelisiniz
Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.