Dünya Cezayirden Afrikanın Sahel bölgesine asker gönderileceği haberlerine yalanlama Kaos amaçlanıyor

Cezayir'den 'Afrika'nın Sahel bölgesine asker gönderileceği' haberlerine yalanlama: Kaos amaçlanıyor

Cezayir Savunma Bakanlığı, Fransa komutasındaki uluslararası askeri koalisyonun şemsiyesi altında Afrika'nın Sahel bölgesine asker gönderilmesinin söz konusu olmadığını belirtti. Bakanlık açıklamasında, gayesi ülkenin istikrarını bozmak ve kaos oluşturmak olan kötü niyetli bu tür yanlış yorumların kati surette yalanlandığı kaydedildi. Cezayir ordusunun, faaliyetlerinde sadece Cumhurbaşkanı, Savunma Bakanı ve kanunların otoritesine boyun eğeceği vurgulandı.

Haber Merkezi AA
Fotoğraf: Arşiv
Fotoğraf: Arşiv

Cezayir Savunma Bakanlığı, sosyal medyada yer alan "Cezayir'in, Fransa'nın komutasındaki askeri koalisyon bünyesinde Sahel bölgesine asker göndermesi konusunda iki ülke arasında anlaşmaya varıldığı" yönündeki haberleri yalanladı.

"Söz konusu değil"

Açıklamada, "Cezayir ordusunun, G5 Sahel Ortak Gücü içindeki yabancı güçler şemsiyesi altında sınır ötesine asker göndermesi söz konusu değildir." ifadeleri kullanıldı.

Cezayir Cumhurbaşkanı Tebbun parlamentonun üst kanadını feshetti
DÜNYA
Cezayir Cumhurbaşkanı Tebbun parlamentonun üst kanadını feshetti

"Gaye, kaos oluşturmak"

  • Bakanlık açıklamasında, gayesi ülkenin istikrarını bozmak ve kaos oluşturmak olan kötü niyetli bu tür yanlış yorumların kati surette yalanlandığı kaydedildi. Cezayir ordusunun, faaliyetlerinde sadece Cumhurbaşkanı, Savunma Bakanı ve kanunların otoritesine boyun eğeceği vurgulandı.

Cezayir Savunma Bakanlığını harekete geçiren söz konusu haberler, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un, 15-16 Şubat'ta düzenlenen G5 Sahel Zirvesi'nde, bölgedeki Fransız askeri varlığında yakın zamanda bir değişiklik olmayacağını ifade etmesinin ardından gündeme gelmişti.

Cezayir’de FETÖ operasyonu
DÜNYA
Cezayir’de FETÖ operasyonu

Operasyonda 2013'ten bu yana 50 Fransız askeri hayatını kaybetmişti

  • Fransa, 2013 başında Mali'deki "Serval" isimli askeri harekatın ardından 2014'te "Barkhane Operasyonu'nu" başlatmıştı. Operasyonda 7'si bu yıl olmak üzere 2013'ten bu yana 50 Fransız askeri hayatını kaybetmişti.

Mali, Moritanya, Çad, Burkina Faso ve Nijer tarafından Afrika'nın Sahel bölgesinde terörle mücadelesine destek için oluşturulan "G5 Sahel Gücü" adı verilen 5 bin kişilik ordunun kurulmasına Fransa öncülük etmişti.

G5 Sahel Gücü'ne uluslararası camiadan da destek veriliyor

  • Bölgedeki terör gruplarının yanı sıra uyuşturucu, silah ve göçmen ticaretine karşı da mücadele eden G5 Sahel Gücü'ne uluslararası camiadan da destek veriliyor. Cezayir'de, 7 Mayıs 2020'de, ordunun ülke dışında herhangi bir operasyona katılmasını engelleyen mevcut Anayasa'daki 29. maddesinde değişikliğe gidilmişti.

"Cezayir'in, diğer halkların meşru egemenliğine ve özgürlüğüne zarar vermemek için savaşa başvurmaktan imtina ettiğini ve uluslararası anlaşmazlıkların barışçıl yollarla çözülmesi için çaba harcadığını" belirten mevcut madde, "Cezayir, Birleşmiş Milletler, Afrika Birliği, Arap Birliği çerçevesinde, prensiplerine ve hedeflerine uygun olacak şekilde ülke dışındaki barışı koruma operasyonlarına katılabilir." ifadesinin eklemesiyle değiştirilmişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Macron'a sert tepki: Bizim ellerimizde kan yok ama sizde kan var
OYNAT 02:09
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Macron'a sert tepki: Bizim ellerimizde kan yok ama sizde kan var
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Milli Uzay Programı tanıtım toplantısında konuştu. Erdoğan, 'Şu anda bakıyorum da Fransa'nın başındaki zat durmadan bana saldırıyor. Senin benle ne işin var? Sen önce Cezayir'in hesabını ver. Senin büyüklerin Cezayir'de 1 milyon insanı öldürdü, onun hesabını ver. Sen önce Ruanda'nın hesabını ver, 100 binlerce insanı öldürdünüz' dedi.


Abone Ol Google News
10 yatırımcıdan yedisi Türkiye'de yeni konut alımına sıcak bakıyor
Ekonomi

10 yatırımcıdan yedisi Türkiye'de yeni konut alımına sıcak bakıyor

GİGDER’in geçen ay tanıtımını yaptığı ve yabancı yatırımcıların eğilimlerini ortaya koyan araştırmanın ikinci bölümü yayınlandı. Verilere göre, Türkiye’de gayrimenkul satın alanların memnuniyet oranı %83,2 olurken, yatırımlarından memnun olan ülkeler sıralamasında ilk sırayı %95,8 ile Cezayir aldı. Onu %92,6 ile Rusya, %92 ile Almanya, %91,7 ile İngiltere, %89,7 ile Ürdün, %86,5 ile Irak, %76,9 ile İran, % 66,7 ile Suudi Arabistan izledi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Ticari faaliyetlerin artırılması için büyük potansiyele sahibiz
Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Ticari faaliyetlerin artırılması için büyük potansiyele sahibiz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ekonomik İşbirliği Teşkilatı 14. Liderler Zirvesi’ne canlı bağlantıyla konuştu. Erdoğan, 10 üyesi olan Ekonomik İşbirliği Teşkilatı Zirvesi'nde dönem başkanlığının devralındığını açıkladı. Üye ülkelere işbirliklerinin artırılması yönünde çağrıda bulunan Erdoğan, "Ticari faaliyetlerin artırılması için büyük potansiyele sahibiz. Ancak kuruluştan bu yana ekonomik işbirliği seviyesine ulaşılamadığı bir gerçektir" dedi.
Pandemi süreci kadınları nasıl etkiledi? Ev ve çalışma hayatındaki kadınların pandemi sürecinde karşılaştığı sosyal, ekonomik ve psikolojik sorunlar nelerdir?
Hayat

Pandemi süreci kadınları nasıl etkiledi? Ev ve çalışma hayatındaki kadınların pandemi sürecinde karşılaştığı sosyal, ekonomik ve psikolojik sorunlar nelerdir?

4 Mart 2021’de çevrimiçi platformda gerçekleşecek KADEM Kadın Araştırmaları Dergisi öncülüğünde düzenlenen 7. Toplumsal Cinsiyet Adaleti Kongresi’nin bu yılki ana teması “Pandemi Sürecinde Kadın” olarak belirlendi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.