Dünya Çin savaş uçakları Tayvan hava savunma sahasını ihlal etti

Çin savaş uçakları Tayvan hava savunma sahasını ihlal etti

Çin ordusuna ait 5 uçağın, Tayvan tarafından ilan edilen Hava Savunma Tanımlama Sahası'nı (ADIZ) ihlal ettiği bildirildi. Savunma Bakanlığınca yapılan ve ABD'ye ait uçağın rotasının paylaşılmadığı açıklamada Eylül 2020'den bu yana Tayvan hava sahasına giren ilk ABD uçağı olduğu bilgisi paylaşıldı. Açıklamada, Çin'in ihlalinin ardından Tayvan savaş uçaklarının bölgeye sevk edildiği ve uçaklara telsizle uyarı yapıldığı ifade edildi.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi AA
Çin savaş uçakları Tayvan hava savunma sahasını ihlal etti
Fotoğraf: Arşiv

Focus Taiwan'ın haberine göre, Savunma Bakanlığınca yapılan açıklamada, Çin ordusuna ait gözlem ve savaş uçaklarının, güneybatıdan ülkenin hava sahasına girdiği belirtildi.

Çin savaş uçakları Tayvan hava savunma sahasını ihlal etti: Yetkililerden kınama
DÜNYA
Çin savaş uçakları Tayvan hava savunma sahasını ihlal etti: Yetkililerden kınama

ABD'ye ait uçağın rotası paylaşılmadı

  • Açıklamada, aynı gün, ABD hava kuvvetlerine ait gözlem uçağının da hava sahası yakınından uçtuğu kaydedildi. ABD'ye ait uçağın rotasının paylaşılmadığı açıklamada, Eylül 2020'den bu yana Tayvan hava sahasına giren ilk ABD uçağı olduğu bilgisi paylaşıldı.

"Uçaklara telsizle uyarı yapıldı"

Açıklamada, Çin'in ihlalinin ardından Tayvan savaş uçaklarının bölgeye sevk edildiği ve uçaklara telsizle uyarı yapıldığı ifade edildi. Çin, en son 24 Ocak'ta 15 uçakla Tayvan hava sahasını ihlal etmişti.

Çin ABD'nin savaş gemileriyle Tayvan Boğazı'ndan geçişini "güç gösterisi" olarak nitelendirdi
DÜNYA
Çin ABD'nin savaş gemileriyle Tayvan Boğazı'ndan geçişini "güç gösterisi" olarak nitelendirdi

Çin-Tayvan anlaşmazlığı

  • Çin'de İkinci Dünya Savaşı'nın ardından çıkan iç savaşta Mao Zedong liderliğindeki Çin Komünist Partisinin (ÇKP) 1949'da iktidarı ele geçirmesi ve Çin Halk Cumhuriyeti'nin kuruluşunu ilan etmesi üzerine Çan Kayşek liderliğindeki Çin Milliyetçi Partisi (Kuomintag) üyeleri, Tayvan'a yerleşip 1912'de kurulan "Çin Cumhuriyeti" iktidarının Ada'da devam ettiğini ileri sürerek bağımsızlık ilan etmişti.

Çin savaş uçağı düşürüldü iddiası
DÜNYA
Çin savaş uçağı düşürüldü iddiası

Bu girişim Çin tarafından kabul edilmese de Tayvan temsilcileri, 1971'e kadar Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulunda Çin'i temsil etmişti. 1950'ler ve 1960'larda çok sayıda ülkenin diplomatik ilişki tercihini Çin Cumhuriyeti'nden Çin Halk Cumhuriyeti'ne çevirmesinin ardından, 1971'de BM Genel Kurulunda yapılan oylamada Pekin hükümetinin Çin'in tek meşru temsilcisi kabul edilmesiyle Tayvan'ın uluslararası örgütlerdeki konumu belirsiz hale gelmişti.

  • Pekin yönetimi, "Tek Çin" ilkesini benimseyerek Çin'i uluslararası toplumda sadece kendilerinin temsil ettiğini savunuyor ve Tayvan'ın dünya ülkeleriyle müstakilen diplomatik ilişkiler kurmasına, BM'de ve diğer uluslararası kuruluşlarda temsil edilmesine karşı çıkıyor.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.