Ramazan özel sayfa
  • İFTARA KALAN SÜRE 00:00:00
Dünya Paşinyan geri adım atmıyor

Ermenistan'da son durum ne? ​Paşinyan geri adım atmıyor

Paşinyan geri adım atmıyor

Ermenistan’da ordunun muhtırası sonrası taraflar geri adım atmıyor. Başbakan Paşinyan, Karabağ’daki yenilgiden bir kez daha orduyu sorumlu tuttu. Muhalifler ise Paşinyan’ın istifasını isteyen gösterilere devam ediyor.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Ermenistanda son durum ne? ​Paşinyan geri adım atmıyor
Paşinyan

Ermenistan’da önceki gün ordunun Başbakan Nikol Paşinyan ve hükümete istifa çağrısında bulunduğu açıklama sonrasında gerilimli bekleyiş devam ediyor. Ülke içindeki kliklerin bilek güreşine dönüşen gelişmeler karşısında Paşinyan geri adım atmış değil. Ordunun verdiği muhtıranın ardından başkent Erivan’da Paşinyan yandaşları ve karşıtları gösteriler düzenliyor. Ermenistan’da iç siyasette Paşinyan’ın Rus İskender füze sistemleri hakkındaki açıklamasının ardından başlayan gerilim sürüyor. Muhalefet parlamento binası önünde miting düzenlerken Paşinyan’dan silah alımıyla ilgili açıklama geldi. Paşinyan, bir kez daha 2. Dağlık Karabağ Savaşı’nda alınan ağır yenilgiden orduyu sorumlu tutan bir açıklama yayınladı.

Bildiriyle istifası istenen Paşinyan, 2. Dağlık Karabağ savaşında yenilgiden bir kez daha orduyu sorumlu tuttu.
Bildiriyle istifası istenen Paşinyan, 2. Dağlık Karabağ savaşında yenilgiden bir kez daha orduyu sorumlu tuttu.

SORUMLULUĞU ORDUYA ATTI

Paşinyan, silah tartışmaları konusunda sorumluluğu Savunma Bakanlığı ile Genelkurmay Başkanlığı’na attı. Başbakan, hangi silahların alınacağına bu iki kurumun karar verdiğini, hükümetin sadece kaynak temin ettiğini belirtti. Paşinyan, kendisinden önceki dönemde hükümetin ordunun ihtiyaçlarına çok daha fazla kaynak aktardığının altını çizerek Azerbaycan karşısındaki ağır yenilgiden muhtırayı veren orduyu sorumlu tuttu.

Sarkisyan
Sarkisyan

GENERALLE KONUŞACAK

Ermenistan Cumhurbaşkanı Armen Sarkisyan’ın da, bir dizi görüşme planladığı belirtildi. Sarkisyan bildiri sonrası Başbakan Paşinyan’ın görevden alınmasını talep ettiği Genelkurmay Başkanı Gasparyan ile görüşecek. Sarkisyan, Gasparyan’ın görevden alınma kararnamesini imzalamamıştı. Cumhurbaşkanlığı makamından yapılan açıklamada Sarkisyan’ın karar vermek için üç gün süresi olduğu belirtilmişti.

Gasparyan
Gasparyan

MUHALİFLER PARLAMENTO ÖNÜNDE

Erivan’da yaklaşık 200 muhalifin gecelediği Bagramyan Caddesi’nde herhangi bir olay yaşanmadığı belirtilirken, muhalifler dün parlamento binası önünde yeni bir miting için toplandı. Paşinyan’ın istifasını isteyen yaklaşık 20 siyasi gücün temsil edildiği Anavatanı Kurtarma Hareketi, vatandaşların Ulusal Meclis önünde de toplandığını duyurdu. Birleşik muhalefet kanadının başbakan adayı Vazgen Manukyan ile Anavatanı Kurtarma Hareketi’nin temsilcileri de mitingde protestocuların yanında yer aldı.

Mevlüt Çavuşolu
Mevlüt Çavuşolu

En net tepki Türkiye’den

Ermenistan silahlı kuvvetlerinin Başbakan Nikol Paşinyan’a istifa çağrısıyla ülkede sular ısınırken ordunun muhtıra vermesine en net ve kararlı tepki, Türkiye’den geldi. Başta Avrupa Birliği olmak üzere, Batılı ülkelerden Ermenistan’daki darbe girişimine tepki ya cılız ya da saatler sonra geldi. Türkiye, en üst düzeyde darbe girişimi kınayan açıklamalarla net duruş gösterdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik olmak üzere Türkiye, seçimle işbaşına gelmiş bir yönetimin demokrasi dışı yollarla hedef alan girişimi net açıklamalarla kınadı ve her türlü darbenin karşısında olduğunu belirterek net tavrını koydu.

Kremlin’den Dağlık Karabağ uyarısı

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Ermenistan’da yaşanan gelişmelerin ardından, Dağlık Karabağ anlaşmalarının uygulanmasına yönelik herhangi bir tehdit görmediklerini belirterek, “Ermenistan’daki gelişmelere rağmen, Dağlık Karabağ anlaşmalarının uygulanmasına devam edilmesi önemlidir.” uyarısında bulundu.

Dmitriy Peskov
Dmitriy Peskov

Ermenistan'da füze tartışması darbeyi körükledi: Siyasiler birbirine girdi
DÜNYA
Ermenistan'da füze tartışması darbeyi körükledi: Siyasiler birbirine girdi

Karabağ darbesi
DÜNYA
Karabağ darbesi
Abone Ol Google News
Mısır Dışişleri Bakanı Şukri: Türkiye ile diyaloğa istekliyiz
Dünya

Mısır Dışişleri Bakanı Şukri: Türkiye ile diyaloğa istekliyiz

Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri, ülkesinin Türkiye ile iki tarafın da faydasına olacak diyalog ve uluslararası hukuk kurallarına uygun ilişkiler kurulmasında istekli olduğunu söyledi. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ile yaptığı telefon görüşmesine ilişkin konuşan Şukri, “Türkiye’nin son dönemdeki açıklamaları ve jestlerini takdir ediyoruz” dedi.
Mafya gibi çöktüler: FETÖ’nün 5 kanaldan beslenen kirli para havuzu deşifre oldu
Gündem

Mafya gibi çöktüler: FETÖ’nün 5 kanaldan beslenen kirli para havuzu deşifre oldu

FETÖ’nün Bank Asya’sını müsadere için dava açan İstanbul Başsavcılığı, iddianamede çarpıcı tespitlerde bulundu. Örgütün gelir kaynaklarını kamu kaynakları, iş adamlarına şantaj, gönüllülerden toplanan paralar, STK’lar ve eğitim gelirleri olarak 5 kategoriye ayıran savcılık, bu kalemleri tek tek detaylandırdı. Başsavcılık, örgütün borsa spekülasyonları, devlet ihaleleri, teşvik ve hibeler yoluyla gelir elde ettiğinin altını çizdi. İddianameye göre FETÖ, kamu arazilerinin vakıf, dernek veya eğitim kurumlarına bedelsiz devrini sağladı. İş adamlarından şantaj ve tehdit yoluyla para koparıldı. Zekat ve burs adı altında toplanan paralarla memurlardan kesilen ‘ilk maaş’ ve himmet parası da önemli gelir kalemleri oldu.
Boğaz’ın sularında düş vakti
Hayat

Boğaz’ın sularında düş vakti

Borusan Contemporary, yeni medya sanatına odaklanan yeni sergisinde Edip Cansever’in “Düş Suda” şiirinden ilham alıyor. Sergiyi 360 derece olarak gezebilecek ve Avrupa Yakası’nın Boğaz hattında belirlenen rotada Artırılmış Gerçeklik teknolojisiyle Boğaziçi’nin serin ve derin sularını yakından görebileceksiniz.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.