Dünya Ermenistanın hedefinde enerji nakil hatları var

Ermenistan’ın hedefinde enerji nakil hatları var

Azerbaycan ile Ermenistan arasında yaşanan düşük yoğunluklu çatışmalar yerini geniş çaplı bir hale bıraktı. Sürecin askeri-diplomatik sonuçlarının yanı sıra enerji denklemine de ciddi etkileri olacağını belirten uzmanlar, Ermenistan’ın Azerbaycan’ın enerji ihracatını hedef aldığı ve bu durumun Türkiye’yi de yakından ilgilendirdiği görüşünde.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Ermenistan ordusu, iki ay evvel stratejik Tovuz bölgesini ele geçirmek için saldırıya geçmişti.
Ermenistan ordusu, iki ay evvel stratejik Tovuz bölgesini ele geçirmek için saldırıya geçmişti.

Kardeş ülke Azerbaycan ile Ermenistan çatışması her geçen saat daha da şiddetleniyor. Azerbaycan ordusunun ciddi ilerleme kaydettiği hatlar olurken, ABD, Rusya ve AB gibi merkezlerden ‘çatışmaların derhal durdurulması’ çağrısı gelmeye devam ediyor.

İŞİN ENERJİ DENKLEMİ SON DERECE KRİTİK

Enerji Ekonomisi Derneği Başkanı Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu, iki ülke arasında yaşananların enerji denkleminde çok ciddi etkileri olabileceği uyarısında bulundu.

Azerbaycan’ın zengin petrol ve doğalgaz kaynaklarına sahip olduğunu hatırlatan Prof. Dr. Kumbaroğlu, “Ülkenin petrolü Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) boru hattı ile taşınıyor. Bakü-Tiflis-Erzurum (BTE) ve TANAP boru hatları ile de Azerbaycan’ın doğalgazı Türkiye’ye ve dünya piyasalarına ulaşıyor.” bilgisini paylaştı.

Bakü yönetiminin geçtiğimiz yıl BTC üzerinden 233 milyon varil petrol sevk ettiğine vurgu yapan Prof. Dr. Kumbaroğlu, şöyle devam etti:

  • “Doğalgazda da BTE ve TANAP üzerinden 9.6 milyar metreküp ithalat gerçekleşmiş. Bu rakam Türkiye’nin toplam doğalgaz ithalatının yüzde 21’ine denk geliyor.
  • Petrol ve doğalgaz boru hatları Azerbaycan’ın Tartar bölgesinden Gürcistan’a geçiyor. Söz konusu boru hatlarının hemen batısında Azerbaycan-Ermenistan sınırı var.
  • Ermenistan’ın Tartar bölgesine başlattığı saldırıların arkasındaki asıl hedef enerji nakil hatları olduğunu düşünüyorum.”

Dağlık Karabağ'ın sözde Cumhurbaşkanı'ndan itiraf: Tüm pozisyonları kaybettik, Türkiye son teknoloji mühimmatıyla savaşta
DÜNYA
Dağlık Karabağ'ın sözde Cumhurbaşkanı'ndan itiraf: Tüm pozisyonları kaybettik, Türkiye son teknoloji mühimmatıyla savaşta

TÜRKİYE'NİN ARZ GÜVENLİĞİ İÇİN TEHDİT

Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu, Azerbaycan ile Ermenistan arasında yaşananların Türkiye’nin enerji denklemine nasıl bir etkisi olacağı sorusuna da şu yanıtı verdi:

“Bizim Azerbaycan ile bağımız ne para ne enerji hatları ne de başka bir şey ile tanımlanamaz. ‘İki millet tek devlet’ yaklaşımını sonuna kadar benimseyen bir ülkeyiz. O nedenle her şeyimizle kardeşlerimizin yanında olmamız tarihten gelen bağlarımızın bir sonucu.

İşin bu kısmının ötesinde Türkiye’yi ilgilendiren diğer bazı durumlar da var. Ermenistan’ın saldırıları Türkiye’nin enerji arz güvenliği üzerine bir tehdit oluşturuyor.

Bu saldırılar sadece Türkiye için değil uluslararası enerji arz güvenliği için de bir sorun.

Bilindiği üzere TANAP üzerinden sevk edilen doğalgaz TAP boru hattı ile Yunanistan üzerinden AB’ye bağlanacak. Dolayısıyla Erivan yönetiminin saldırıları, yüzde 98’i tamamlanmış TAP projesi ile AB enerji arz güvenliği üzerine de tehdit oluşturuyor.

  • Bu noktada TAP projesini önemli kılan unsurlardan birinin Rusya’ya bağımlılığını azaltmak adına alternatif gaz arayışında olan AB’nin önemsediği işlerden biri olduğunu hatırlatmakta fayda var.

BTC projesinde ise Azerbaycan ve Türkiye dışında İngiltere, ABD, Norveç, Fransa, İtalya, Japonya ve Hindistan’dan şirketler yer alıyor. Bu açıdan bakıldığında da Ermenistan’ın son saldırılarının enerjide uluslararası bir tehdit olduğu net bir şekilde görülmekte.”

İşgalci Ermenistan tankları SİHA'larla böyle vuruldu
OYNAT 00:31
İşgalci Ermenistan tankları SİHA'larla böyle vuruldu
Karabağ'daki çatışmalara dair, işgalci Ermenistan ordusuna ait tankların SİHA'lar tarafından vurulduğu anlar görüntülendi. Azerbaycan ordusunun SİHA'larla sahada üstünlük sağladığı gözlemlendi.


Abone Ol Google News
Milli Savunma Bakanı Akar: Biz komşularımızı diyaloğa davet ediyoruz
Gündem

Milli Savunma Bakanı Akar: Biz komşularımızı diyaloğa davet ediyoruz

Milli Savunma Bakanı Akar "(Doğu Akdeniz ve Ege) Biz komşularımızı, diğer kuruluşları diyaloğa davet ediyoruz. Gelin görüşelim kurallar çerçevesinde bu konuları çözelim." açıklamasında bulundu.
BAE ajanıyla ilgili soruşturma dosyasında dikkat çeken detaylar ortaya çıktı: Toplantılara sızarak gizli servise göndermiş
Gündem

BAE ajanıyla ilgili soruşturma dosyasında dikkat çeken detaylar ortaya çıktı: Toplantılara sızarak gizli servise göndermiş

MİT operasyonuyla İstanbul'da yakalanan BAE ajanı Ahmet Mahmoud Ayesh Al Astal ile ilgili soruşturmada dikkat çeken detaylar ortaya çıktı. BAE Ajanı Al Astal, kaçak Müslüman Kardeşler üyelerini izlemek ve çalışmalarıyla ilgili bilgi vermek için Türkiye'ye yerleştiği ortaya çıktı. Adapazarı Sakarya'ya eşi ve iki kızıyla birlikte yerleşen Al Astal'ın, Müslüman Kardeşler üyelerinin toplantılarına katıldığı, ses kayıtlarını BAE gizli servisine gönderdiği belirlendi.
İstanbullu sürücülerin telefon tutkusu pahalıya patladı: 3 ayda 21 milyon TL ceza
Gündem

İstanbullu sürücülerin telefon tutkusu pahalıya patladı: 3 ayda 21 milyon TL ceza

Direksiyon başında cep telefonu kullanan sürücüler, trafik kazalarına davetiye çıkarıyor. İstanbul'da son 3 ayda seyir halindeyken cep telefonu kullandığı için 75 bin 502 sürücüye, 21 milyon 743 bin lira para cezası kesildi. İleri Sürücü Teknikleri Uzmanı Yener Gülünay, "Bir trafik kazasının oluşumu yaklaşık 2 ile 5 saniye aralığında. Bu süreci biz telefonla ilgilenerek harcarsak kaza riski ciddi şekilde artıyor. Hatta 2 saniyelik bir dikkat dağınıklığı kaza riskini yüzde 100 arttırıyor" dedi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.