Dünya F-35i denize atmışlar

F-35’i denize atmışlar!

İngilizlere ait F-35 uçağının geçen haftaki düşme anını gösteren 16 saniyelik video sızdı. Gemiden kalkışa hazırlanan uçağın havalanamadan denize düştüğü görülüyor. İngiliz basını, orduyu gülünç duruma düşüren kazaya motor üzerinde unutulan yağmur kılıfının neden olduğunu yazdı.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Yeni Şafak
F-35’i denize atmışlar!
Gemiden kalkışa hazırlanan uçağın havalanamadan denize düştüğü görülüyor.

Geçen hafta Akdeniz’de düşen İngiliz F-35 savaş uçağının Twitter’a yüklenen 16 saniyelik videosu skandala neden oldu.

İngiliz uçak gemisi Queen Elizabeth’ten kalkışa hazırlanan 100 milyon sterlinlik savaş uçağının, uçak gemisinden kalkarken denize düşmesi, hem ülkede hem de orduda deprem etkisi oluşturdu.

İngiliz F-35 savaş uçağının Twitter’a yüklenen 16 saniyelik videosu skandala neden oldu.
İngiliz F-35 savaş uçağının Twitter’a yüklenen 16 saniyelik videosu skandala neden oldu.

16 SANİYELİK VİDEO

Geminin güvenlik kameraları tarafından kaydedilen ve önce sosyal medyaya oradan da basına sızan 16 saniyelik videoda, 5. nesil uçağın havalanamadan bodoslama denize düştüğü açıkça görülüyor. Savaş uçağını kullanan pilot, fırlatma koltuğunu kullanarak ölümden son anda kurtuldu. Donanmaya ait ekipler hafif yaralanan pilotu helikopterle kurtardı ancak uluslararası sulara düşen uçağın tam konumu henüz tespit edilemedi.

İngiliz donanmasına ait F-35'in denize düşme anı paylaşıldı
OYNAT 00:26
İngiliz donanmasına ait F-35'in denize düşme anı paylaşıldı
Akdeniz'de İngiliz donanmasına ait dikey iniş ve kalkış özelliğine sahip F-35 savaş uçağı düşmüştü. Olayın video görüntüsü sosyal medyadan yayınlanmaya başladı. Öte yandan uçağın Rusya'nın eline geçmesine karşı tedbir alınmıştı.

ENKAZ ARANIYOR

İngiliz basını, F-35'in motoru üzerinde unutulan yağmur kılıfı nedeniyle düştüğünü yazdı. Suya gömülen F-35’in içinde ise ‘çok gizli’ olarak sınıflandırılmış radar ve sensör ekipmanları olduğu iddia ediliyor. Uçağın enkazının peşinde Rusya ve birkaç farklı ülkenin olduğu da yine iddialar arasında.

Düşen F-35 uçağında Rusya paniği: İngiliz ordusu alarma geçti
FOTOĞRAF 13
Title
İngiltere'ye ait bir F-35 jetinin Akdeniz üzerindeki rutin operasyonlar sırasında denize düştüğü açıklandı.
Title
Savunma Bakanlığı’nın açıklamasında, \"HMS Queen Elizabeth gemisinden kalkan uçağın pilotunun bu sabah Akdeniz'deki rutin uçuş operasyonları sırasında kendini fırlattığı\" belirtildi.
Title
İngiliz basını Kraliyet Donanması'nın F-35 jetini enkazına ulaşmak için Rusya ile yarıştığını duyurdu.
Title
Aynı haberlere göre, uçaktaki teknoloji, F-35B'nin görülmeden süpersonik hızlarda uçmasını sağlayan çok gizli radar ve sensörlere ev sahipliği yapıyor.
Title
İngiliz Silahlı Kuvvetleri dün gece, Rus donanmasının eline geçmesi ihtimaline karşı savaş uçağının parçalarını kurtarmak için büyük bir uğraş verdi.
Title
Daily Mail'in haberine göre, uçağın enkazı Çarşamba öğleden sonra bulundu. Ancak konu ile ilgili henüz resmi bir açıklama yapılmadı.
Title
Daha önce kaza ile ilgili yapılan açıklamada pilotun güvenli şekilde gemiye geri döndüğü bilgisine yer verilmiş ve olayla ilgili soruşturma başlatıldığı, bu nedenle daha fazla yorum yapılmayacağın altı çizilmişti.
Title
100 milyon sterlin değerindeki uçak İngiltere'nin ilk F-35 kaybı olarak tarihe geçti.
Title
F-35 Lightning II (Şimşek II), savaştaki her amaç için farklı uçak geliştirmenin masraflı olmasından dolayı tek bir uçağın tüm görevleri yerine getirmesi amacıyla tasarlanan bir savaş uçağı olarak biliniyor.
Title
ABD deniz ve hava kuvvetlerindeki F-16, A-10, FA-18 (yeni olan EF \"Super Hornet\" varyantları hariç), AV-8B'leri İngiltere ise Harrier'ları bu uçak ile değiştiriyor.​
Title
Uçak F-22'de kullanılan teknolojilerden faydalanılarak üretildi.
Title
Radardaki izi F-22 kadar küçük olamasa bile günümüz uçaklarından düşüktür. Bunu sağlamak için silah istasyonları gövdenin içine saklanmış, daha keskin geometriye sahip bir gövde tasarımı yapılmış, kompozit malzemelerin kullanım oranı artmış ve özel RAM (Radar Absorbing Material) boyama yapılmıştır.
Title
Düşen F-35 uçağında Rusya paniği: İngiliz ordusu alarma geçti
İngiltere'ye ait bir F-35 jetinin Akdeniz üzerindeki rutin operasyonlar sırasında denize düştü. İngiliz basını Kraliyet Donanması'nın F-35 jetini enkazına ulaşmak için Rusya ile yarıştığını duyurdu.


6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.