Dünya FETÖnün darbe girişiminde CIAnın rolü deşifre oldu

FETÖ'nün darbe girişiminde CIA'nın rolü deşifre oldu

Amerika'da CIA'ye yakınlığı ile bilinen Stratfor isimli düşünce kuruluşu Cuma gecesi ordu içerisindeki FETÖ/PDY'ye bağlı bir grup hainin başlattığı darbe girişimi ile ilgili resmi twitter hesabı üzerinden yaptığı paylaşımlarının yanı sıra resmi sitesinde yayınladıkları analizlerle darbeden medet umduklarını gözler önüne serdi.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Yeni Şafak
FETÖnün darbe girişiminde CIAnın rolü deşifre oldu
Türkiye, Cuma gecesi ordu içerisindeki FETÖ/PDY'ye bağlı bir grup hainin darbe kalkışması ile karşılaşırken, Amerika'da bazı çevrelerden darbe kalkışmasının henüz ilk saatlerinden itibaren destekleyici nitelikte açıklamalar geldi. Stratfor yaptığı ilk paylaşımlarda Türkiye'de yaşanan darbe kalkışmasını gerçekleşmiş ve başarılı olmuş gibi gösterirken, daha sonra kakışmanın başarısızlığı ile Türkiye'nin darbeyi atlatmış olsa da artık güçsüz bir ülke olacağını öne sürdü.

Beyaz Saray ve Dışişleri Bakanlığı darbe kalkışması haberlerinin basına yansımasından sonra net bir açıklama yapmazken TSİ gece 02:00'de 'Süreci takip ettikleri' yönünde açıklama geldi. Beyaz Saray daha sonra Türkiye'deki sivil hükümete destek veren açıklaması ile darbeye karşı ilk resmi tutumunu gösterdi.

Darbenin tüm detaylarının anbean yayınladı

Diğer taraftan Amerika'da birçok akademisyen, senatör ve siyaset bilimci darbe destekçisi açıklamalar yaparak FETÖ'nün gerçekleştirdiği darbe kalkışmasını sahiplendi. Darbe kalkışması haberlerinin geldiği ilk saatlerden itibaren darbe sürecini ve son gelişmeleri tüm detayları ile paylaşan en dikkat çekici kurum ise CIA'ye yakınlığı ile bilinen Stratfor düşünce kuruluşu oldu.

Stratfor darbe haberleri basına yansıdıktan sonra Türkiye'de yaşananları sosyal medya hesabı üzerinden paylaşırken, darbe kalkışmasından sonra ABD askeri kaynaklarına yakınlığı ile bilinen haber sitesi MSNBC'ye dayandırarak attığı twitte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Almanya'dan sığınma talebinde bulunduğunu iddia etti.

Darbeci 'Yurtta Sulh Konseyi'nin sözcülüğünü yaptılar

Darbe kalkışmasını gerçekleştiren 'Yurtta Sulh Konseyi'nin açıklamalarını detaylıca paylaşan Stratfor, Türkiye'de ordunun sıkıyönetim ilan ettiğini ve yönetime el koyduğunun netleştiğini savundu. Erdoğan'ın son dönemde ülkede otoriterleştiği söyleyen Stratfor bu durumun darbeye giden sürece zemin hazırladığını iddia etti.

Darbe kalkışmasının henüz ilk saatlerinde Stratfor'un attığı bir diğer twitt ise daha dikkat çekici. Stratfor'a göre darbeci askerler, kalkışma sonrası Kuzey Irak'taki askerlerini geri çekme kararı aldığına dair bir twit yayınladı.

Dündar'ın açıklaması hayal kırıklığına uğrattı

Türkiye'de yaşanan son gelişmeleri Türkiye'deki medya kurumları üzerinden paylaşan Stratfor, ordunun bazı basın kuruluşlarına el koyduğunu, boğaz köprüsünde kontrolü sağladığını ve birçok noktada çatışmaların yaşandığını da paylaştı.

Darbe kalkışmasının yaşandığı ilk saatlerde darbenin gerçekleştiğini ve sonuca ulaştığı şeklinde paylaşımlar yapan Stratfor, ilerleyen saatlerde 1. Ordu Komutanı Ümit Dündar'ın 'darbeyi desteklemiyoruz' açıklaması ile adeta şaşkınlığa uğradı.

Erdoğan'ın uçağının radar görüntülerini yayınladı

Bu açıklamadan sonra sosyal medyada hükümetin açıklamalarına da yer vermeye başlayan Stratfor, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Marmaris'ten İstanbul'a hareket ettiğini radar görüntüleri ile paylaştı.

Stratfor çark etti

Darbe kalkışmasının başlamasından geç saatlere kadar darbenin gerçekleştiğini ve Erdoğan'ın yurt dışına çıkacağı ile ilgili paylaşımlar yapan Stratfor, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın halkı sokağa çağırması ve darbe kalkışmasının ordu içerisinden destek görmediğinin anlaşılmasından sonra, çark ederek sosyal medya üzerinden darbeyi başarısız bir girişim olarak değerlendirmeye başladı.

Darbenin başarısızlıkla sonuçlanacağının netleşmesinden sonra Stratfor yayınladığı analiz yazısında 'Darbe neden başarısız olacak?' sorusunu cevap aradı.

"Darbe girişiminin sorumlusu Gülen"

Analizde darbe kalkışmasının Gülen'e bağlı bir grup tarafından yapılmış olabileceğinin işaretlerinin olduğunu belirten Stratford, halkın destek vermemesinin darbeyi başarısız kıldığı yorumunu yaptı.

Darbe kalkışmasının başarısızlıkla sonuçlanacağının netleşmesinden sonra ise Stratfor yayınladığı analiz yazısında 'Darbenin başarısız olması, bir çok tehditle karşı karşıya olan Türkiye'nin askeri gücünü zayıflatacak' yorumuna yer vererek adeta darbenin başarısız sonuçlanmasının Amerika'da yarattığı hayal kırıklığını gözler önüne serdi.

ABD'li Senatörün 'darbe' sevinci kursağında kaldı

Darbe ihtimali yüzde 2.5'tu
iPhone SE 3'ün ayrıntıları ortaya çıkmaya devam ediyor
Teknoloji

iPhone SE 3'ün ayrıntıları ortaya çıkmaya devam ediyor

Yeni nesil uygun fiyatlı iPhone SE hakkında bilgiler gelmeye devam ediyor. Apple A15 yongası, 64 GB depolama alanı ve 5G desteği hakkında söylentiler artarken, LCD ekranlı bu modelde güvenlik kilidi için Touch ID'nin de yer alması bekleniyor.
Emine Erdoğan: 'İşim Var Okula Gidiyorum' projesiyle gençler meslek sahibi oluyor
Gündem

Emine Erdoğan: 'İşim Var Okula Gidiyorum' projesiyle gençler meslek sahibi oluyor

Eğitimleri yarıda kalan öğrencilerin yeniden okullarını tamamlaması, ileride çalışmak istedikleri iş alanında uzmanlaşmaları için Ümraniye Belediyesi tarafından hayata geçirilen "İşim Var Okula Gidiyorum" projesinin tanıtımı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Eşi Emine Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleşti. Programda konuşan Emine Erdoğan, "İşim Var Okula Gidiyorum' projesiyle, gençler ilgi duydukları meslek alanlarına yönlendiriliyorlar. Haftanın bir günü okula gidiyor, diğer dört günde staj yapıyorlar. Böylece hem lise mezunu olup, hem de ustalık belgesi alarak bir meslek sahibi oluyorlar" ifadelerini kullandı.
Mehmet Sevigen: CHP'nin önündeki en büyük engel Kılıçdaroğlu ve yönetim kurulu üyeleri
Hayat

Mehmet Sevigen: CHP'nin önündeki en büyük engel Kılıçdaroğlu ve yönetim kurulu üyeleri

CHP eski Milletvekili Mehmet Sevigen, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) içinde yaşanan gelişmelere ilişkin TVNET'e çarpıcı açıklamalarda bulundu. Kemal Kılıçdaroğlu ve CHP yönetimine ağır eleştirilerde bulunan Sevigen, "Bizim partidekiler 'Ali kıran baş kesen' gibi oldular. Eleştireni, 'bu yanlış diyeni' partiden ihraç ediyorlar. Bütün ilkelerinden sapmış bir CHP var. Şuan farkında olmadan Meral Akşener'e çalışıyorlar. CHP'nin önündeki en büyük engel Kılıçdaroğlu ve yönetim kurulu üyeleridir" ifadelerini kullandı.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.